Naissaari

Onko viime kesältä kokemuksia Naissaaresta ?
Toimiiko ravintola ja onko tehty lisää paikkoja ?
Kävin siellä viimeksi 2003 ja silloin oli pelkästään puolisen tusinaa kylkikiinnityspaikkoja käytössä. Nyt kun ei enää tarvitse mennä Piirivalveen kautta tullessaan tai poistuessaan maasta, luulisi saaren suosion kasvavan melkoisesti. Muutenhan saari on todella käymisen arvoinen kohde yli 100-vuotisine eristäytymiseen kaikkineen.
71730
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Viime kesänä en käynyt,mutta jo pari vuotta sitten Naissaaressa oli poijut.

Äänestä

käymisen arvoiseksi?

Äänestä
  • aikana saari on ollut eristyksissä siviileiltä ja siellä on eri aikakausien linnoitusrakenteita aina tsaarinvallan ajoilta. mm puolisen tusinaa 14 " tykistöpattereita ja Venäjän armeijan kasarmeja sotkuineen ja sotilassairaaloineen.
    Luonto sellaisenaan aika koskematon ja erikoinen. Myös vanha kirkko, jota tietääkseni yritetään restauroida vanhan 1800-luvun hautausmaan vieressä. Laita googleen haku niin löydät kyllä kuvamateriaalia ja historiikkia.

    Äänestä

En ole vielä uskaltanut omalla veneellä noin pitkälle, mutta tiedän silti Naissaaresta kaiken. Ravintola toimii, sillä sitä on paikattu runsaasti. Kylkikiinnityspaikkoja ei ole tuotu lisää ja vanhat on jo ajat sitten käytetty, mm. erään tuttuni Elaniin on kiinnitetty uusi paikka kylkeen. En osaa varmasti sanoa, pitääkö maasta poistua mentäessä Naissaareen. Kyllähän 100-vuotinen eristys kuulostaa houkuttelevalta selibaatilta, mahtaa olla melkoinen tanner odottamassa.

Äänestä

aika hyvä otos tämänkin linjan kannanotoista:
yli 500 lukijaa ja yhdellä ainoalla mitään tietoa satamasta. Taidatte olla voittopuolisesti kotisatamapoikii ja hurjimmat on joskus käyneet Piritassa mutta siihen loppuu seikkailut. Oikeestaan en paljon muuta odottanutkaan mutta hieman pettynyt olen kuitenkin kun täällä on olevinaan monenmoista matkaajaa, ihan Saloon asti, niinkun eräs hönö tuossa naapurilinjalla tavoitteli suuria ylityksia peläten.

Äänestä
  • On sinne torniosta vähän matkaa.

    T:pönttö

    Äänestä

Esim.Prangli,Koipse,Rammu,Aksi,Pedassaare.Ensimäisessä on satamakin.Suomalaiset veneilijät kaiken puolin tervetulleita tutustumaan näihin hienoihin,asustamattomiin saarin.Moottorivenellä pääse rantaan kun paikat tuntee,purjevenet voi jättä kauemmas seisomaan.Kiertelen itse näitä saaria koko navigoinitikauden aikana joten mielellään autan rantautumisessa ja opastuksessa.
Yhteydenotto: [email protected]

Äänestä

Kommentoi aloitusta


tänään kirjoitti:

Onko viime kesältä kokemuksia Naissaaresta ?
Toimiiko ravintola ja onko tehty lisää paikkoja ?
Kävin siellä viimeksi 2003 ja silloin oli pelkästään puolisen tusinaa kylkikiinnityspaikkoja käytössä. Nyt kun ei enää tarvitse mennä Piirivalveen kautta tullessaan tai poistuessaan maasta, luulisi saaren suosion kasvavan melkoisesti. Muutenhan saari on todella käymisen arvoinen kohde yli 100-vuotisine eristäytymiseen kaikkineen.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu