Satumaat mä kääntänyt jo olen myllin mallin
enkä täällä uskoa voi enää mihinkään,
perseen alta polttanut olen risan pallin
lattialle tämän jälkeen istumaan mä jään.
Kuuluuhan se ääni vaikka puhuu alemmalta
eipä sitä aina tarvi kuuta kurkoittaa,
tekojani anteeksi mä pyysin Jumalalta
tiedä sitten antaako? Vai lisää tukistaa.
Herrat yksipuolisesti palkkojaan vain nostaa
nollalinjaa puurtajille silti tarjotaan,
miks`ei niille liitupäille voisi vähän kostaa?
Sanansäilää heilutella vapahasti saan.
Työttömillä tukenaan on KE-LAN pieni ropo
eihän sillä alkua voi päästä pidempään,
vain kerran kuussa kävelee niin eipä kulu popo
tyhmänäkin ihmetellen miettimään mä jään.
Eläkkeet on leikattu niin kuin lapsilisät
kaupassa voi käydä enään kerran viikossa,
hampaidenkin tilalla on pelkät nahka nisät
kaikki pölkkypäätkin istuu eduskunnassa.
Valtio se rahojaan vain pankkitukeen syytää
jumalauta, veroeurot kyytiä ne saa,
rasvanahan turha on mistään mitään pyytää
konkurssissa varmaan kohta on tää koko maa.
Viinan hintaa valtio kun yhtämittaan nostaa
kansalaiset tulilientä niin harvakseltaan juo,
tuonti viina varmaan vielä kaiken tämän kostaa
rahakirstun pohja kohta näkyy varmaan tuo.
Tulipahan purettua rinnan tuntemusta
jonkin aikaa helpottaa kun hiljaa taapertaa,
asioissa silti ompi himpun verran kusta
kantapäiden kautta meille oppi tulla saa.
Purina runo
2
198
Vastaukset
- lindalinda1
tämä Sinunkin runosi on, niin kuin tuo minunkin
alapuolella oleva.
Niin totta, niin totta - surullisen totta.
Oi kallis Suomenmaa * huokaus *
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
IL - PerSut tykittää - Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi!!
Entistä rajumpi elinkautinen tulee – Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi Henkirikosten uusijat voidaan ja16922175Some kuhisee Sanna Marinista: "Wau"
Sanna Marinia hehkutetaan. Muun muassa Jodelissa kommentoidaan The Sunday Timesin julkaisemaa kuvaa Marinista. Hän ant669157Äärioikeistopurran nukke Petteri Lapanen paniikissa
Kun Suomen historian paras pääministeri antoi vankan lausunnon, kuinka "keskustelu politiikassa on käpertynyt lähinnä va656222Sannalla tänään vuorossa The Daily Show
Eli nyt mennään jo satiirin puolelle. Tuohan on vähän kuten Lindströmin ohjelma Suomessa.205862SIELTÄ SE TULI: Kepu-Kurvinen: "Emme enää lähde punavihreään hallitukseen"
Nyt muuten nauretaan loppuviikko, että tähänkö kaatui Lindtmanin pääministerihaaveet. "Antti Kurvisen mukaan puolue ei1795826Onko rajojen kiinnipitäminen ihmisoikeuksien vastaista?
Maahanmuutosta puhutaan usein niin kuin kyse olisi vain numeroista ja rajoista. Kyse on kumminkin ihmisistä, jotka halua3215340Täysi ryöpytys Sanna Marinille ulkomailla.
https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/f699d84f-fa53-4dba-8718-2c395017fc55 Sanna Marinin kirja saa todella tylyn vastaanot294856HS - Sanna Marinin kirja on priimaluokan vedätys!
Kirja-arvio|Toivo on tekoja tulisi ensisijaisesti nähdä maineen rahallisen hyödyntämisen voimaannuttavana merkkipaaluna.824473Minja Koskelan "istumista" kertovassa uutisessa ei sanottu persuista mitään
eli jälleen kerran äärivasemmistolainen valehtelee, hän kun väittää että juuri persut ovat lähetelleet Koskelalle vähemm864260"Rauhanomainen" miekkari hesassa: "Eläköön aseellinen vastarinta" - lakana
Kyseessä on Suomen Palestiinalaisten yhdistyksen viime perjantaina järjestämä ”Hiljainen kynttiläkulkue Palestiinalaiste1153760
