Olen nyt viikolla 21. Pari kertaa on tuntunut liikkeitä, mutta nyt pari päivää on ollut sellaista, että en ole oikein tuntenut mitään. Maha on ollut tosi kipeä, melkein kosketusarka. Mahan kokokin on kasvanut todella paljon.
Pelottaa että kaikki ei ole kunnossa. Jotenkin on sellainen äidinvaisto.
Voiko maha kasvaa vaikka sikiö olisikin kuollut? Voiko olla että tässä vaiheessa ei liikkeitä kovin usein vielä tunnekaan niin usein?
Kivut oli eilen niin kovat että melkein lähdin sairaalaan. Pelotti niin kamalasti.
Pelottaa että kaikki ei ole kunnossa. Jotenkin on sellainen äidinvaisto.
Voiko maha kasvaa vaikka sikiö olisikin kuollut? Voiko olla että tässä vaiheessa ei liikkeitä kovin usein vielä tunnekaan niin usein?
Kivut oli eilen niin kovat että melkein lähdin sairaalaan. Pelotti niin kamalasti.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Mullakin on ollut pari päivää hiljaista vatsan suunnalla, viikkoja 20 3. Olen tottunut niin tasaiseen rummutukseen että vähn ihmetyttää tämä. Tosin olen kaksi päivää painanut kuin Duracell-pupu tuon remontin kimpussa etten ole välttämättä liikkeitä huomannutkaan. Minulla ei kyllä kipuja ole, paitsi selkää jomottaa mutta se nyt johtuu tuosta minun työskentelyasennosta.
Että tosiaan, tietääkö kukaan onko näillä viikoilla tapahtumassa jotain ihmeellistä tuolla kohdussa vaiko onko tämä sitä normaalia "joinain päivinä liikkuu enemmän, joinain ei". Ensimmäistä kertaa minullakin on näin hiljaista.
heipsan tytöt!
kyllä se on ihan normaalia että vauva on välillä hiljaisempi, eikä aina potki niin paljon.ja vauva voi olla myös sellaisessa asennossakin, ettet tunne potkuja.itse odotan nyt 3.lasta ja varsinkin toka oli niin hiljainen kuin olla ja voi..voi sitä huolen määrää.ja jos jotain kipuja on niin kantsii soittaa/käydä äitipolilla.
Vauvelit voivat välillä olla hiljempaakin siellä. Tai ovat sellaisessa asennossa,ettei liikkeet tunnu.
Itsellä myös oli välillä hiljaista,mutta parin päivän päästä tuntui taas teräviä potkuja.
Ja nyt niitä potkuja tuleekin sitten koko ajan ja oikein toivoo,että rauhoittuisi jo välillä. Rv30.
Mutta jos potkuja ei ala kuulumaan,niin menkää ihmeessä tarkistuttamaan tilanne. Tsemppiä!!
Minulla on ja ollut aikoja jolloin vauva on hiljaisempi. Varsinkin jos itse liikkuu koko ajan, niin ei ehkä huomaa liikkeitä. Tai jos vauva potkii taaksepäin istukkaa päin ei niitä potkuja ehkä huomaa.
Kun itse olen ollut huolissani olen juonut jotain todella makeata mehua ja käynyt makaamaan. Silloin olen yleensä hetken päästä huomannut liikkeitä. Kokeile sitä, se on helppo ja halpa konsti.
Jos kuitenkin et pysy rauhallisena, ja vaistosi sanoo että jotain ei ole niin kuin pitäisi olla, niin menet lääkäriin! Meidän pitäisi kyllä luottaa enemmän vaistoihimme, me nykypäivän ihmiset. Ja, jos ei olekaan mitään, niin ei tarvitse tuntea häpeää. On parempaa tarkistaa kaksi ylimääräistä kertaa, kuin kerran liian vähän. Niin minulle sanottiin äitiyspoliklinikalla, kun tulin kovilla kivuilla sisään. Minulla oli oli onneksi vain hermo ja isompi verisuoni puristuksissa jossainpäin lonkan seudulla.
Minulla on koko raskauden ollut hiljainen vauva. Nyt rv32. Monta kertaa olen täällä kotosalla pohtinut, miten saisi liikkeitä tuntumaan, kun on hiljaisuus huollettanut. Kaksi kertaa olen ollut päivystyksessä liikkumattomuuden vuoksi, mutta heti sairaalassa alkaa sellainen mylläkkä masussa...
Erityisesti viikonloppuina on kovin hiljaista mahassa. Kun liikun ratikalla niin liikettä alkaa tuntua enemmän, mikä ilmeisesti selittää sen, etten viikonloppuisin oikein tunne mitään.
Tuossa rv21 vauva pääsee vielä kääntyilemään niin, ettet aina tunne liikkeitä.
tökkiäkin siellä masussa jos se saisi liikkeelle
Se ei auttanut edes ultrassa kun yritettiin saada vaiva kääntymään :D On sen verran laiskaa sorttia. Onneksi nyt oli pientä liikettä eilen havaittavissa joten pelko ei ole enää niin suuri.