Hei,
Tietääkö kukaan, voiko Kööpenhamissa ostaa esim. 10-matkan lippuja (kuten esim. Hesassa)? Mistä niitä voi ostaa? Esim. jostain kioskeista? Vai pitääkö ostaa joka kerta yhden matkan lippu esim. metroaseman automaatista? Johon tietääkseni kelpaa vain kolikot ja Visa, pitääkö paikkansa? Millainen kaupungin sisäinen lippu olisi järkevin ostaa kahden päivän matkaa varten? Kööpenhamina-kortti on turhan kallis.
Kiitos infosta :)!
matkalipun ostaminen Köpiksessä
Tanskan kävijä
2
832
Vastaukset
- kort
Klippekort oli nimeltään sellainen (muistaakseni) 10:n yksikön kortti (samantapainen kuin Hesassa oli vielä joitain vuosia sitten), josta aina leimattiin/rei´itettiin tarpeellinen määrä esim. rautatieaseman laiturilla tai bussin automaatissa. Kioskista ostettiin. Näin oli ainakin muutama vuosi sitten kun siellä liikuin. Kokeiles googlata tuolla nimellä klippekort - jos jotain infoa löytyisi.
- Tanskan kävijä
Kiitos! Juuri tuollaista korttia tarkoitin :). Ja "klippekort" se on nimeltään. Oletan, että niitä voi ostaa jostain vastaavasta kuin R-kioskit Suomessa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Nainen, yrittäessäsi olla vahva olet heikoksi tullut
Tiedätkö mitä todellinen vahvuus on? Selviätkö, kun valtakunnat kukistuvat? Miten suojaudut kun menetät kaiken? :/1971545Miettimisen aihetta.
Kannattaa yrittää vain niitä oman tasoisia miehiä. Eli tiputa ittes maan pinnalle. Tiedoksi naiselle mieheltä.1231288- 521052
- 72975
- 58883
Nainen miltä tuntuu olla ainoa nainen Suomessa, joka kelpaa ja on yheen sopiva minulle
Sydämeni on kuin muuri, valtavat piikkimuurit, luottamusongelmat, ulkonäkövaatimukset, persoonavaatimukset ja älykkyysva52883- 105865
Just nyt mä
En haluais sanoa sulle mitään. Voisi vaikka istua vierekkäin hiljaa. Ehkä nojaten toisiimme. Tai maata vierekkäin, ilman53840- 42834
- 82820