Minulla on tiilistä muurattu suora seinäinen, varaava takka. Siihen on joskus vedetty joku raepinnoitteen tapainen, joka on kyllä aivan sileä, ei siis röpelöinen. Nyt haluaisin pinnasta sileän, joka vaan harjataan. Tarvitseeko rappauksen alle vetää joku praimeri? Mikä aine olisi rappaukseen paras, että ei ala vuosien myötä rapisemaan alas? Voipiko rappausta sävyttää?
Kiitos etukäteen asiallisille vastaajille!
Takan tiilet piiloon
1
561
Vastaukset
- neuvo...
Anttiikilaastia johon sekoitat saumalaastia.
Minusta parhaan lopputuloksen saa karhealla antiikkilaastilla, pinnasta tulee hieman elävämpi ja antaa epätasaisuudet helpommin anteeksi.
Ei tarvi pohjustaa millään, korkeintaan karhentaa kivellä tai karhealla hiomapaperilla.
Pölyt vain seinästä hyvin pois ennen laastin levitystä, ja jos nykyinen pinta on kovin imukykyinen niin kannattaa kostuttaa vedellä juuri ennen laastin levitystä.
Kolmeen paikkaan olen laittanut ja on pysynyt! vanhin noin 6vuotta. Yks näistä paikoista tosi kuumaksi lämpenevä piippu jota käytetään noin 100pv. vuodessa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mies, mitä minun pitäisi tehdä
Niin, mitä naisen siis pitäisi tehdä, että lähestyisit ja tekisit aloitteen? Mikä on riittävä kiinnostuksen osoitus juur1101661- 1711608
Toivottavasti et mussukka elättele toiveita meikäläisen suhteen
Tiedän mitä olet touhunnut joten aivan turha haaveilla mistään enää 👍1681516Summit-tippuja Nicola sai Carolalta yllättävän viestin - Some älähtää rajusti: "Älä viitsi..."
The Summit Suomi -kisa käy kuumana kylmässä Norjan vuoristossa. Nicola tiputettiin kisasta juuri ennen finaalia. Likaise231308Sofia Virralla ja Minja Koskelalla ei mitään käsitystä terveyskeskusmaksuista!
Vasemmistopimut Sofia ja Minja täysin ulkona sote asioista, ei minkäänlaista käsitystä edes mittaluokasta, missä terveys901184Juusolle sataa vihaisia viestejä hoitajilta ja loput nauravat hänelle
Ei löydy montaakaan, joka kehuisi Juuson toimintaa ministerinä: "Selvä enemmistö Juuson päivitykseen reagoineista on su146963Persuehdokas uhkasi tappaa "jätkän" ja ravintolayrittäjän
Kuuntele tästä kuinka meuhkaa. https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/4eb3034d-48c5-4f31-b53c-42be3dc9607c70961- 93863
Sofia Virta vertasi Karjalan evakoita nykymatuihin
Vihreiden puheenjohtaja Sofia Virta avasi sanaisen arkkunsa, eli tyhmyyden tynnyrinsä, valtiovarainministeri Riikka Purr185805Rokotevastaiset aiheuttaneet lasten kuolemat USA:ssa, eivätkä pyydä anteeksi
Jo kaksi lasta kuollut tuhkarokkoon Texasissa, koska rokotevastaiset ovat toimillaan tuhonneet suojaavan rokotekattavuud208778