häpeä

kerran varas

Minulla oli suht.koht hyvä työpaikka, viihdyin siellä ja sekä työnantaja, että työtoverit olivat aivan huippuporukkaa. Osasin työni, sain kohtuullisen hyvää palkkaa ja elämä siltä osin oli kunnossa.
Koti-asiat vainolivat päin helvettiä. Vaimo petti kerran toisensa jälkeen, aloin ottaa kaljaa murheeseen, asiat menivät enemmän solmuun, otin enemmän kaljaa jne.
Lapsille alkoi tulla ongelmia, otin kaljaa siihenkin murheeseen. Sitten ei enää riittänyt, että ryyppäsin kotona, menin työpaikalle ja join siellä ja otin mukaani myös juomista. Alkuun harvemmin, sitten viikoittain. Kiinni jäämisestä ei tuntunut olevan pelkoa, koska olin luotetun kirjoissa.
Jostakin kuitenkin työnantaja alkoi epäillä, en tiedä minuako, mutta yleensä, että jotakin tapahtuu. Hän asensi tiloihin kameravalvonnan kenenkään tietämättä, ja siinä sitä oltiin.
Minut kutsuttiin kesken loman "palaveriin". Siellä oli vartioliikkeen edustajat jotka kertoivat tilanteen, minut oli saatu kuvaan poistumassa kaljojen kanssa työpaikalta.
Asia oli selvä, sain potkut siltä seisomalta. Se oli ensin helvetillinen shokki ja sen jälkeen tuli häpeä.
Koko maailma näytti aivan mustalta, onneksi minulla oli tuttu psykologi jolle kauhuissani soitin. Hän otti minut heti vastaan, muuten olisin saattanut etsiä vahvaa köyttä avukseni.
Alkuun en pystynyt käymään edes ulkona, pelkäsin jokaista ihmistä ja jokaisen tutun tavatessani ajattelin, että tietääkö hän. Se oli helvetillinen piina.
Asiasta on jo vuosia, silti häpeä iskee usein vieläkin. Kaljaa tai viinaa en enää niin paljoa ota, ei ole varaakaan, koska sen jälkeenolen ollut lähinnä satunnaisissa hanttihommissa ja peruspäivärahalla. Usein ajattelen, kuinka hyvin asiani nyt olisivatkaan, ellen olisi tällaiseen häpeään itseäni saattanut.

2

527

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • sulla loppu

      se kaljanotto, se on aika huono ongelmanratkaisukeino.Valosaa kevättä ja kesää kumminkin!

      • johonkin

        toiseen ammattiin, jos omalla alallasi ei riitä töitä.
        Jollain lailla sinun pitäisi saada uudelleen reipas ote elämääsi.
        Anna itsellesi anteeksi! Kaikki möhlivät asiassa tai toisessa, mutta monien temput ei tule koskaan yleisesti tietoon.
        Sinuna lakkaisin vatvomasta tapausta ja soimaamasta itseäsi. Olet hyvä ja fiksu ihminen, kyllä elämä vielä hyvätkin puolensa näyttää, kun saat itsesi aktivoitua.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Useita puukotettu Tampereella

      Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht
      Tampere
      169
      3319
    2. Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava
      Maailman menoa
      373
      2141
    3. Kuka rääkkää eläimiä Puolangalla?

      Poliisi ampui toistakymmentä nälkiintynyttä eläintä Puolangalla Tilalta oli ollut karkuteillä lähes viisikymmentä nälkii
      Puolanka
      48
      2048
    4. Leipivaaran päällä on kuoleman hiljaista.

      Suru vai suuri helpotus...
      Puolanka
      41
      1951
    5. Meneeköhän sulla

      oikeasti pinnan alla yhtä huonosti kuin mulla? Tai yhtä huonosti mutta jollain eri tyylillä? Ei olisi pitänyt jättää sua
      Ikävä
      32
      1471
    6. Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa

      Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em
      Ikävä
      93
      1241
    7. Määpä tiijän että rakastat

      Minua nimittäin. Samoin hei! Olet mun vastakappaleeni.
      Ikävä
      54
      1203
    8. Muutama kysymys ja huomio hindulaisesta kulttuurista.

      Vedakirjoituksia pidetään historiallisina teksteinä, ei siis "julistuksena" kuten esimerkiksi Raamattua, vaan kuten koul
      Hindulaisuus
      385
      1075
    9. Jumala puhui minulle

      Hän kertoi sinusta asioita, joiden takia jaksan, uskon ja luotan. Hän kuvaili sinua minulle ja pakahduin onnesta kuulles
      Ikävä
      114
      1003
    10. Koska näit kaivattusi viimeksi

      Milloin tapasit rakkaasi? Ja etenikö suhde yhtään?
      Ikävä
      45
      864
    Aihe