Mieheni veli on todella itsetuhoinen ja hänen olotilansa heittelehtii kokoajan.
Se soittelee kännissä että tappaa itsensä tai yms..Polttelee pilveä ja muitakin aineita on käyttänyt. Hän itse pystyy kännissä puhumaan asioistaan muttei selvinpäin ole koskaan puhunut mitään. Kukaan muu ei tee asialle mitään ja haluavat vaan olla hiljaa! Uskon että hän itsekki haluaa apua ja oon valmis kokeileen auttamisessa!
Mistä hänen tulisi hakea ensimmäiseksi apua..paikkakunnan terveyskeskuksestako lähdetään liikkeelle?? Kiitos etukäteen!
Se soittelee kännissä että tappaa itsensä tai yms..Polttelee pilveä ja muitakin aineita on käyttänyt. Hän itse pystyy kännissä puhumaan asioistaan muttei selvinpäin ole koskaan puhunut mitään. Kukaan muu ei tee asialle mitään ja haluavat vaan olla hiljaa! Uskon että hän itsekki haluaa apua ja oon valmis kokeileen auttamisessa!
Mistä hänen tulisi hakea ensimmäiseksi apua..paikkakunnan terveyskeskuksestako lähdetään liikkeelle?? Kiitos etukäteen!
Vastaukset 3
Vanhimmat
toivottavasti saat puhutuks sen sinne vapaaehtosesti,Jos tulee joku akuutti tilanne,että tosiaan tekee itelleen jotain ni piipaa-auto heti.Sitten huolehditaan eteenpäin.
Hieno juttu, että välität tolla tavalla. Ehkä tarvit myös itse tukea, jotta voisit sitten auttaa ja tukea tätä läheistä.
En tiedä missä asut, mutta ainakin Helsingissä auttaa terveyskeskuksen alainen ympärivuorokautinen psykiatrian neuvontapuhelin, puh. 09 310 65721. Eiköhän jokaisessa kaupungissa tai kunnassa pitäisi olla vastaava.
Valtakunnallinen, ilmainen terveysneuvonta, puh. 09 100 23 (ympäri vuorokauden luulen ainakin), varmasti voi neuvoa sua. Siellä vastaavat sairaanhoitajat, terveydenhoitajat jne.
Tukiasema.net linkkisivulla on pitkä luettelo erilaisista auttajatahoista, -palveluista ja -puhelimista: http://www.tukiasema.net/auttajat.asp
Ajatuksia elämän kriisitilanteista:
http://www.kansanraamattuseura.fi/rukous/elaman_kriisit/
Jos haluat syventää ja saada ajan kanssa laajemmin tietoa mielenterveyden ongelmista, varsinkin tukijana, auttajana tai ystävänä, niin siitä näkökulmasta löytyy kirjoja. Itse osaan suositella vain yhtä, nimeltään "Lähellä ihmistä", kirjoittanut Petri Välimäki.
Välimäki on pitkällä kokemuksella mielenterveyden ja rippuvuuksien kysymyksiin erikoistunut pastori ja rehtori. Hän on kirjoittanut muitakin kirjoja, mm. Särkyneen toivo (masennuksesta ja elämän kriiseistä), Riippuvuuksien siteistä elämän vapauteen, Agape - kun rakkaus kestää ja Rakkaus ja rakastelu.
Välimäen lähestymistapa on itseäni auttanut paljon. Hän yhdistää hienosti inhimillisen ja lämpimän asenteen asiantuntemukseen ja asiallisuuteen.
Petri Välimäellä myös radio-ohjelmasarja mielenterveyden eri alueista, Armoterapiaa. Sitäkin voin suositella; tuollainen lähestymistapa on mielestäni tosi arvokas vaikeissa masennuksen aiheissa jne. Armoterapiaa tulee tänään ma 30.3.09 klo 21.40 - n. 23, joka toinen ma. Uusinta saman viikon la klo 18-19. Kanava on RadioDei. Taajuudet alueittain: http://www.radiodei.fi/?sid=49
Myös nettiradio: http://www.radiodei.fi/?sid=120
mms://mms.radiodei.fi/RadioDeiR1HF
mms://mms.radiodei.fi/RadioDeiR2HF
Mä toivon, että sä löydät näistä vihjeistä tukea ja neuvoja läheisellesi ja itsellesi!
kannattaa rukoilla miehesi veljen puolesta.