Minua ihmetyttää, miten pitkälle luonnosta lemmikkien kanssa on menty, kun ruoka on tutkittua ja purkeissa tai kuivamuonana. Kautta aikojen kissat ovat syöneet kalaa ja juoneet maitoa. Nyt ne ovat myrkkyruokaa? Kissani lihosi, kun pidin kuivamuonaa pitkin päivää tarjolla. Mietin, miten usein ja mitä kissa syö
luonnossa. Hiiriä ja lintuja kerran päivässä, jos saa saalista. Se on siis lihansyöjä ei murojen. Katsoin paljonko hiiri painaa. Aloin antamaan kerran vuorokaudessa sisäkissalleni 25g possun suikalelihaa ja 50g kuivamuonaa. Nyt paino on ok! ja kissa on terve ja pirteä. Liika ruokinta ja hössötys ruoan laadusta johtuu tietämättömyydestä. Toki se kertonee myös siitä,
että haluamme kisuillemme kaikkea hyvää.
Kissan ruokinta
12
669
Vastaukset
- ...
Nyt ei ole aikaa muuten kommentoida, mutta tähän tartun;
"Kautta aikojen kissat ovat syöneet kalaa ja juoneet maitoa. Nyt ne ovat myrkkyruokaa?"
Ei, ne eivät ole myrkkyruokaa, mutta on todettu että ne eivät päivittäisenä ravintona kissalle sovi. Ja "kautta aikojen" on kissat eläneet navetassa tai muuten pääosin ulkona, joten ne ovat täydentäneet ihmisiltä saamaansa ravintoa sillä aidolla ja alkuperäisellä kissanruualla, mistä syystä heikompilaatuinen ruoka ei ole tehnyt tuhojaan. Nykyään kissoja on paljon sisäkissoina (mikä on omasta mielestäni erittäin hyvä, kissa kun ei Suomen luontoon kuulu), mikä tarkoittaa sitä että kissa syö tasan sitä mitä omistaja sille tarjoaa. Eli omistajan tehtävänä on perehtyä ruokintaan niin ettei kissalle tule vääränölaisesta ravinnosta ongelmia. Paras vaihtoehtohan ehdottomasti olisi raakaruokinta, eli ei lainkaan teollisia valmisteita. Tämä kuitenkin vaatii perehtymistä, jotta kissa saa riittävästi mm. kalsiumia, vitamiineja yms. Siksi helpompi, mutta kuitenkin ihan terveellinen vaihtoehto on laadukkaan kuivaruuan (enkä siis tarkoita mitään Whiskasseja) ja raa'an lihan yhdistelmä. Kuivaruuasta kissa saa tarvittavat "lisäaineet", ja lihasta mm. elintärkeitä rasvahappoja.
Eli olet oikeilla jäljillä, joskin sinuna ehkä nostaisin lihan ja vähentäisin kuivaruuan määrää. Lisäksi voisit hyvin antaa muitakin lihoja, esim. possun sydäntä, kanaa, kalkkunaa, nautaa... Meillä (isokokoinen) kissa syö n. 100 g lihaa ja 25 g kuivaruokaa päivässä. Välillä se saa Pirskatti-kuurin (Pirskatti on siis kissojen monivitamiinivalmiste), ja toisinaan annan myös kalkkilisää (kissa kyllä syö myös raakoja kanansiipiä luineen aina välillä). Turkki kiiltää, kissa voi hyvin ja energiaa riittää :)- suvi
niin silloin ennen kissat saivat maidon heti kun lehmä oli lypsetty.sellainen oli kyllä terveellistä, mutta kaupan maito on liian käsiteltyä kissalle...
- Johan
Aivan juuri tätä haluan korostaa - luontaista
raakaravintoa ei kissanruokabusineksen rahastusmielessä tarjoilemia vaihtoehtoja. Vaihtelua lihavalinnoissa on hyvä suosia. Jos rakastat kisuasi et sille purkkiruokia kastikkeineen tarjoile.
- Arcana
Ensiksikin: Kuinka usein olet nähnyt kissan kalastavan? Eli kala ei ole kissalle luonnollista ruokaa. Toiseksi pelkän raa'an lihan syöttäminen voi aiheuttaa vakavia puutostiloja, sillä ihmisten lihat eivät ole kuin hiiri, jossa ovat kaikki luut jne tallella. Siksi kuivamuonat jne. ovat kissalle tärkeä ravintolisä. Ennen vanhaan kissat metsästivät ruokansa itse ja ruokavalio oli siis monipuolinen ja kissalle sopiva. Hiiri ei ole sama asia kuin possun tai naudan liha. Eli siis syöttäkäämme kissoillemme laadukasta ja maistuvaa ruokaa ja jätetään liika pohtiminen muille. :)
- Johan
Miksi kissalla on raateluhampaat? Tuskin purkkimössöjen syömistä varten. Laadukas kuivamuona raakojen lihalaatujen lisäksi on tärkeä ravinteiden lisälähde. Tärkeää on välttää liiallista ruokintaa, koska sisäkissa ei
liiku ja kuluta kalorioita. Älä osta purkkeja kaupan hyllyltä, vaan näe vähän vaivaa ja löydä itsesi lihatiskiltä.
- eläintenystävä
on se, että kissalle tulee tarjota erilaisia lihoja monipuolisesti ja RAAKANA (paitsi järvikala tietysti kypsennettynä) hyvälaatuisten eläinkaupanraksujen ohella. Purkkiruokaa kissa ei tarvitse mihinkään, se on melkein kokonaan vettä.
- Arcana
Muistuttaisin vain, että esimerkiksi hiirestä noin 70% on vettä...
Enivei, eiköhän se kuitenkin ole niin, että kissa syö sitä mihin on tottunut enkä usko, että purkkiruokia edes tehtäisi, jos ne olisivat niin huonoksi kissalle. Kuitenkin, jos joku ymmärsi viestini väärin, niin en siis ole purkkiruokien kannattaja. Halusin vain muistuttaa, että pelkällä lihallakaan ei kissa kauaa pysy hyväkuntoisena. :) Mukavaa jolunodotusta kaikille viiksekkäille!!! - eläintenystävä
Arcana kirjoitti:
Muistuttaisin vain, että esimerkiksi hiirestä noin 70% on vettä...
Enivei, eiköhän se kuitenkin ole niin, että kissa syö sitä mihin on tottunut enkä usko, että purkkiruokia edes tehtäisi, jos ne olisivat niin huonoksi kissalle. Kuitenkin, jos joku ymmärsi viestini väärin, niin en siis ole purkkiruokien kannattaja. Halusin vain muistuttaa, että pelkällä lihallakaan ei kissa kauaa pysy hyväkuntoisena. :) Mukavaa jolunodotusta kaikille viiksekkäille!!!huonoa. Proteniinipitoisuus on aivan liian alhainen, esim. 7-8 %, eikä tästäkään määrästä kissa pysty hyödyntämään kuin 3-4 %. Siitä kiitos kaikesta mahdollisesta teurasjätteestä (höyhenet, sorkat...), mitä purkkiruokiin tungetaan nostamaan proteiinipitoisuutta. Hiiressä valkuaista on n. 14 % ja kissa pystyy hyödyntämään sen täysin.
"enkä usko, että purkkiruokia edes tehtäisi, jos ne olisivat niin huonoksi kissalle."
Se eläinrehulaki on kyllä melkoisen huono. Miksi myydään tupakkaa ja alkoholia ihmisille, vaikka ne tuhoavat terveyden? Tai karkkia? - Arcana
eläintenystävä kirjoitti:
huonoa. Proteniinipitoisuus on aivan liian alhainen, esim. 7-8 %, eikä tästäkään määrästä kissa pysty hyödyntämään kuin 3-4 %. Siitä kiitos kaikesta mahdollisesta teurasjätteestä (höyhenet, sorkat...), mitä purkkiruokiin tungetaan nostamaan proteiinipitoisuutta. Hiiressä valkuaista on n. 14 % ja kissa pystyy hyödyntämään sen täysin.
"enkä usko, että purkkiruokia edes tehtäisi, jos ne olisivat niin huonoksi kissalle."
Se eläinrehulaki on kyllä melkoisen huono. Miksi myydään tupakkaa ja alkoholia ihmisille, vaikka ne tuhoavat terveyden? Tai karkkia?Olen saanut käsityksen, että eläinten ruokia valvottaisiin aika tarkasti, mutta lienen sitten väärässä. En ole niin tarkasti tutustunut lakeihin yms. Se on kyllä totta, että proteiinin saannin kannalta purkkiruoka on kehno valinta.
- ~emma~
syö pääasiassa tuota paljon parjattua purkkiruokaa ja kuivamuonaa. Hyvin ovat terveinä pysyneet..ei ole mitään ruuasta johtuvaa sairautta koskaan ollut. Vanhin on 10v. ja nuorin 1/2v. Marketin purkkiruokia syödään: latz & friskies pääasiassa. Halpiskuivamuonakin maistuu. Eläinkaupasta ei ole mahdollistakaan ostaa kun lähinpään eläinkauppaan on matkaa aika paljon.
Lisäksi kisuni syövät joskus jauhelihaa ja ruuantähteitä jos ruokana on esim. kalaa. Metsästävätkin joskus ulkona hiiriä. Maitoa saavat päivittäin mutta vain pikkuisen maistiaisiksi. Kissat ovat terveitä, turkit kiiltävät, ulkoilevat ja liikkuvat riittämiin.
Viime aikoina on vain usein silmiin osunut juttuja markettiruuan haitoista. Parasta haluan kissoilleni..Eli mitä suosittelisitte muuttamaan ruokavaliossa että kissat voisivat mahdollisimman hyvin?
Iloista joulunodotusta kaikille kissoille ja kissojen ystäville =)- Joonas
Kyllä kissa syö lähes mitä vain. Olen peräänkuuluttanut, että ajattelisitte, mikä on
sen luontaista ruokaa. Se on raaka liha. Kissalla on raateluhampaat. Se on pohjimmiltaan
petoeläin - saalistaja. Ei se ole luonnossa saalistanut peltipurkkeja tai muovirasioita. Kyllä ruoka on tutkittua nykyään. mutta se ei tarkoita, että ravinto olisi luonnonmukaista. Lemmikkien ruoasta on tullut suurta businesta. Liikemiehet vähät välittänevät kissasta pääasia
on että saavat myydä "herkullisia" ja samalla hintavia kissan aterioita asioita ajattelemattomille.
Joku kysyi "Milloin olen nähnyt kissan kalastavan"? Usein meidän akvaariomme päällä!
Kissa on viisas eläin, useimmiten se odottelee kalamiehen saalita rannalla ja syö sitten oman osuutensa. Roomassa Tiber-joen rannalla näin onkivia poikia. Heidän ympärillään lauma kissoja odotti Ahdin anteja.
Ei liikaa ruokintaa, luonnonmukaista ravintoa eli
erilaista raakaa lihaa ja kuivamuonaa vain lisäravinteiden saamiseksi.
Hyvää joulun odotusta kaikille kisuille. - eläintenystävä
Itse tekisin näin: Vaihtaisin kaikki marketti- ja halpisruuat eläinkaupan vastaaviin ja lisäisin ruokavalioon päivittäiset liha-ateriat.
Käypiä lihoja:
*kana
*nauta
*sika
*lammas
*kalkkuna
*poro, hirvi yms
*possun sydän
*maksa, munuaiset
*kieli
*kala (järvikalat kypsennettynä)
Kaikki lihat saa ja olisi hyväkin antaa raakana tauriinin saannin takaamiseksi. Kalaa ja sisäelimiä (sydän ja kieli eivät kuulu näihin) saa antaa vain n. kerran viikossa. Kissalle tekee myös hyvää antaa raaka kananmunankeltuainen kerran, pari viikossa. Hyla-maitotuotteita voi antaa silloin tällöin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kanki kovana; ei tiedä pornovideoista mitään
Kaikkosen erityisavustajan asunnossa kuvattiin pornoa. Väittää ettei tiedä asiasta yhtään mitään. https://www.is.fi/po713921Niin voimakkaat tunteet
Että ajattelin hänen olevan se elämän rakkaus. Silmien edessä vikitteli toista ja hyvästelemättä hylkäs niin tyhjyys jäi182746Nainen, sinä viisas ja ymmärtäväinen
sekä hyvällä huumorintajulla varustettu. Kun kaikki muut ovat kaikonneet, vain sinä olet jäljellä. Ellet kestä kirjoituk242654Puhe on halpaa
Katso mitä hän tekee.Teot kertoo enemmän kuin tuhat sanaa.Uskokaa punaisia lippuja.Hyvää yötä.441866- 251656
- 1231423
- 1331375
Nainen, se on vain karu totuus, että
sinut on luotu synnyttämään ja mies siittämään. Niin on luomakunnassa säädetty ja niin se on. Sinut luotiin heikoksi ja2811355Miksi miehet hermostuvat tyhjästä?
Olen tässä viimeisen vuoden sisään pudottanut melko reilusti painoa mikä on sitten saanut useammankin lähipiirin aiemmin921320Joko aiheuttamani pettymys
on lieventynyt? Toivottavasti. Uskallan heittää lentosuukon näin etäältä ja nimettömänä 😘.901309