Olen suht. uusi aloittava kaljufoorumin käyttäjä ja olen jo n.parissa viikossa tullut tutkimuksissani siihen tulokseen että perinnölliseen miesten hiustenlähtöön ei valitettavasti ole keksitty semmosta "lääkettä" joka palauttaisi pään lähes nuoruuskuosiin , ainoastaan on tarjolla kaljuuntumista hidastavaan hoitoa sekä suotuisissa tapauksissa jonkin verran uutta haiventa kasvattavaa hoitoa.
(myös hiuksia vahvistavaa)
Jos joku oisi keksinyt mullistavan kokonaan korjaavan hoitomuodon hän olisi jo varmaan uusi Bill Gates.
(myös hiuksia vahvistavaa)
Jos joku oisi keksinyt mullistavan kokonaan korjaavan hoitomuodon hän olisi jo varmaan uusi Bill Gates.
Vastaukset 4
Vanhimmat
En nyt puhu hiustensiirrosta!
Eihän ihmisen vanhenemiseen ole myöskään löydetty täydellistä keinoa "hoitaa" tai pysäyttää se. Miestyypin kaljuuntumisessa kaiken lähtökohta on se MISSÄ vaiheessa siihen puututaan. Itse olen saanut hiukseni palaamaan "nuoruuden" lähteelle koska aloitin kaljuuntumisen hoidon aikaisessa vaiheessa ja hiukset ovat todella paksut ja hyvässä kunnossa. Mutta jos odottelee vuosia tai aloittaa hoidot yli 40-45v kun mahdollisesti on jo osa lähtenyt, ei kaikkea voi saada takaisin jos hiustuppia on jo tuhoutunut DHT:n vaikutuksista.
Kokemuksella ja tuloksilla, voin lohduttaa, että
ihmeiden aika ei ole ohi. Toki perintötekijät, stressi ja vitamiinien puutostilat täytyy ottaa
huomioon. Hoito täytyy aloittaa heti kun huomaa
merkkejä hiusten ohentumisesta tai ns. pälvikaljuun-
tumisen merkeistä. Hurja vitamiinikuuri 2-6 kk ja
stressistä vapautuminen,hiustenkasvun positiivinen
visualisointi,siis usko siihen, että hiukset kasvavat uudelleen. Päänahan ns. päivittäinen
stimulaatio pistehieronta-ei siis hankaus vaan
pikemminkin päänahan virvoittaminen ja liikuttelu.
Luontaishiusveden voit tehdä itse ja tarvitset
siihen molkosania, aromaattisia öljyjä, sinkki ja
mangenisium jauheena sekä nokkosjauhetta.
Vitamiineista lähes tyhjentävästi kertoi nim.merkki: aaron, mutta lisäisin siihen tärkeän
mangnesiumin ja ns. hevoskuurin, vaikkakin kupu
voi mennä sekaisin. Olen pelastanut ohjeillani
monen ihmisen itsetunnon ja ulkonäön.Lisätietoja
voit tiedustella: Maj Oskal Nat. Med 0400 449816
"Hoito täytyy aloittaa heti kun huomaa
merkkejä hiusten ohentumisesta tai ns. pälvikaljuun-
tumisen merkeistä."
Pälvikaljuun ei ole hoitomuotoa eikä sen syitä tunneta. Jonkinlainen autoimmuunisairaus se lienee ja aiheuttaa randomisti hiuksettomia laikkuja päähän.
Pälvikaljulla EI OLE mitään tekemistä perinteisen miehien päälaelle muodostuvan kaljun kohdan kanssa (joka johtuu perinnöllisestä hiustenlähdöstä).
Noihin muihin neuvoihisi en ota minkäänlaista kantaa.