Ympäristöstä syvällistä huolta kantavana sammutan oh:n 11W:n säästölampun tunniksi ja katselemme TV:ta kynttilän valossa.
TV 400W
Box 40W
Maailma pelastuu ja itselle tulee hyvä mieli!
TV 400W
Box 40W
Maailma pelastuu ja itselle tulee hyvä mieli!
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 31
Vanhimmat
Mulla palaa vaan yks lamppu kerrallaan, radio on kyl päällä. Latasin tän puhelimen jo päivällä.
En näe kirjoittaa tätä enkä lukea muiden tekstejä, jos tuon 7w lampun sammutan.
Vuoteessa en pidä hierontaa päällä, asento voi tunnin ajan olla sama, pääpuoli ja jalkaosa hieman koholla.
jk-pakastinta en sammuta. Muita sähkön kulutuksia ei oo.
jatkuva sähkönsäästökuuri menossa, joten siinä ei taida suuria merkitä, jos sammutan sen viimeisenkin lampun tv:tä katsoessani. Sen tv:n voisi tietysti sammuttaa ja katsotaan, ehkä sammutankin kun ei sieltä taaskaan "mitään tuu"!
Osallistun ja toivon, että niin tekevät muutkin.
Jess, ilmoittauduin netissäkin kun viesti kiersi työnantajan kautta jokunen päivä sitten.
Pitää pistää talo pimeäksi kun ilmeisesti ollaan rantasaunassa saunomassa sopivasti juuri silloin. Ja tämäkin rakkine kohta sammuu... Kynttilöitä onkin joulun jäljiltä sopivasti vielä polttelematta.
Vai 8kW sähköinen?
Jäi mainitsematta mutta totta kai rantasaunassa on puukiuas. Sisällä olisi se sähköinen versio, 6kW.
Ja kynttilät - ne joululta jääneet - kannettiin saunatupaan että nähtiin kuivailla ja jäähdytellä. Sekin lämpiää puilla (pieni vuolukiviuuni) ja vesi pesutuvan puolella tietenkin myös.
Säästöä se on pienikin säästö. Vastarannalla näkyi valoja sammutellun myös, vaihtelevasti.
Anteeksi myöhäinen reagointi, tämä vehjes on ollut kiinni tuon edellisen viestin kirjoittamisesta asti.
Juon kaljaa pimeässä.
eipä tuosta haittaakaan ole.
Kynttilän jätän kyllä sytyttämättä, enkä televisiotakaan aukaise.
Ei taida kovin hyvä mielikään tulla, mikäli rupeaa oikein ajattelemaan asioita.
Ja mitäs sitä pimeässä oikein muutakaan voi tehdä...:)
kyllä
sähkölaitetta Laiska-lasse sinunkin taloudessasi surraa tällä hetkellä. Pyykinkuivaustorni, sähkökiuas, kaikki viihdearsenali, en osaa edes kuvitella millä kaikella härvelillä ihmiset talonsa täyttävät.
Täyttä hurskastelua ja umpikusetusta, juuri sopivaa keskiluokan kaksinaamaiselle moraalille tällaiset Maailman tunnit, sammutampa pari lamppua. Fyi Fan, sanon minä.
Missäs se suvaitsevaisuus...
"Täyttä hurskastelua ja umpikusetusta, juuri sopivaa keskiluokan kaksinaamaiselle moraalille", - jopas oli tekstiä!
Yritä nyt hyvä ystävä suvaita tuota touhukasta keskiluokkaa, hyväähän ne taitaa tarkoittaa.
Ajattelevat jopa seuraavia sukupolvia, eivät vain itseään ja omaa mukavuuttaan.
Minuahan sinä varmaan suvaitsetkin, kun kuulun korkeintaan alempaan keskiluokkaan.
Toisaalta, olen työssä käyvä, hetero, arvot suunnilleen koti/uskonto?/isänmaa, perhekeskeinen, suora ja omilleen uskollinen, kyllä siinä taitaa sittenkin olla suvaitsevaisuus liian kovalla koetuksella, menin mokoma kusettaja vielä valotkin sammuttamaan.
Muuten, Earth Hour juttuhan on VIESTINTÄÄ, ei todellakaan ole varsinainen tarkoitus energiaa säästää. Eikä sitä paljon säästykään.
Että mikäs siinä noin koville otti?
samaa mieltä!
Olen säästänyt sähköä koko ikäni, ja mitä saan palkaksi!
EN MITÄÄN! Koko ajan vaan sähkölasku nousee!
KUSETUSTA!
WWF tällä saa mainosta!
kysymys sähkön hinnasta!
vintillekin valot, voit havaita yhtä ja toista. Ei kannata liikaa säästää.
Minä en tämän kaltaisesta säästämisestä ole koskaan palkkaa odottanut saavani. Tosin sitä kyllä saa, kahdeltakin taholta ainakin.
Ihanko totta!
Ei syötäisi leipää lastemme ja lastenlastemme suusta!
Jokainen pyykinkuivausrumpu, mönkijä, sähkökäyttöinen lehdenpuhallin, voileipägrilli jne. on pikku askel kohti elinympäristön täydellistä tuhoa.
Ja mihin noita kapineita tarvitsemme? Itse selviän vallan mainiosti ilman niitä onnellisuuteni ja mukavuuteni piiruakaan vähentymättä.
Onko teillä pisarankaan käsitystä edes siitä, miten vähissä ovat maapallon mineraalivarat. Jo suljettuja kaivoksia avataan, koska Kiinan teollisuus kuluttaa hillittömiä määriä metalleja.
Keskiluokkaisen ihmisen ympäristötietoisuus on siinä, että kerskutaan kun lajitellaan roskat tai istutaan tunti kynttilän valossa.
Heti huominassa voikin taas rynnistää kauppaan ostelemaan mitä kaikkea nokkelat liikemiehet taas meille keksivät tyrkyttää!
poistetaan autot mennään kävellen töihin. ootsä vähän tauno
Osallisdtun siihen, kun sammutetaan telkat tunniksi, mä en rupee istuun lauantaiehtoona päreenvalossa, teeskentelyä, yhden kodin säästö on mitätön.
Kestävän kehityksen periaatteet on jo arkirutiinia,niitä tulee lisää,oivallusten myötä.
osallistuin. Vietän muutenkin usein sellaista "hämäränhyssyä", joten minulle valojen sammuttaminen on tavallista.
Toivottavasti viesti päättäjille meni myös perille ja maailman ilmaston tilasta aletaan kantaa enemmän huolta.
Osallistuin totta kai. Yksiössä asuvan sinkun sähkönkäyttö on pieni pisara, mutta symbolinen ele.
Sähkön kulutustani olen muutenkin seurannut ja supistanut viime vuoden aikana, laskussa se näkyy.
Eli pienet purot…..
11W säästölampun tunnin sammuttamisen säästö kului TV-boxi yhdistelmässä 1,5 minuutissa!
Kuivausrummun kertakäyttö (2h x 2,4kW)syö säästölampun 436:n tunnin energian.
Vastaavan valotehon hehkulamppuakin voisi polttaa kolmisen vuorokautta.
Lämmityskaudella valaistuksen ja muun sähkön hukka tulee kuitenkin lämpönä hyödynnetyksi.
Ainakin ok:ssa.
Kerrostalossa se tuuletetaan.
Ok:ssa asuessamme emme tarvinneet sähkösyöppö rumpua.
Valojen sammutus on tietenkin "näkyvä" toimenpide ja sellaisenaan ymmärrettävä mutta on liian helppoa tuollaiseen joukkoliikkeeseen yhtymällä pettää itseään ja rauhoittaa omaatuntoaan.
Kyse ei ole rahasta vaan kuluttamisen tarpeellisuudesta, tarpeettomuudesta.
Lapsuuteni köyhyydessä ja kurjuudessa asuneena olen tottunut laskemaan panos/hyöty suhteet ja odottamaan panokselle täyttä vastiketta.
jos jokunen harva käsittää asian väärin, ja pettää itseään, rauhoittaa omaatuntoaan.
Huomattavasti useampi ilmeisesti rupeaa miettimään tuota mainitsemaasi kuluttamisen tarpeellisuutta, tarpeettomuutta.
Ja useimmat kai ajattelivat asian viestinä, viestinä esim. päästökaupoista päättäville ja muillekin päättäville tai suuntaa näyttäville tahoille.
Ja viestistähän tässä oli kysymys. Mainostetaanhan sitä turhempiakin asioita.
olen luopunut aikatauluista enkä yleensä osallistu mihinkään massatapahtumiin. Kuljen esim. yksin metsässä enkä osallistu likkojen touhuihin. Ympäristöä ajattelen arkijärjellä. Taannoin kuulin radiosta, että aurinko on sijainnut niin, että on ollut lämpenevää maapallolla, nyt alkaa pikkuhiljaa kylmenemään. On korkeimmas käres tällaiset asiat. Jääkaudet ja kuumat kaudet vaihtelevat, yksi ihminen elää pikkiriikkisen maailmankaikkeudessa.
valojen sammuttelu ei heilauta ilmastoa mihinkään suuntaan. Lastenlasten kanssa oli kiva viettää kynttilän valossa tunti ja pelata Afrikan tähteä.
Niinkuin sanot; jääkaudet ja lämpiämiset vaihtelevat ihmisistä huolimatta. Silti haluan osallistua esim. kierrätämiseen.
Noin 20 minuuttia istuin valottomassa tilassa, mutta sitten oli pakko tarkistaa lotto ja valot yhteen lampuun ja sitä tietä muihinkin. Niin kauan kestin valottomana.
Jäi hiukan vaivaamaan asia, että näinköhän enää pärjäisi sähköttömänä edes salon mökissä. Vähintäin auto pitäisi olla, että kännykän saisi ladattua.
Itse asiassa, miksi valot aina palavat? Kynttiläkin riittäisi.
Tosi oli, hyvä mieli oli.
asuin uunilämmitystalossa, jonne tuli vain kylmä vesi. Käytin sideharsovaippoja, vaikka toki kertakäyttövaipat oli jo markkinoilla. Pesin vaatteet saunassa pulsaattoripesukoneella, jonne kannoin saavissa veden pihakaivosta.
En kokenut tätä kovinkaan vaivalloisena, ja olipa vatsalihaksetkin timmissä kunnossa ilman kaikenmaailman aerobikkejä.
Nytkin asun puulämmitystalossa, lämmin vesi tosin tulee :) Pyykinpesukone on sen jälkeen ilmaantunut, mutta eipä tietokoneen lisäksi juuri muita härveleitä.
sähköllä käyvää laitetta taloudessani on, kun mukaan laskee jääkaapin, sähköhellan, vesijohdonlämmittimen ja silitysraudankin. Sain kasaan täsmälleen 10 kappaletta, ainiin inhokkini anopin lahjoittama popcornkone jäi pois, 11.
Hyvä mieli tuli, vaikkei todellisuudessa juurikaan sähköä säästynyt.
Tämä maailmanlaajuinen tempaus viettää Earth Hour'ia teki joka tapauksessa tehtävänsä: Tälläkin palstalla näin moni kirjoitti ja keskusteli asiasta. Miten moni sitten on vielä lukenut kommenttimme, mutta ei katsonut tarpeelliseksi osallistua. Aika minu kuitenkin on ajatellut asiaa.
Juuri näinhän sen piti mennäkin :) .
viivästyy vaikka sinun 11W lampullasi jos miljoonat sen sammuttaa. En vain ymmärrä olisiko
elämä nyrjähtänyt paikoiltaan vaikka televisionkin olisi sammuttanut?
Mihin meillä on kiire? Joka uutinen ja asia tulee toistettuna pitkin vuorokautta. Vai onko se tieto jo vanhaa nykyaikana tunnin päästä?
Huh, huh mitä aikaa elämme!
Korven Sanomissa oli oikein artikkeli, että täällä perukassa ei oltu lainkaan noteerattu tätä sähkön säästökamppanjaa. Mietin olisiko se tuo nimi hämännyt korven rahvasta. Olisivat laittaneet kamppanjan nimeksi "sähköt tunniksi pois" ja ajan milloin niin jo olisi mennyt hyvä asia perille ; )