Tietääkö kukaan??

mipk

Minua on alkanut hirveästi kiinnostamaan opiskelu kun ei aikoinaan tullut kouluja käytyä..lapsi syntyi tammikuussa ja olen nyt äitiyslomalla töistä. Jos irtisanon itseni ja menen aikuiskoulutukseen joka on 3 iltana viikossa niin tietääkö kukaan mitä rahoja mahd.silloin saan? Olisi kiva vihdoin lukea merkonomiksi,mutta onnistuuko tällähetkellä vai pitäisikö odottaa..kiitos vastauksista etukäteen!

2

370

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • hfkh

      Saat samaa rahaa kuin nytkin. Tuolla opiskelumäärällä et saa opintotukea. jos saisit, niin äitiraha olisi opintotuen takia 22,04 päivässä.
      Mee opiskeleen vasta kun äitiloma/kotihoidontuki loppuu. Tai sit vie lapsi kunnalliseen hoitoon ärahan loputtua ja sit opiskelu. Opintotuki (asumistuki), jos myös pso persaukinen.

    • mie vaan..

      älä itseäsi mene irtisanomaan. Vaikka opiskelet niin ei sun tarvitse töitä lopettaa. Siellä se odottaa sua tarpeen mukaan jos ja kun sitä tarvitset..

      Aikuiskouluts tosin voi kyllä vaatia, että ei ole työtä, mutta silloin ei voi olla äippälomallakaan jos työttömyys on ehto. Yleensä noissa iltakoulutuksissa ei ole mitään työssäoloehtoja vaan kuka vain voi niihin osallistua..

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikaela Nylander: Jos pakkoruotsi poistetaan, niin ruotsin kielen asema romahtaa

      (Nylander on vanha RKP:nen) Mutta niin heikossa vedossa muumiruotsi siis on Suomessa, että vain tekohengityksellä se pys
      Maailman menoa
      65
      2572
    2. Nainen aion pilata elämäsi täysin, opetus sulle, että pelasit väärän ihmisen sydämellä.

      Empatiani sua kohtaan katosi siinä kohtaan, kun teit tietoisen valinnan leikkiä mun sydämellä. Luulet olevas joku älykäs
      Ikävä
      241
      1585
    3. Kaivattusi nimi vol.3

      Kaipaajankin nimi olisi kiva. 🥰
      Ikävä
      94
      1380
    4. 6 vkoa kulunut ilman sua

      …ihme että olen vielä hengissä. 😔 Kyynelillä pessyt lattioita. Rakastan ja odotan sua ikuisesti❤️Projekti jäi kesken jo
      Ikävä
      8
      901
    5. Viestisi kaipaamallesi ihmiselle

      Mitä ajattelet tilanteestanne tänään?
      Ikävä
      65
      882
    6. Jotenkin se harmittaa

      Etten voinut antaa itselleni mahdollisuutta tutustua. Tulit vain liian lähelle ja syvälle kemia oli alusta alkaen liian
      Ikävä
      46
      700
    7. Olen yrittänyt tavoittaa sinut kolmesti

      Elämän aikana. Kahdesti hakenut numeroa ja lähettänyt jollekkin nimisellesi viestin. Kerran aivan summassa keksimääni os
      Ikävä
      2
      652
    8. Haluan kysyä vain yhden asian

      Miksi et koskaan halunnut kohdata minua kasvotusten silloin, kun molemmilla oli tunteita? Kaiken muun olen jo hyväksymäs
      Ikävä
      39
      579
    9. Mies aion pilata elämäsi

      Ole hyvä vaan, olet ansainnut sen.
      Ikävä
      73
      562
    10. Kauneus on katsojan silmissä

      Mitä kaunista sun silmät näkevät?
      Ikävä
      22
      512
    Aihe