Suht edullisa nuo Oopperan matkat Pietariin, jotain 60-70 euroa. Illalla lähtö ja aamulla Pietarissa jossa Siljan bussilla mahdollisuus osallistua päivän retkelle. Ja illalla taas Suomea kohti paatilla. Ketään ollu tuolla reissulla? onko ok?
Silja Oopperalla Pietariin
cccp
71726
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Silja Opera (entinen Sally Albatross) on varsinainen onnettaren epäsuosikki. Laivalle on ehtinyt sattua vastoinkäymisiä enemmän kuin monelle muulle kipolle yhteensä. Alus on palanut, ajanut karille ja lähes uponnut sekä kolaroinut (mm. Pietarissa lyhyen ajan sisällä parikin kertaa). Laiva on "rakennettu" jo neljästi
(1980/1992/1995/2002).
Minä kiertäisin mokoman pahanonnenpaatin hyvinkin kaukaa!
Mitäs oopperalle on tehty 2002. tietääksei ei mitään sen ihmeellisempää kuin sisä remonttia! Normaalia rempaa, mitä tehdään laivoille silloin tällöin! Ei siis mitää "rakentamista"! Varmasti hyviä reissuja noi Pietarin matkat! Ei kun kyytiin ja katsomaan!
Itse olen 8 kertaa käynyt ko laivalla 1.5 vuoden aikana, 6 kertaa Riiassa ja 2 21h risteilyä. Joten Pietarin risteilyistä ei kokemusta. Todella hyvä laiva, mainio henkilökunta, nuorekas ja reipas.
Laivahan on tehty 92 vuonna palaneen laivan pohjaa käyttäen. Vuosina 95 tehty remppaa (ei rakennettu) karillakäynnin jälkeen, samoin 2002 remppailtu karibian ja kaukoidän jälkeen.
Mainio laiva, sääli, kun Operakin menee ruotsalaisille.
Tuohan on turvallinen laiva, ei ole yhtään kuollut, toisin kuin Vikingillä ja Tallinkilla....
Ensimäinen hukkumistapaus oli jo melkein neitsytmatkalla vuonna -80. Ja viimeisin nyt alkutalvesta.
On varmaan hyvä purkki, kun on remontoitu niin usein. Ei ole paikat ehtineet nuhjaantua.
Joo hyvässä kunnossa on vaikka Romantika on monilta osin paremmassa kunnossa, mutta esim. hytit Operalla parhaat, mitä Suomesta lähteviltä laivoilta löytyy. Samoin henkilökunta on todella palvelevaa (esim. Tallinkin väkeen verrattuna)
Juupa juu, taas sunnuntaina lähdössä maistelemaan hyttiin tarjoiltua aamiaista....
http://www.faktaomfartyg.com/sally_albatross_1992.htm