Heippa vaan!
Käytän vahvinta kortisonia psoriin ja olen miettinyt tälläistä yksinkertaista asiaa:
kun olen tullut suihkusta ja aloitan rasvausta, psorialue on todella kuiva ja mietin kannattaako tällöin laittaa alueelle ensin perusvoidetta ja sen jälkeen kortisonia, vai vain kortisonia?
Vai kannattaisiko iho ensin kosteuttaa sillä perusvoiteella, odotella jonkun aikaa, että se on imeytynyt ja sen jälkeen vasta laittaa kortisonia?
Tuntuu, että perusvoide jotenkin blokkaa kortisonin, eikä siitä silloin olisi apua niin paljon? Ja toisaalta tuntuu että ilman perusvoidetta iho on hirvittävän kuiva ja silloin joskus tuntuu että kortisoni on liian vahvaa niin kuivalle iholle.
ehkä outo kysymys
5
1817
Vastaukset
- Imppu
tätä vaihtoehtoa:
>Vai kannattaisiko iho ensin kosteuttaa sillä perusvoiteella, odotella jonkun aikaa, että se on imeytynyt ja sen jälkeen vasta laittaa kortisonia?<
Joskus vuosia sitten kävin ihotautilääkärillä ja muistaakseni neuvoi laittamaan ensin koko vartalolle perusvoidetta ja antaa imeytyä ja jonkin ajan kuluttua laittaa lääkevoide.- Skipidiwaynow
Niin, kyllä mullekkin neuvottiin juuri noin. ensin perusrasvaa ja sitten vasta hoitovoidetta..
- Kipuileva
Psoriliiton sopeutumisvalmennuksessa nimenomaan neuvottiin, että ensin lääkeaine ja sitten perusvoide. Jos ensin laittaa perusvoiteen, niin lääkeaine ei enää imeydy niin hyvin. Perusvoide tavallaan "tukkii" ihon niin, ettei lääkeaine imeydy. Siis ENSIN HILSE POIS (hilseenkään läpi lääke ei imeydy), SITTEN LÄÄKETTÄ JA SITTEN VASTA PERUSVOIDE.
- Kipuileva
Lisään vielä, että kannattaa aloittaa rasvailu jo silloin kun iho on kosteahko. Ainakin perusvoiteiden kohdalla neuvottiin rasvaamaan kun iho on vielä kostea. Silloin ei tule sitä kiristävää tunnetta.
Jaksamista rasvaukseen! - Mellu***
Kipuileva kirjoitti:
Lisään vielä, että kannattaa aloittaa rasvailu jo silloin kun iho on kosteahko. Ainakin perusvoiteiden kohdalla neuvottiin rasvaamaan kun iho on vielä kostea. Silloin ei tule sitä kiristävää tunnetta.
Jaksamista rasvaukseen!jos pitää laittaa ensin lääkerasva,ja sitten kosteaan ihoon myöhemmin perusvoide? Pitääkö olla litimärkä kun laittaa lääkerasvan koska ihonihan kuivaa siinä kun alan rasvailla lääkerasvalla lukematonta määrää pieniä ihottumaläiskiä vai pitääkö iho kostuttaa uudelleen ennen perusvoiteen levitystä?Vaikeaksi menee...
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki
"Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia.",295182Elikkä Riikka Purra ei kannusta Suomea edes euroviisuissa
Sellaista on persujen "isänmaallisuus", oma kansa viimeiseksi ja ulkomaalaiset ensimmäisiksi. https://www.iltalehti.fi/1202381- 1382082
Riikka: 3 euron bensa, Ruotsi: bensavero jopa alle EU-minimin
Eipä vaan suomalainen autoilija saa kaikkien rakastamalta Riikalta sympatiaa. Ruotsissa on eri meininki, siellä diskutee531915Victoria-tytär, 16, vertaa Martina Aitolehteä ja Esko Eerikäistä: "Iskä on enemmän..."
Martina Aitolehti ja Esko Eerikäinen ovat ex-pari ja heillä on yksi yhteinen tytär, Victoria. Eerikäinen oli Huomenta Su1171760"UKRAINA HYÖKKÄÄ LATVIAN ÖLJYVARASTOON JA JUNAAN"!!!
"MATKUSTAJAJUNA SAI UKRAINALAISLENNOKEISTA VAKAVIA VAURIOITA"!!!551306Hilma Hallo-ahon kuvat julki - kiistää SSK ryhmän nimen merkityksen
Eduskunnan puhemies Jussi Halla-ahon tyttären ympärille on noussut skandaali. Lehdistö sai selville Hilma Hallo-ahon kuu1531060Sofia Belorf rehellisenä suhteen alusta Jeff-miljonäärirakkaaseen: "Hän ei..."
Sofia Belórfin elämä on tapetilla Sofia Bling Bling Dubai -realityssä. Näyttävien puitteiden rinnalla Belórf avaa elämää59920Äänestän seuraavissa eduskuntavaaleissa persuja.
Persut on ainoa puolue, joka aidosti vastustaa islamisaatiota Suomessa.311869Miten kestätte tyhmiä?
Miten usein turhaudutte tai suututte ihmisiin, joilla on matala älykkyys? Minulla tätä tapahtuu useita kertoja viikossa150725