Vanha filmikamerani on ollut käyttämättömänä vuosikausia. Nyt innostuin kuvaamaan ja huomasin, että peilin reunassa on jotain töhnää, joka näkyy myös kuvissa.
Millä voi peilin puhdistaa vahingoittamatta? LensPen Original lienee vain objektiivin linssipintojen putsaamiseen? Voisiko kokeilla, jos töhnä lähtisi puhtaalla mikroliinalla? Jos ei lähde, niin mikä on varmempi keino?
Filmikameran peili
6
1020
Vastaukset
- vilmikameran peili
Peilissä tai etsimessä olevat roskat ja töhnät ei 219 prosentin varmuudella näy kuvissa. Peili nousee ylös kuvatessa joten filmille, kuten myös digin kennolle, menevä kuva menee objektiivilta suoraan filmille tai kennolle kulkematta yhdenkään peilin tai lasin kautta. Roskat näkyy ainoastaan etsimen läpi katsottaessa.
- Ettei,
Peili takana ole hämähäkin seittiä.
Vaikka maalaisit peilin mustaksi, ei se näy kuvissa, ellei kamerasi ole Canon Pellix tai Eos RT. - alvari.raappavaara
Kovasti jos painelet niin saattaa peilin kulma muuttua ja tarkennus rupiaa heittään. Kamerahuollossa on aineet ja taito jos se oikein alkaa häiritseen. Temppelinaukion kirkon alamäessä, Oksasenkadulla Mustonen&Laine ainakin vielä toimii.
Itse saattasin kokeilla vaikka optikkoliike specssaversin myymää lientä. Jos runko ei ole R-Leica. Tippa tai pari, kuivaus kevyellä kädellä linssipaperilla tai vastaavalla. Toiminut hyvin silmälaseissa ja objektiiveissa, pinnoitteita syömättä. Tämäkin tietennii omaalla vastuullasi.
Töhnän alkuperä saattaa olla vaikka yläiskukohdassa olevan stopparisuperlonin rapautumista, jos se on selvästi pinnassa eikä pinnan alla olevaa hopeoinnin syöpymää. Ja viisastelijoille: Kukahan meistä on viimeksi Pellixillä kuvannut?- vastaajille!
Ehkä vanhassa pitkään käyttämättömänä olleessa objektiivissa on sienirihmastoa jossain linssien välissä? Täytyy panna se eristysselliin.
Tuo hämähäkkiteoriakin pitää paikkansa - jos ei seittiä muualla ole, niin ainakin mun päässäni...
;) - jalkasienirihmasto
vastaajille! kirjoitti:
Ehkä vanhassa pitkään käyttämättömänä olleessa objektiivissa on sienirihmastoa jossain linssien välissä? Täytyy panna se eristysselliin.
Tuo hämähäkkiteoriakin pitää paikkansa - jos ei seittiä muualla ole, niin ainakin mun päässäni...
;)Jos objektiivin sisällä on jotain ylimääräistä, se saattaa näkyä kuvassa vain pienillä aukoilla, loittojen kans. Normaalikuvauksessa objektiivin sisällä olevat roskat ei näy koska ne jää syväterävyysalueen ulkopuolelle. Jos on todella pahasti rihmastoa, se vähentää hieman kontrastia. Jos kuviin tulee selvästi jotain mikä ei siihen kuulu, voi syynä olla viallinen suljin tai peili toimii viiveellä eli peili ei ole ehtinyt kokonaan ylös valotuksen alkaessa.
Antamillasi tiedoilla ei toistaiseksi voi kuin arvailla.
- piilee?
Peilin voi kyllä puhdistaa, mutta sekään ei näy kuvissa.
Jos "töhnä" on peilin ja objektiivin välissä niin silloin se saattais näkyä "peilin reunassa" ja kuvissa – silloin se on myös helpoin siivota vaikka imurilla.
Älä pyyhi liinalla peiliä, se on pintahopeoitu.
Voisiko olla mahdollista, että töhnä onkin esim. silmälaseissa – silloin mikrokuituliina ja/tai käynti optikolla saattaisi auttaa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Nainen rakkaus sinua kohtaan ei kuole koskaan
Ihastunut olen moniin vuosien varrella mutta vain sinä jäit sydämeen enkä vaan osaa unohtaa. Olit silloin parasta elämäs481291- 1601115
- 61997
- 8802
Jättimäärä alokkaita keskeyttää asepalveluksen melkein heti "En pystynyt olemaan siellä enää"
Jättimäärä alokkaita keskeyttää asepalveluksen melkein heti – "En pystynyt olemaan siellä enää" Ennen sotaväki oli183785Unelmoin päivästä, jolloin voimme olla yhdessä.
Niin pieni kuin sydän onkin, sä oot siellä ja ne mun isot tunteet sua kohtaan ❤️Sydämeni sykähtää joka kerta kun sut nää27766Ollaanko me tyhmiä mies?
Miten ihmeessä me onnistuttiin saamaan tästä näin pitkällinen ja masokistinen kuvio. Miten? Jos toisesta tykkää, näinhä51751- 11749
- 346728
Martina Aitolehti poseeraa Ibizalla
Ihanaa! Ibiza on ihan paras paikka lomailla hengaillen, viinistä ja iltamenoista nauttien. Säpinää riittää. Aitolehti78685