Ollaan miehen kanssa oltu yhdessä 17 vuotta.Naimisissa 15.Meillä on 4 laasta.Haluaaisin lisää lapsia,mutta mieheni ei.
Minulla ei ole ammattia,enkä ole työelämää kaivannut.Olen likipohjin koti-ihminen.Pitääkö minun luopua vauva-ajatuksesta,vai mitä teen..Olemme asiasta puhuneet,mutta mieheni ei enää haluaisi lapssia.minä haluaisin .Rakastetaan toisiamme,mutta toisen on annettava periksi.Tuleeko toiselle kauna asiasta myöhemmin...Kun on joutunut antamaan toisen tahdolle periksi..
Minulla ei ole ammattia,enkä ole työelämää kaivannut.Olen likipohjin koti-ihminen.Pitääkö minun luopua vauva-ajatuksesta,vai mitä teen..Olemme asiasta puhuneet,mutta mieheni ei enää haluaisi lapssia.minä haluaisin .Rakastetaan toisiamme,mutta toisen on annettava periksi.Tuleeko toiselle kauna asiasta myöhemmin...Kun on joutunut antamaan toisen tahdolle periksi..
Vastaukset 3
Vanhimmat
17 vuotta yhdessä, 4 lasta, haluat viidennen, mies ei ja pelkäät että suhde loppuu?
Tuskin suhde loppuu, ellet itse halua sitä lopettaa. Tai ellet hiosta miestäs niin että se saa susta tarpeekseen.
Miehes on sen verta fiksu että osaa laskea ja todennäköisesti tajuaa että teiltä loppuu pelimerkit jos hommaatte lisää mukuloita. Varsinkaan kun sinä et ole töissä. Etkä ilman koulutusta työtä saa. Teillä ei ole varaa!
Vai luuletko että miehes vaan käy jostain kahmasemmas lisää hynää tosta noin vaan? Veikkaan että perheenne raha-asiat ovat kaikki miehen kontolla ja sinä olet vain keskittynyt käyttämään kaiken mitä häneltä saat.
"Kun on joutunut antamaan toisen tahdolle periksi..." Etkö sinä muka ikinä ennen ole antanut periksi missään asiassa? Onko sun miehes se joka on aina antanut periksi sinulle? Ehkä sun miehes pitäis kerrankin pistää hanttiin ja sanoa stop!
Minkä hiivatin tähden sä haluat lisää kersoja ylipäätään? Eikö tuossa ole ihan tarpeeksi? Jos sinua tosiaan riepoo noin hirveästi että luulet eron tulevan kun et saa viidettä mukulaa, niin voisin jo alkaa epäilemään että onko sulla kaikki ruuvit tallella? Jos halu lisääntyä kuin kani ajaa kaiken terveen järjen yli, niin jotain on vialla....
"Pakko saada uus vauva tai mä alan kiukutteleen!"
- lapsellista ja vähintäänkin tyhmää.
Keskity niihin lapsiin joita sinulla on ja vaikka opiskele! Kehitä itseäsi ja ala ajatella muidenkin mielipiteitä ja tunteita. Pian saat varmaan lapsenlapsiakin :)
Samaa mieltä kuin aiemmat vastaajat. Kannattaisi ehkä etsiä jotain uuttakin sisältöä elämään. On vähän huolestuttavaa, että mietit suhteenne lopettamista, jos mies ei suostu *viidennen* lapsen hankintaan. Ymmärtäisin, jos ei suostuisi edes ensimmäisen tai ehkä toisenkin hankintaan, mutta viidennen! Olet saanut monta varmasti ihanaa lasta, joiden elämässä luulisi vauvaiän jälkeenkin olevan kaikenlaista mielenkiintoista, johon tarvitaan äidin läsnäoloa.
Minusta on jopa hiukan itsekästä, että ajattelet miehen jättämistä tuollaisella syyllä. Kannattaa vähän miettiä sitä elatusasiaakin: miten tulette toimeen, kun lapset kasvavat, sinä olet kotona ja porukkakin vielä kasvaa?