Sertralin Orion ja vieroitusoireet

olen syönyt n. 5v. paniikkihäiriöön sertralinia 50mg eli 1 tabl /vrk. nyt lopetin lääkkeen todella hitaasti 5 viikon aikana lääkärin ohjeen mukaan ja olen ollu 3viikkoa ilman lääkettä. voiko olla mahd. että vierotusoireet kestävät vielä 3 viikon jälkeenkin? Lääkäri sanoo että paniikki palannut ja lääkettä turpaan mutta ite en haluaisi aloittaa lääkettä uudelleen, koska mulla on myös kilpirauhasen vajaatoiminta ja sen kans ollu ongelmaa ja nyt siihen alotettu antaa t3 hormonia purkista joten osittain olen varma että tuo kilpirauhanen on antanut näitä oireita..lääkäreiden on vaan helppo antaa aina mielialalääkettä ja laittaa kaikki sen piikkiin , multakin löyty tuo vajaatoiminta vasta puoli vuotta paniikki diagnoosin jälkeen..

mun oireita nyt on käsien ja jalkojen kylmääminen joita tulee sillai välillä ja sitä säikähdän ja alan pelätä et kuolen tai saan rytmihäiriöitä tms...välillä huimaa ja lihaksia särkee mutta ne ei niin hallitsevia oireita kun nuo ihme kylmäämiset ja noita ei oo aiemmin ollu kun nyt vasta kun sertralinin lopetin...

tää on tosi puuduttavaa kun saa henkensä puolesta pelätä koko ajan, haluis vaan elää ja olla onnellinen..mulla kaikki muut asiat niin tosi hyvin!!!
31464
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

se aiheuttaa suurimman osan paniikkihäiriötapauksista.

Äänestä
  • En oo koskaan juonu kahvia, teetä juon aamuisin kupin töissä ja cocista juon todella harvoin...

    Äänestä

  • aael kirjoitti:

    En oo koskaan juonu kahvia, teetä juon aamuisin kupin töissä ja cocista juon todella harvoin...

    täysin kaikissa olomuodoissa, etenkin jos on taipumusta ahdistuneisuuteen. Ahdistuneisuus ja paniikit aiheutuvat viime kädessä adrenaliinista, joten olisi hyvä välttää kaikkea, mikä kohottaa adrenaliinitasoja ja pyrkiä kohottamaan rauhoittavien välittäjäaineiden tasoja.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


aael kirjoitti:

olen syönyt n. 5v. paniikkihäiriöön sertralinia 50mg eli 1 tabl /vrk. nyt lopetin lääkkeen todella hitaasti 5 viikon aikana lääkärin ohjeen mukaan ja olen ollu 3viikkoa ilman lääkettä. voiko olla mahd. että vierotusoireet kestävät vielä 3 viikon jälkeenkin? Lääkäri sanoo että paniikki palannut ja lääkettä turpaan mutta ite en haluaisi aloittaa lääkettä uudelleen, koska mulla on myös kilpirauhasen vajaatoiminta ja sen kans ollu ongelmaa ja nyt siihen alotettu antaa t3 hormonia purkista joten osittain olen varma että tuo kilpirauhanen on antanut näitä oireita..lääkäreiden on vaan helppo antaa aina mielialalääkettä ja laittaa kaikki sen piikkiin , multakin löyty tuo vajaatoiminta vasta puoli vuotta paniikki diagnoosin jälkeen..

mun oireita nyt on käsien ja jalkojen kylmääminen joita tulee sillai välillä ja sitä säikähdän ja alan pelätä et kuolen tai saan rytmihäiriöitä tms...välillä huimaa ja lihaksia särkee mutta ne ei niin hallitsevia oireita kun nuo ihme kylmäämiset ja noita ei oo aiemmin ollu kun nyt vasta kun sertralinin lopetin...

tää on tosi puuduttavaa kun saa henkensä puolesta pelätä koko ajan, haluis vaan elää ja olla onnellinen..mulla kaikki muut asiat niin tosi hyvin!!!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu