Tolppaan siis tulee sähköa kokoajan!
Siis onko muuta haittaa kuin egologiset(sähkön tuhlaus) ja nesteiden "laimeneminen",joka on tietysti hoidettu jokavuotisilla huolloilla/nesteiden vaihdolla!
Ja mitkään osat varmaankaan eivät sula tai kärsi lämppärissä olosta, koska onhan ajossakin osat kuumempia...
Siis onko muuta haittaa kuin egologiset(sähkön tuhlaus) ja nesteiden "laimeneminen",joka on tietysti hoidettu jokavuotisilla huolloilla/nesteiden vaihdolla!
Ja mitkään osat varmaankaan eivät sula tai kärsi lämppärissä olosta, koska onhan ajossakin osat kuumempia...
Vastaukset 7
Vanhimmat
sinne tolppaan kellokytkin,ei maksa kuin n.10-15 euroa.
Miksi!?
Kun siinä tolpassa on muutenkin, mut kun olen jumittanut sen, kun en tiedä koska autoa tarvin!
Koko aika lämmityksessä ei todellakaan ole haittaa. Jos nesteet muka huononee, niin se tarkoittaa sitä, että on samat nesteet 10 vuotta. Pidä ihan rauhassa vaan lämpimänä.
Itsellä on senverran kokemusta asiasta, etteivät itse lohkolämmittimet ole kovin pitkäikäsiä "jatkuvassa" käytössä, pari on tarvinut vaihaa ja kestävät kyllä muutaman talven.
Mut eihän ne maksa asennettuna montaa kymmentä euroa. Ohhan mukavuus tärkeintä!
kato tuolta.
http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=95&conference=1500000000000131&posting=22000000001643755
Monet suomalaiset elävät tyytyväisenä uskossa, että pistetään yöksi roikkaan, ei se mitään haittaa!!
Kahtatuntia pidempään ei silti kannata ehdon tahdon pitää, koska se ei enää silloin lämpiä lisää ja vakavampi pointti on se, että ainakin kannen tiiviste kuivuu ja haparoituu ajan mittaan.
Se on vähän niinkuin keittäisit perunaa kattilassa ilman vettä.
Ookkonä ihan varma? Emmää ny sanois, mut mää oon tota mun Escorttii pitäny tolpan nokassa jo 10 vuotta usein yötä päivää eikä siitä kannen tiiviste oo mikskään mennynnä. Lohkolämppäri on vaihrettu kerran ja nesteet kerran kesässä.