olisi tarpeettomana kulmahiomakoneeseen sopiva kalle. yhden talon hirret kuorittu,varaterät mukaan,teroittu vain hiomatimantilla, eli terät hyvässä kunnossa.
(vaatii kaveriksi hyvän ison laikkakoneen)
jos kiinnostaa laita palstalle viestiä,niin laittelen yht.tietoja.
(vaatii kaveriksi hyvän ison laikkakoneen)
jos kiinnostaa laita palstalle viestiä,niin laittelen yht.tietoja.
Vastaukset 17
Vanhimmat
Saisinko hintatiedot ym. osoitteelani?
Osoitteeni unohtui: martti.vuorio at elisanet.fi
terve! mitä pyydä siitä laitteesta, vastaa [email protected]
kerro hinta ko.laitteelle.mielenkiintoa on em.laitteen hankintaan,
Laitappa tietoa tänne myös !
[email protected]
Mitä maksaa tuollaiset vuolujallut ja soveltuuko ne jokaiseen tav. m.sahaan?
Nopeuttaako ja helpottaako vuolukalle miten paljon verrattuna perinteiseen vuolurautaan verrattuna? Kommentteja veistäjiltä joille molemmat työstötavat ovat tuttuja. Raskas/kädet ja niska jumissa? Soveltuuko pelkästään karkeaan työstöön? Vuoluraudalla viimeistely? Tähän asti perint. vuolurauta on itselle riittänyt. Pitää olla vaan "terässä". Vanhat billnässit parhaita. Sahoilla on yleistynyt puiden koneellinen kuorinta ja perint. raudalla on helppo suorittaa viimeistely. Onko vuolukallelle käyttöä pelkästään jos kuori on kokonaan poistamatta tukista? Tai pelkästään pyöreästä työstettäessä? Pelkan kuoriminen kun on niin helppoa.
Riippuu puista mutta jos vähänkään enemmän on oksia tai myhkyjä niin tuo nopeuttaa hommaa ja säästää mies oleellisesti. Lisäksi sahuri voi reilusti oikoa köyryjä ja tyviä pois koska laikalla tekee nuo kohdat hetkessä taas pyöreiksi samalla kun kuorii puut. Seuraavaksi tietysti joku sanoo ettei hirsiksi valita oksaisia ja oikomista vaativia puita mutta joka tapauksessa laikalla niistäkin selviää nopeasti. Itsellä on muuten juuri tuo rälläkkä versio.
Terävä vuolurauta ja kova karju voittaa vuolulaikkamiehen heittämällä. Vuolulaikkamiehen kädet puutuu laikkakoneen kannattelemiseen. Vuolulaikkamies työpäivän jälkeen reporankana kun vuolurautakarju hyppää yöksi emännän selkään !
Et ole kuorimalaikkaa koskaan nähnyt käytettävän, tuskin vuolurautaakaan.
Nurkista laikat ja muutama kuorimarauta..Parilla vanhemmalla kuorittu aikoinaan ratapölkkyjä monet talvet 3 uudempaa ostettu hirspekistä !
kun sanot hyppääväsi yöksi emännän selkään! Tuskin sulla edes emäntää on?! Jos olisi, niin tietäisit, ettei se edes anna!
Sen emnnän oma olla..?
Vieläkö myymättä. Jos meni jo, onko kyseistä tuotetta jossain kaupan. Olen kiinnostunut tekemään pieniä puuaskareita mökillä.
Jorma Leinonen, puh 0400316385
Jos vuolukalleja tarvit tämän päivän "paska"-puun työstöön, unohda koko homma, se on ja on ollut aina oikeiden miesten hommia KÄSITYÖNÄ.
Samat hemmot ovat sitten hoidelleet kylän kaikki neitsyet akkasi samaan hintaan=miehiä tarvitaaan!
Se oli kyllä Rousto-Ville, joka ne akat hoiteli, eikä vuolu-paavo..
Tässä koneita: http://www.hirspek.fi/piilutus.html