Mikään ei tunnu miltään

Olen ollut masentunut viime keväästä asti. Nyt syksyllä sain viimeinkin apua, ja olo on hiljelleen noussut pahimmasta... Pelkään vain, etten ikinä enää voi olla onnellinen. Huomaan kärsiväni Levottomat-syndroomasta; "mikään ei tunnu miltään". En arvosta elämääni, vaan tunnen pelkkää tyhjyyttä. Elämässäni on tapahtunut hyviäkin asioita (palasimme yhteen poikaystäväni kanssa) ja tulevaisuudessakin on odotettavissa mukavia asioita (mm. Budapestin matka ystäväni kanssa), mutta mikään ei saa minua innostumaan.
En tunne olevani enää onneton, mutten vielä onnellinenkaan. Elän välivaihetta; tuntuu kuin koko elämäni olisi vain pysähtynyt tähän. En halua kuolla, muttei tämä elämä nyt mitenkään kovin kummoista ole.

En tiedä, johtuvatko nämä tunteet lääkkeistä vai olenko vieläkin "toipilas". Minua vain vaivaa se, että kykenenkö enää aitoon iloon vai onko syvällä sisimmässäni todella hajonnut jokin "osa", joka mahdollistaa positiiviset tunteet...
3993
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

jos masennuksesta toipuminen on päässyt alkuun, ei kantsi hätäillä. Tunteet tulevat perässä, mutta se vie aikaa. Millaisia/mitä lääkitystä olet saanut vaivaasi?Muu hoito?

Äänestä
  • Syön Remeronia masennukseen ja vielä hetken aikaa myös Risperdalia ahdistukseen. Lisäksi käyn 1-2 kertaa viikossa terapeutilla.

    Tuntuu vain kurjalta, kun on jotenkin tyhjä olo. En innostu mistään, en kiinnostu mistään, mikään ei saa minua iloiseksi. Olo on vain tylsä.

    En kylläkään halua sitä pahaa oloa takaisin, mutta edes jonkinlaiset tunteet parantaisivat oloani... Tuntuu, että elämä menee hukkaan, ku en hyvistäkään asioista tule onnelliseksi.

    Äänestä

Minä ainakin huomasin että ssri-lääkkeet (joista on tullut syötyä lähinnä seromexia ja myöhemmin remeronia) aiheuttavat sellaisen harmaan ja tasapaksun olon, ikinä ei ole poikkeuksellisen iloinen, mutta ei toisaalta pahasti ahdistunut tai surullinenkaan.
Sitten kun lääkkeet menivät loppuun enkä hakenut enää lisää, mielialat alkoivat taas heitellä enemmän, ja olen nyt tyytyväisempi kuin lääkityksen aikana.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Reetta kirjoitti:

Olen ollut masentunut viime keväästä asti. Nyt syksyllä sain viimeinkin apua, ja olo on hiljelleen noussut pahimmasta... Pelkään vain, etten ikinä enää voi olla onnellinen. Huomaan kärsiväni Levottomat-syndroomasta; "mikään ei tunnu miltään". En arvosta elämääni, vaan tunnen pelkkää tyhjyyttä. Elämässäni on tapahtunut hyviäkin asioita (palasimme yhteen poikaystäväni kanssa) ja tulevaisuudessakin on odotettavissa mukavia asioita (mm. Budapestin matka ystäväni kanssa), mutta mikään ei saa minua innostumaan.
En tunne olevani enää onneton, mutten vielä onnellinenkaan. Elän välivaihetta; tuntuu kuin koko elämäni olisi vain pysähtynyt tähän. En halua kuolla, muttei tämä elämä nyt mitenkään kovin kummoista ole.

En tiedä, johtuvatko nämä tunteet lääkkeistä vai olenko vieläkin "toipilas". Minua vain vaivaa se, että kykenenkö enää aitoon iloon vai onko syvällä sisimmässäni todella hajonnut jokin "osa", joka mahdollistaa positiiviset tunteet...

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu