6 kk, 9 kk vai 12 kk?

mistä tietää

Eli mistä tietää, minkä ajan armeijassa viettää? Saako sen itse päättää? Voiko palveluksen suorittaa kahdessa jaksossa jossa olisi kuukausiakin välissä? Vituttaa kun tuntuu menevän aika hukkaan, pahimmassa tapauksessa tulisi välivuosi opiskeluun vielä intissä vietetyn ajankin lisäksi...

3

4206

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ..............................

      Palvelusaikaa ei saa päättää itse. Toivomuksia saa esittää, mutta niitä ei välttämättä toteuteta. Palvelusaika kun määräytyy tehtävän mukaan, ja jos joihinkin pidemmän palvelusajan vaativiin tehtäviin ei ole tarpeeksi soveltuvia halukkaita, niin sitten pakotetaan.

      Voit yrittää kesken palveluksen hakea henkilökohtaista syylomaa (HSL). Jos perusteet ovat riittävän hyvät niin sitä voi saada useampia kuukausiakin. En nyt muista mikä on maksimimäärä mutta mil.fi-sivuilta varmasti löytyy jos jaksaa etsiä. HSL:n aikana palvelusaika ei kulu, vaan kaikki päivät mitä on ennen sitä ollut jäljellä tulee suoritaa sitten HSL:n jälkeen.

    • Sivarimajuri

      Palvelusajan voi päättää itse alisuorittamalla testeissä ja olemalla epämotivoitunut.

      Tietysti voit hakea kouluihin ja vastaanottaa paikan. Sitten menet inttiin ja ilmoitat että haluat vaihtaa siviilipalvelukseen. Kun pääset pois intistä niin aloitat opiskelun ja otat siviilipalvelukseen lykkäystä.

      Opiskelun jälkeen voit saada siviilipalveluspaikan josta on hyötyä opiskelusi kannalta. Eli voit saada työkokemusta omalta alaltasi kun suoritat siviilipalveluksen oman alan hommissa.

      Sitäpaitsi tuohon mennessä on voinut ilmaantua jokin asia jolla pystyt hakemaan vapautuksen koko hommasta.

      Turha on kuluttaa aikaa leikkimiseen. Eihän pakollisessa asevelvollisuudessa ole enää mitään järkeä. Kun et mene sinne niin teet palveluksen itsellesi ja yhteiskunnalle.

    • .............

      Jos menet Santahaminaan eli Kaartin Jääkärirykmenttiin, palvelusaikasi on todennäköisesti vähintään 9kk, ellei sinulla ole B-terveysluokitusta, rikosrekisteriä tai maahanmuuttajataustaa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.

      Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse
      Maailman menoa
      75
      4547
    2. Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"

      Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky
      Maailman menoa
      106
      3781
    3. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      143
      3485
    4. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      37
      1980
    5. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      70
      1925
    6. Mitä on tullut

      Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.
      Haapavesi
      89
      1229
    7. Harmi nainen kun

      olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
      Ikävä
      125
      1064
    8. Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle

      Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.
      Vantaa
      134
      976
    9. Minne pyydän sut?

      Jotta saan nähdä 🤨
      Ikävä
      57
      933
    10. Mikä homma?

      https://share.google/NvruSS4P4EzjTWPov Poliisilla oli keskiviikkona 4. maaliskuuta yksityisasunnossa Saarijärvellä tehtä
      Saarijärvi
      25
      847
    Aihe