Ovatko AMK pääsykokeet aina samanlaiset kaikkiin tekniikan ja liikenteen koulutusohjelmiin? Eli onko esim. hyvinvointiteknologian ja kone/tuotantotekniikan pääsykokeet identtiset keskenään? Tai vastaavasti muillakin aloilla, esim. kaikkiin sosiaalipuolen linjoihin samat kokeet? Ja niin edelleen. Haen Jyväskylään tekniikan ja liikenteen puolelle, mutta aiempien vuosien pääsykokeita vilkuillessa vaivuin epätoivoon. Matikka, fysiikka ja kemia aivan totaalista hepreaa mulle.
AMK pääsykokeidet erot?
hakija nro14
3506
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Näköjään tuli viskattua ilmoille vaikeamman luokan kysymys... :/
on valtakunnallinen eli valintakoe pidetään tiettynä päivänä tiettyyn kellon aikaan kaikissa tekniikan alan AMK:issa. Valintakoe on siis kaikille sama riippumatta siitä mille linjalle olet tekniikan alalle hakemassa. Voit myös tehdä valintakokeen ihan missä tahansa AMK:ssa, missä järjestetään tekniikan alan opetusta. Eli, jos asut esim. Oulussa ja haet Helsinkiin, ei tarvitse valintakokeen takia matkustaa satoja kilometrejä vaan voit tehdä kokeen kotipaikkakuntasi AMK:ssa. Muista aloista en osaa sanoa, koska en ole koskaan asiaan perehtynyt..
Tämmöinen opus olisi tarjolla jos tarvii:
http://www.suomalainen.com/sk/servlets/ProductServlet?action=productInfo&productID=5144807&backURL=http://www.suomalainen.com/sk/servlets/ProductServlet?action=quicksearch&x=17&y=12&info=P%E4%E4syopas+insin%F6%F6rikoulutukseen+