Kokemuksia Wallas 1300:sta

Rantatarkkailija

Minkäslaisia kokemuksia löytyy Wallas 1300:sen käyttäjiltä. Onko ollut syttymisongelmia tai muuta harmia? Jos on. Mitkä ovat olleet huoltokustannukset ?

5

4156

    Vastaukset 5

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Lämmitystehon riittävyyttä ei oikein voi kommentoida, koska se riippuu niin monesta seikasta, veneen koko, lämpöeristys yms. Pieneltä ei voi mahdottomia vaatia. On kriittinen käyttöjännitteelle käynnistettäessä (hehkuvirta n. 5-6A) niinkuin hehkusytytteiset lämppärit yleensäkin. Suht`koht helppo huoltaa itsekin jos työkalut vaan pysyvät kädessä. Polttimen puhdistus lähinnä tulee eteen. Huoltosarjan hinta lienee jotain 30 ekun maisemissa. Vähävirtaisena puoltaa paikkaansa suunnitellussa käyttötarkoituksessaan. Ohjeenmukainen asennus ja käyttö tärkeää, samoin polttoaineen puhtaus.

    • ajelehtija.

      Wallas on ihan käyttökelpoinen lämppäri. Vähän rimpula. Itselläni oli wallas sail 10vuotta. Purin sen joka vuosi ja puhdistin sekä vaihdoin hehkun. Ikinä ei ollut mitään murheita. Muutamia puhallinmoottoreita vaihtelin.
      Nyt on ollut muutaman vuoden eberi. Vakuuttavan vankka laite, mutta murheita on ollut ihan liikaa. Laite nokeaa/pikeää itsensä tukkoon. Ongelma on, että eberi vaatii todella korkean akkujännitteen hehkutusvaiheille, jotta se toimii moitteetta. Harvalla on akkujännitteet tapissa, jos on pari päivää paikallaan jököttänyt.

      Käyttötunteja lämmittimelle tulee vusittain 500 tunnin verran.

    • on tehokas

      jos ruuvaa siihen kiinnin nestekaasukäyttöisen ruuviahtimen isälla välijäähdyttimellä. puhaltimeksi vielä DC10 koneen moottori. näillä olen itse pärjännyt bella 530 risteilijälläni. ilman tätä pakollista päivityspakettia 1300 ei lämmitä enempää kuin oma pieru peitonalla.

      • 1300

        Kyllä se pikku wallas lämmittää sen minkä lupaa. Ei runsaalla kilowatilla kovinkaan suurta eristämätöntä tilaa pidä lämpösenä, vaikka puhallinmoottorina olisi kaasuturbiini. Pikkuveneen pieneen kabiiniin ihan jees peli.


    • Eikös se wallas ole hiukan jo standardi, venelämmittimissä :)
      Puhtaanapito on tärkeää ja hyvä polttoaine, ei kannata vesiä antaa sekaan mennä!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"

      Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va
      Suomalaiset julkkikset
      112
      2380
    2. Mitä tapahtuu?

      Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???
      Haapavesi
      36
      1357
    3. Mitäpä luulet että tykkääkö

      kukaan kaivatustasi ?
      Ikävä
      106
      983
    4. Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...

      ...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha
      Maailman menoa
      634
      962
    5. T rakastan sua

      vaikket sitä usko
      Ikävä
      71
      952
    6. Varmaan aika moni

      Haluaisi sinut enemmän kuin mielellään
      Ikävä
      48
      865
    7. Miksi et lähesty minua

      Jos kerran kaipaat, mies? Mitä pelkäät?
      Ikävä
      89
      831
    8. Kai sä olet

      Luovuttanut mun suhteen.
      Ikävä
      70
      696
    9. Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti

      Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk
      Ikävä
      76
      690
    10. Herkkä, hellä, aurinkoinen, kaunis upea, valonsäde on hän nainen

      Ja myös fiksu, älykäs ja luonnonläheinen. Erittäin mielenkiintoinen ja kiltti ihminen. Haluan tuntea hänet, koska kaik
      Ikävä
      31
      676
    Aihe