Olen kiinnostunut barf-ruokinnasta, mutta mietin sopiiko se myös chihuillemme, toinen vielä pikkuinen pentu. Toisen kasvattaja kun sanoi, ettei kasviksia saa chihulle antaa. Onko tietoa/kokemusta joillakin chihuahuan omistajilla? Jos on jollain käytössä, mielelläni kuulisin tarkempaakin tietoa määristä yms. Kiitos etukäteen:)
Chihut ja barf-ruokinta
chihu-mamma
2377
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
kauan barfilla, tai no sinnepäin ainakin ei ihan puhdasta kun annetaan välillä jotain muutakin sille. Koira tulee 12v ja tykkää syödä kaikkea raakaa, kuten lihaa ja vihanneksia ja luitakin kalvaa pienillä hampaillaan. Normaali koirahan tuo on vaikka on pienikokoinen.
Vihanneksia laitan niin että pilkon mahdollisimman pieneksi ja lihan joukkoon sekoittelen, tulee siten syödyksi muuten söisi vain lihat ja jättäisi ne vihannekset siihen kippoonsa. Monasti annan jauhelihaa, sen kanssa ei tarvitse tehdä mitään. Niitä löytyy jo ihan lähikaupasta vaikka mitä erilaisia ettei tarvitse mistään eläinkaupasta tilailla. Tarjouksista kannattaa ostaa niin niitä voi sitten pakastaa sen verran kun päivää kohti tarvitsee. Niin kesällä annan ihan noita vihanneksia joita kaupasta saa ja talvella siirrytään aika paljon käyttämään niitä pakastevihanneksia. niistä saa vitamiineja ja kuituja. Lisänä annan välillä kalkkia ja joskus jotain maitotuotetta, hylaa, kermaviiliä, maitorahkaa, raejuustoa tmv. Mahan pidän kunnossa jos sekoaa joskus, maitohappobakteereilla joita lisään ruokaan. Koira syö niin vähän ettei tuo nyt kovin vaikeaa ole antaa sille barffaus ruokaa. Meillä ei oikein maistunut joskus edes nappulat, mutta tämä menee hyvin vaikka pitää se näistäkin ruoista joskus päivän parin paussia. Mutta se kuuluu siihen koiran normaaliin paastoon joita niiden kuuluisikin pitää.
Muista keitellä jotain puuroja tai lisää vaikka kauraryynejä tai leseitä ruokaan silloin tällöin, pysyy maha kunnossa ja saa siitäkin tärkeitä vitamiineja. Meidän koiran turkkikin kiiltää ihan eri tavalla kuin mitä joskus silloin kun sai niitä nappularuokia..
Jaa niin neitsytrypsiöljyä kanssa pikkasen ruokaan että saa sitä omegaa ja e-vitamiinia.
Hei olen 2,5v. vuotiaan Chihun "mamma". Meillä oli kauan aikaa ongelmia vatsan kanssa. Kasvattaja kehoitti syöttämään puolikypsiä porkkanoita aldentte ym. Vaan sitten käytiin lääkärissä joka, pisti meidät kuriin.Nyt on syöty pelkkää kuiva muonaa. Aivan chihulle nimettyä. saa eläinkaupoista. Vaikka se aluksi niin kurjalta tuntuikin,vaan kun se terve "kökkäle" oli niin iso ilo.Ei ole kaivannut herkkuja.Tekee muuten hampaillekkin hyvää. Jos ei tykkää syödä puruluita tms. Iloisia ulkoilu reissuja sinne !