Puutarhaihmisen paratiisi

Olen intohimoinen puutarhaihminen kaikki kasvit ja kukat kiinnostavat. Madeira ja Puerto Cruz ovat kai vehreimmät kohteet talviaikaan. Mutta valinnan vaikeus. Kummassa olisi enempi puistoja ja kasveja lähellä kaupunkia kävelymatkan päässä ja ehkä pienen taksimatkan päässä. Olemme eläkeläispariskunta joka ei pitkiä kävelymatkoja voi tehdä.
6522
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Minäkin olen kiinnostunut kasveista. Käyn pari kertaa vuodessa kuvausmatkalla, yleensä Espanjan mantereella.
Tässä on mielenkiintoinen vinkki: kuvasarjat yli 1200 lajista!
http://www.topwalks.net/plants/index.htm
Sivuston kasviosaan on tullut viime vuosina pari päivitystä vuodessa, yleensä muutama sata uutta kasvia kerrallaan.

Äänestä

Hei. Vielä kauniinmpaa ja mielenkiitoisempia kasvia ja kukkia ja nähtävyyksiä löytyy Azoreilta (Hispania). Ja mukavasti kävelymatkan, bussin tai taksin päässä kaikki. Ilmasto siellä on läpi vuoden n. 20 astetta eli ihan suomalaisen kesä. Ja tosi vähän turisteja. Suosittelen käymään. Tuntui kuin viidakossa kulkisi:)

Äänestä
  • oikein kuin viidakossa? Ensin pitää sekin kokea että tietää noin sanoa.

    Äänestä

  • hiukan hymyilyttää kirjoitti:

    oikein kuin viidakossa? Ensin pitää sekin kokea että tietää noin sanoa.

    kokenut olen senkin:):(

    Äänestä

hyviä luontopaikkoja. Madeiralla oli vielä enemmän katseltavaa ja kauppahallikin on jo upea. Mutta korkeuseroja on molemmissa paikoissa. Jos menette Puertoon, kannattaa ottaa hotelli LaPazista, siellä on enemmän luontojuttuja ja kasvitieteelinen puutarha. Taksit ovat edullisia ja niitä kannattaa käyttää. Madeiran takseissa pitää olla tarkkana, yrittävät joskus ottaa tulahintaa.

Äänestä

Molemmat hyviä, joten molemmissa kannattaa käydä.
Tosin maasto ei kummassakaan ole huonojalkaiselle mikään paras mahdollinen. Kun kulkee hitaasti, niin näkee enemmän ja juuri tämä kevät, kun kukat puhkeaa loistoonsa on ihaninta aikaa.
Menettepä kumpaan paikkaan tahansa, ette tule pettymään. Hyvää lomaa teille.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


M-R kirjoitti:

Olen intohimoinen puutarhaihminen kaikki kasvit ja kukat kiinnostavat. Madeira ja Puerto Cruz ovat kai vehreimmät kohteet talviaikaan. Mutta valinnan vaikeus. Kummassa olisi enempi puistoja ja kasveja lähellä kaupunkia kävelymatkan päässä ja ehkä pienen taksimatkan päässä. Olemme eläkeläispariskunta joka ei pitkiä kävelymatkoja voi tehdä.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu