Mitä hyvää Heinävedellä?

eki69

Tuntuu että sieltä löytää vain negatiivista. Tulikivi irtisanoo, juoppoja ja juoruajia paikka täynnä. Löytyykö sieltä mitään hyvää? Kaunis luonto valttina, mutta niin sitä löytyy kaikkialta muualtakin.

8

902

    Vastaukset 8

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ex-heinäveteläinen

      Ekin kirjoitusta mukailleen. Tuossa muutama syy omaan muuttooni aikoinaan. Tosin Tulikivi ei ole syynä. Irtisanomiset ovat nykypäivää, ja tuo on asia, jonka jotenkin vielä ymmärtää.

      Lähinnä olen erittäin pettynyt paikallisiin ihmisiin. Mutta ihan tiedoksi. Koirat haukkuu ja vankkurit kulkee, vaikka miten yrittäisitte vängätä. Mikä ei tapa se vahvistaa :)

      • eki69

        Olen myös asunut aikoinani siellä. Muutin pois 80-luvun lopulla ja en todellakaan ole katunut päätöstä. Tunnemme varmaan toisemme? Nykyisin asun etelä-suomessa ja käyn Heinävedellä ehkä kerran kesässä. Kauheista ihmiskohtaloista olen kuullut, ihan oman luokkakavereiden taholla. Edelleenkin saa puolet suodattaa pois jos totuuden tahtoo tietää. Kauheaa toisten selän takana puhumista.


      • ex-heinäveteläinen
        eki69 kirjoitti:

        Olen myös asunut aikoinani siellä. Muutin pois 80-luvun lopulla ja en todellakaan ole katunut päätöstä. Tunnemme varmaan toisemme? Nykyisin asun etelä-suomessa ja käyn Heinävedellä ehkä kerran kesässä. Kauheista ihmiskohtaloista olen kuullut, ihan oman luokkakavereiden taholla. Edelleenkin saa puolet suodattaa pois jos totuuden tahtoo tietää. Kauheaa toisten selän takana puhumista.

        Likimain samoissa ikäluokissa pyöritään, joten uskoisin, että tunnemme toisemme. Ei ehkä kadulla, koska vuosia on vierinyt, ja me kaikki muutumme ulkoisestikin. Mutta yläasteella oltiin samoihin aikoihin. Hiukan eri luokilla vaan :) Toivottavasti olet viihtynyt täällä Etelä-Suomessa kuitenkin hyvin heimoveljeni :)

        Itse käyn muutaman kerran vuodessa Heinävedellä. Siellä on kuitenkin paljon tuttuja ja sukulaisia. Jos itse kuulen kenestä tahansa jonkun "mehevän jutun", niin laitan kunnon suodattimen kaiken varalta väliin, koska nykyään on vissiin trendikästä puukottaa toista selkään symbolisesti. Mulla on täällä etelässä puolenkymmentä kaveria, joilla on myös yhteyksiä Heinävedelle, ja kuulen joskus heiltä aika paksuja juttuja. Huvittuneena saa joskus tosiaan kuunnella, mutta surullista on se, että ihmiset tekevät näin ikävästi toisilleen. En usko puoliakaan siis kuulemistani jutuista, sen olen oppinut. Kannattaa siis miettiä, mitä lähimmäisestä puhuu ylipäätään.

        Eki, Heinävesi oli 70 ja 80- luvuilla mainio paikka elää. Itse viihdyin silloin oikein hyvin. Kouluajat oli yksi parhainta aikaa. Mitäs pidit yläasteen maikoista? Mielestäni valtakunnan tasolla mitattuna erittäin tasokasta opetusta.

        Tsemiä Eki, ja ei välitetä ikävistä puheista :)


    • oli siis

      On se parempi kuin Savonranta joka nyttemmin sitten katosi omin neuvoin kartalta

    • Heinäveteläinen
      • ei ainoastaan

        Heinävedellä.


      • Heinäveteläinen
        ei ainoastaan kirjoitti:

        Heinävedellä.

        Heinävesi on muutenkin aivan ainutlaatuinen paikka
        asua. Lähes kaikkea löytyy mitä tarvitsee. Jos jotain puuttuu käydään kaupungista.


      • ex-heinäveteläinen
        Heinäveteläinen kirjoitti:

        Heinävesi on muutenkin aivan ainutlaatuinen paikka
        asua. Lähes kaikkea löytyy mitä tarvitsee. Jos jotain puuttuu käydään kaupungista.

        Heinävesi on kieltämättä ainutlaatuinen paikka. Olen täysin samaa mieltä. Varsin ainutlaatuisia ihmisiä. Ihan jo kesää odottelen :)


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ampuminen kylpylässä

      Onko vornasen timbe käynyt hiukan kylpemässä vai mikä tämä ampumatapaus on kylpylässä? Tuntuu aika villi meno olevan naa
      Naantali
      75
      1699
    2. Naantalin kylpylän ampujat

      Oli somppumatuja. Nyt mennään. Suomi on ruotsi.
      Maailman menoa
      24
      1196
    3. Kemijärvellä vesionnettomuus

      Pitkänsillan ja taiteilijanniemen välillä nähty henkilön painuvan veden alle. Mitä on tapahtunut? Onko vesihiisi taas as
      Kemijärvi
      34
      1092
    4. Hei, voitko kuunnella

      Voisitko auttaa minua selvittämään asioita? En halua ajaa sinua hulluuteen kanssani, en sitoa sinua, en esittää vaatimu
      Ikävä
      135
      923
    5. Joku porukka lähtenyt täältä

      Ihmeen hiljainen on palsta nyt. Yleensä tänne tulvii aloituksia yms, mutta nyt on kyllä erikoisen hiljaista.
      Ikävä
      189
      826
    6. Miten yrität

      Vielä saada kaivattusi?
      Ikävä
      64
      704
    7. Olipa yllätys

      Kuten hyvin moni tiesi/arvasi että valetta alusta loppuun toi *olemme ystäviä* satu. Instassaan käsi kädessä kuva kertoo
      Kotimaiset julkkisjuorut
      192
      619
    8. On todella ikävää

      Todella ikävää, että asiat ovat menneet tällaisiksi. Tämä ei ollut missään vaiheessa tarkoitukseni. Olen tehnyt virheit
      Ikävä
      79
      608
    9. 73
      590
    10. Tuletko tänään

      Jos soitan? Niin... tuletko?🖤
      Ikävä
      49
      571
    11. Se kun olit pitkästä aikaa silmieni edessä

      Oli kyllä sykähdyttävää. Tiedätkö, mikä laittaa minut ikävöimään sinua? Kun palautan mieleeni valtavan ihanan olemuksen,
      Ikävä
      32
      528
    12. Ottanet yhteyttä

      Facebookissa,jos on jotain asiaa.Miehelle! T.M-nainen.
      Ikävä
      55
      517
    13. Muutto auto hakee sut tänään!

      Tein sulle oman huoneen! mieheltä naiselle
      Ikävä
      57
      502
    14. Oletteko koskaan torjuneet kaivattuanne?

      Minä olen, kun en silloin tajunnut vielä ihastuneeni. Yritin paikata tapahtunutta, mutta ei onnistunut enää.
      Ikävä
      25
      457
    15. 36
      454
    16. Kai sä mies ymmärrät..

      ..ettet jättänyt vaihtoahtoa. Tottakai toivon vielä, että pystyisit toimimaan niin että asiat korjaantuisivat. Vahvast
      Ikävä
      28
      432
    17. En tiedä mitä sanoa

      Siksi en vastannut😔
      Ikävä
      33
      423
    18. Jos kaivattusi olisi

      Vieressäsi niin mitä tekisit?
      Ikävä
      40
      417
    19. Kiinni jäit

      Ei olisi uskonut sinusta
      Ikävä
      16
      409
    20. Päivän galluppi

      Minkälainen ehkäisy sinkkupalstalaisilla käytössä?
      Sinkut
      82
      398
    Aihe