6 kk, 9 kk vai 12 kk?

mistä tietää

Eli mistä tietää, minkä ajan armeijassa viettää? Saako sen itse päättää? Voiko palveluksen suorittaa kahdessa jaksossa jossa olisi kuukausiakin välissä? Vituttaa kun tuntuu menevän aika hukkaan, pahimmassa tapauksessa tulisi välivuosi opiskeluun vielä intissä vietetyn ajankin lisäksi...

3

4311

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ..............................

      Palvelusaikaa ei saa päättää itse. Toivomuksia saa esittää, mutta niitä ei välttämättä toteuteta. Palvelusaika kun määräytyy tehtävän mukaan, ja jos joihinkin pidemmän palvelusajan vaativiin tehtäviin ei ole tarpeeksi soveltuvia halukkaita, niin sitten pakotetaan.

      Voit yrittää kesken palveluksen hakea henkilökohtaista syylomaa (HSL). Jos perusteet ovat riittävän hyvät niin sitä voi saada useampia kuukausiakin. En nyt muista mikä on maksimimäärä mutta mil.fi-sivuilta varmasti löytyy jos jaksaa etsiä. HSL:n aikana palvelusaika ei kulu, vaan kaikki päivät mitä on ennen sitä ollut jäljellä tulee suoritaa sitten HSL:n jälkeen.

    • Sivarimajuri

      Palvelusajan voi päättää itse alisuorittamalla testeissä ja olemalla epämotivoitunut.

      Tietysti voit hakea kouluihin ja vastaanottaa paikan. Sitten menet inttiin ja ilmoitat että haluat vaihtaa siviilipalvelukseen. Kun pääset pois intistä niin aloitat opiskelun ja otat siviilipalvelukseen lykkäystä.

      Opiskelun jälkeen voit saada siviilipalveluspaikan josta on hyötyä opiskelusi kannalta. Eli voit saada työkokemusta omalta alaltasi kun suoritat siviilipalveluksen oman alan hommissa.

      Sitäpaitsi tuohon mennessä on voinut ilmaantua jokin asia jolla pystyt hakemaan vapautuksen koko hommasta.

      Turha on kuluttaa aikaa leikkimiseen. Eihän pakollisessa asevelvollisuudessa ole enää mitään järkeä. Kun et mene sinne niin teet palveluksen itsellesi ja yhteiskunnalle.

    • .............

      Jos menet Santahaminaan eli Kaartin Jääkärirykmenttiin, palvelusaikasi on todennäköisesti vähintään 9kk, ellei sinulla ole B-terveysluokitusta, rikosrekisteriä tai maahanmuuttajataustaa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka sitä naista maalittaa

      Täällä oikeasti?
      Ikävä
      181
      1248
    2. Anteeksipyynnöstä

      Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän
      Ikävä
      138
      883
    3. Oletko päässyt minusta

      Eteenpäin?
      Ikävä
      83
      809
    4. Ei kukaan ole katsonut

      Kuten sinä. Niin välittävä ja hellä katse.
      Ikävä
      51
      748
    5. Voisin jopa maksaa että saisin nähdä sut mies

      Miten helvetissä joku voi olla tollanen kotihiiri. Edes mä en ole noin paha ku sä! Miten sua voi ikinä edes nähdä ?
      Ikävä
      47
      664
    6. Martinan tarve valehdella.

      Miksiköhän Martina valehtelee niin paljon,onko hän tietoinen siitä että valheistaan jää useimmiten kiinni? Esimerkkinä t
      Kotimaiset julkkisjuorut
      243
      584
    7. Stubb munasi - Suomessa kuuluu liputtaa Suomen lipulla

      Presidentinlinnan ja Mäntyniemen salkoihin nostettiin sateenkaariliput lauantaina. Suurin osa kansasta ei varmasti pidä
      Maailman menoa
      308
      578
    8. Olisitko oikeasti valmis rikkomaan

      Perheesi? En haluaisi sitä, mutta ne on teidän välisiä asioita. Voin olla sinulle vain kaverikin… ei paineita. Minä kesk
      Ikävä
      55
      569
    9. Rakastan sinua

      Päivä päivältä enemmän 🥰 Miehelle.
      Ikävä
      51
      539
    10. Tumman vihreä mercedes

      Mikä se on tuo kylää ympäri ajava vihreä mercedes, takakontti tärisee kuin hullu ja välillä kylän juoppojakin kuskailee,
      Hyrynsalmi
      7
      530
    Aihe