C3 öljynvaihto

Hei!
Te kenellä on C3 ja ei ole vielä tullut 20 tuhatta täyteen,suosittelen ylimääräistä öljynvaihtoa.Itse käytin 10 tuhatta ajetun C3
eilen öljynvaihdossa,ja kyllä oli alkuperäiset öljyt aivan tervaa.Nyt koneessa Mobil 1 0w-40.
73387
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Oliko sinulla ne öljyt uudesta asti?
Minä vaihdatin öljyt (Mobil 1) siinä ensimmäisessä tarkastushuollossa n. 1000 km kohdalla. Nyt alkas kohta olla kymppitonni täynnä.

Äänestä
  • Olivat,alkuperäiset tehtaalla laitetut litkut.

    Autonmyyjä vakutti,että niitä ei tartte vaihtaa kuin vasta 20 tonnin huollossa. Luulen ettei kone olisi kestänyt niin kauaa.Olen sitä mieltä,että öljynvaihto kannattaa myös huoltojen
    välissä,vähintään kuitenkin keväällä ja syksyllä.

    Äänestä

  • myös öljynsuodattimen?

    Äänestä

  • vsx kirjoitti:

    myös öljynsuodattimen?

    Vaihdatin myös suodattimen.

    Merkkiliikkeen huollossa suosittelivat öljyn ja suodattimen vaihtoa siinä ensimmäisessä tarkastushuollossa joka tehdään muistaakseni n. 1000 - 2000 km huitteilla. Sehän minulle passasi, itse piti maksaa öljyt ja suodatin, työ meni muun huollon piikkiin.

    Itse ajan vuodessa n. 30tkm joten jos pari kertaa vuodessa vaihtaa öljyt niin eiköhän se riitä. Käytän Mobilin ykkösiä jotka kuulemma kestää joissakin automerkeissä jopa 50tkm vaihtovälin.

    Äänestä

  • vsx kirjoitti:

    myös öljynsuodattimen?

    Tietenkin vaihdatin,suodattimen vaihdatan aina kun öljytkin. Yhteensä 55 ekee.

    Äänestä

Ostin C3:sen jolla oli ajettu 19700km, eli huolto oli heti edessä. Siellä sanottiin 20000km:n huoltovälin riittävän, mutta suositeltavaa olisi vaihtaa öljyt 10000km välein. Niillä oli tietenkin "oma lehmä ojassa" mutta kai se oikeastikkin Suomen oloissa on ihan suositeltavaa. Aivan siedettävän näköistä se öljy omassani oli parin kympin jälkeenkin, eli kyllä se senkin välin hienosti kestää...

Jos ajatellaan takuuta, niin se ei kuitenkaan vaadi kun sen 20000km öljynvaihtovälin.

Äänestä
  • Kyllä takuu tietenkin toimmi kerran huoltoväli on 20 tuhatta.Autoliikkeen korjaamopäällikkö tosin sanoi minulle,että kannattaa vaihtaa öljyt ainakin eka kerralla viimeistään 10 kohdalla.Perusteli asiaa sillä ettei mistään tiedä mitä tehtaalla on moottoriin laitettu.
    Öljynvaihdonhan voi teettä muuallakin kuin merkkihuollossa.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Esa kirjoitti:

Hei!
Te kenellä on C3 ja ei ole vielä tullut 20 tuhatta täyteen,suosittelen ylimääräistä öljynvaihtoa.Itse käytin 10 tuhatta ajetun C3
eilen öljynvaihdossa,ja kyllä oli alkuperäiset öljyt aivan tervaa.Nyt koneessa Mobil 1 0w-40.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu