Esimerkki

Kuinka sairaaseen

6

518

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • savon sanomien

      sivuopasta? Sinnekö halusit linkkisi vievän?

    • liittyy

      adoptioon tai lapsettomuuteen????? Nimen omaanhan artikkeli kertoo siitä, kuinka perheelliset (sellaiset jotka voivat saada lapsia) kaltoinkohtelevat heitä yhä enenevässä määrin.

      Linkittämäsi artikkeli:
      "Viime vuoden alussa käyttöön otettu uusi lastensuojelulaki on lisännyt lastensuojelun asiakasmääriä roimasti. Esimerkiksi Jyväskylässä asiakasmäärä kasvoi vuodessa 70 prosenttia, nousten 1 300:sta yli 2 200 asiakkaaseen.

      Tampereella asiakasmäärät nousivat neljänneksellä, Oulussa 15 prosentilla. Kuopiossa ja Helsingissä kasvu oli maltillisempaa.

      Asiasta kertoo Keskisuomalainen.

      Lehden mukaan taustalla on vaikuttanut aito huoli lasten hyvinvoinnista sekä puuttuminen lasten ongelmiin yhä varhaisemmassa vaiheessa. Tätä laki tavoittelikin. Kynnyksen madalluttua myös jonkinlainen suma on saattanut purkaantua.

      Jyväskylässä asiakkuus merkitsi yleisimmin perheen ottamista lastensuojelun avohuollon tukitoimien piiriin. Kasvaneeseen työmäärään kaupungilla oli kuitenkin sijoittaa vain puolentoista sosiaalityöntekijän verran, lehti kertoo."

    • En ymmärrä ?

      Tarkoitatko että kommentissa kerrotussa tapauksessa isovanhemmat tekivät lastensuojeluilmoituksen koska eivät olleet saaneet biologisia lapsia ? En ole ihan nyt jyvällä siitä mitä haet ?

      • Juuri tarkoitin

        Varastetaan toisen lapset.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Taas syytöntä illlllkkaa rangaistiin

      Niin se vain paha saa palkkansa ja rääsyämiselle ja räkimiselle laskettiin hinta. Ottaisi nyt tuo onneton lusikan kauni
      Haapavesi
      82
      1399
    2. Kadun transhoitoja - Suomalainen dokkari kertoo yhden ihmisen tarinan: "Miks oon ikinä..."

      Mielenkiintoinen dokkari tv:ssä. Sametti poistatti rintansa, kohtunsa ja munasarjansa ja eli vuosia miehenä. Pitkään pä
      Maailman menoa
      68
      1197
    3. Vähemmän metsien hakkuita, enemmän sähköautoja

      Siinä ilmastopaneelin neuvot tiivistettynä kuinka Suomi saavuttaa ilmastotavoitteensa. https://yle.fi/a/74-20155596 "S
      Maailman menoa
      214
      1184
    4. Asunnottomuus lisääntyy

      Petteri Orpon hallituksen leikkaukset ihmisoikeusjärjestö Amnestyn syynissä. Jokaisella on oikeus omaan kotiin. Jopa työ
      Maailman menoa
      202
      1174
    5. Sun ajatttelu tuo vaan julmuutta mut kukaan muu nainen ei voi korvaa sua

      Mut sun ajattelu saa mut itsetuhoseks ja uhmaan lakiakin😭😭💀 Se väärinymmärryksen määrä on käsittämätöntä. Helpottais
      Ikävä
      12
      1039
    6. Sulle on tullut

      Viesti mesessä, tietääkseni. Olis ihan kiva saada vastauskin sulta, kaunis nainen😊 Mieheltä
      Ikävä
      103
      993
    7. Minä pyydän,

      jos yhtään minua haluat, näytä se jotenkin. Kosketa tai sano jotain joka rikkoo rajoja. Ota vaikka olematon roska hiuksi
      Ikävä
      65
      913
    8. Olen rakastunut sinuun mies edelleen

      Meidän yhteys on jossain ihan muualla kuin netissä, muistetaan se. Kaunista päivää sinulle 😍
      Ikävä
      128
      891
    9. Ihmeelliseltä pikkunaiselta....

      Jatkakaa vaikka tässä jos on jotain mitä joku haluaa että mä näen... En jaksa, eikä mua kiinnosta sitä jätti ketjua t
      Ikävä
      123
      788
    10. Tiesin, että olet jotenkin paha ihminen

      Vaikka muuta osaat esittää.
      Ikävä
      77
      755
    Aihe