ruskiat on

miekkakasvit!

miekkakasvit siis kärsii. miks? monneisia 3kpl ( pari muutaki kalaa, mm.kirsikkabarbeja, mut ne ei kai ainakaan tuhoa mitään?). allas 86litrainen. lämpö n.26astetta. ph 7.5. no3:10, no2: 0. kh6. akvaan pääsee joskus auringonvaloakin epäsuorasti. leväongelmaa ei suoranaisesti ole. myös joku muu kasvi ihan ruskea (kuin nää miekkakasvit, nimee en muista) mutta papukaijalehet vedensuosikki kasvaa ihan jees. syökö monnit noi miekkakasvit? ne siis on ruskeat, reikäset, osa lehistä "väri kadonnu"= läpikuultavat. pitääkö ne heittää mäkeen kokonaan ja ottaa muuta kasvia tilalle? akva on suht. uusi.

-kts-

4

520

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • lannoitettu on

      niillä isoilla lannotuspalloilla aika tiukastikki ja se JBL:n litku käytössä myös. että näin.

    • fish KING

      Valon laatu, yleensä pienissä akvaarioissa, erittäin huono.
      Veden lämpötila heittelyt, viileä vesi yleensä tekee hallaa kasveille.
      Mitä monneisia/monneja sulla siellä on paljonko?
      Mitä muita kaloja, jotkut kalat ovat kasvisyöjiä!

      Huonokuntoiset lehdet tulee aina karsia pois, paremmille lehdille jää näin enemmän voimaa kasvaa.

    • fish KING

      tsekkaas tilanne... kuinka paksulti sulla on hiekkaa... mitä lukee putkessa, kuinka vanha se on?

      • Akva-68

        Vaikka lehdet kuolee, niin eikö juurakko voi pukata uutta lehteä jonkin ajan päästä jos on kerinnyt jo juurtumaan? Silloinhan ei kannata koko kasvia hävittää vaan odottaa uutta alkua.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Me, Suomen kansa, vaadimme Riikka Purran eroa ministerin tehtävästä

      Riikka Purra on toistuvalla valehtelullaan osoittanut olevansa epärehellinen henkilö. Perustuslain kohdassa 60 § edell
      Maailman menoa
      227
      7921
    2. Hotelli Kainuu konkurssiin

      Vasta laajenivat Eskobarilla ja nyt näin https://www.kainuunsanomat.fi/artikkeli/hotelli-kainuu-hakeutunut-konkurssiin
      Kuhmo
      120
      3247
    3. Rikkaiden ja yritysten veroaleen ei ole varaa

      Ei pieni Suomi pysty elättämään vanhenevaa väestöä nykyisellä veroasteella. Ainakin 5-prosenttiyksikköä pitää kokonaisve
      Maailman menoa
      80
      2896
    4. Purra jäi kiinni valehtelusta, Heinäluoma ei

      Ja heti alkoi Purra joukkoineen maalittamaan Heinäluomaa. Niin toimii äärioikeistoa edustava putinistipersulauma, jonka
      Maailman menoa
      9
      2805
    5. "Minua ei kiinnosta opiskelu eikä töissä käyminen"

      Voiko lausunnosta päätellä lainkaan mikä puolue saattaisi ajaa tuollaisen kansalaisen elämäntavan mahdollistamista? htt
      Maailman menoa
      127
      2470
    6. Yks vähemmän

      Yks narkki täälläkin vähemmän,m.t. sai mitä halusi😎
      Kiuruvesi
      23
      2183
    7. Huomentaaaa

      Hyvää huomenta.... Tiiätkö kuinka vaikeata susta on ottaa mitään selvää ja ymmärtää yhtään mitään? Mukavaa päivää... sil
      Ikävä
      38
      2182
    8. Ainutlaatuiselle naiselle.

      Osaat tietämättäsi tehdä edelleen suuren vaikutuksen minuun. Tämän piti olla jo ohi mennyttä mutta olin väärässä jällee
      Ikävä
      37
      1666
    9. Nyt voin sanoa että vtuttaa!

      Kertaa sata 💯
      Ikävä
      21
      1617
    10. Rottia juoksee pitkin ostolantietä

      Eikö mikään taho loukuta niitä. Tuhoavat kiinteistöjä
      Ähtäri
      21
      1387
    Aihe