Niin, pakkaan tässä sairaalakassia ja mietin, että pitäiskö sinne pakata myös imetysliivit? Ja mistä niitä saa ostettua? Tämän tuppukylän marketeista en ainakaan ole löytänyt ja alusvaateliikkeestä tuskin kauhean halvalla irtoaa, jos ylipäätään kuuluu valikoimaan. Netistä tietysti sais tilattua, mut mielelläni kokeilisin ennen ostoa.
Loppuun vielä yksi tyhmä kysymys: Saako sairaalasta pyyhkeen vai pitääkö se raahata kotoa?
Loppuun vielä yksi tyhmä kysymys: Saako sairaalasta pyyhkeen vai pitääkö se raahata kotoa?
Vastaukset 8
Vanhimmat
Kyllä kannattaa ottaa imetysliivit, jos et halua paidanrintamus märkänä kuljeksia.
Hyviin liiveihin kannattaa satsata ainakin 50 euroa. Halpiksista harvoin on mitään iloa. Kamalia retkuja ainakin ne, mitä ostin aluksi ihan noista tavallisista muotivaateketjuista.
Itselleni parhaat liivit olivat alusvaateliikkeestä ostetut, ja maksoin niistä 60 euroa. Ostin kahdet, enempää en raaskinut. Mutta hyvin niillä pärjäsi, kun toiset aina illalla huuhtaisi, niin aamulla oli puhtaat ja kuivat vaihdettavana.
Sairaalasta saa pyyhkeen.
hui..en oo edes ajatellu imetysliivejä! alle kolme vkoa laskettuun..eiks tavallisil pärjää? :D ei oo kokemusta..
miten niiden tavallisten kanssa imettelemään..
Ja tosiaan, kannattaa satsata laatuun.
Mullakin tuo la ihan pian ja en ole muistanut koko imetysliivejä ollenkaan! Niin sä vaikutit tietävän liiveistä, niin osaisitko neuvoa mua sen koon kanssa?
Eli kuinka paljon ne rinnat keskimäärin siitä turpoaa kun alkaa maitoa tulemaan? Mulla n. yhdellä kuppikoolla suurentunut tässä odotuksen aikana, niin monellako ne suurenee lisää vielä sen jälkeen kun on synnytys ohi?
Imetysliiveistä on tietoa paljonkin: http://www.bebes.fi/tietoa_aitiydesta/imetys/imetysliivit.html
Muistakaa myös liivinsuojukset! Kestosuojukset ovat kaikkein ihoystävällisimpiä ja ne voi siis pestä tavallisen pyykin mukana...
Mulla oli ennen raskautta B-kuppi, ja imetyksen aikaan D.
Eihän sitä tosiaan voi etukäteen tietää, mikä kuppikoko tulee olemaan, mutta ei ne kupitkaan ihan niin justiinsa ole. Ja imetysliivi joustaa.
Imetyksen aikanakin kuppikoko vaihtelee sen mukaan, miten täynnä rinnat ovat, joten täydellistä kokoa ei olekaan. Mieluummin yhtä kuppia liian iso kuin pieni on oma mielipiteeni.
Kaikkein luontoystävällisimmät ovat ne pestävät liivinsuojat, mutta itse käytin kertakäyttöisiä.
Kaikkein halvimmat tarttuu ikävästi kiinni kastuessaan, mutta olikohan se nyt Ainu mitä käytin, ja se oli hyvä. Liivinsuojia joutui välillä uusimaan 5-6 kertaa päivässä. En uskalla edes laskea, kuinka monet pestävät olisin joutunut hankkimaan.
Jos ei ole koskaan kokeillut laadukkaita imetysliivejä, ei voi tietää paremmasta. En halua vittuilla tai mitään, mutta sekä halpiksia että laadukkaampia kokeilleena tiedän eron. Ja ne kalliit ovat vieläkin aivan kuin uudet, ja menevät varmasti seuraavallakin imetysrumballa :).
Olisin voinut ensin lukea tuon linkin... Siellähän oli samat vinkit.
itse tilasin netistä. ja ihan hyvät ne halvat oli. .esim. h&m, ellos, netanttila jne..