Ajattelin hakea syksyn yhteishaussa opiskelemaan, mutta toimeentulo huolettaa.. Olen yhden lapsen yksinhuoltaja, joten sitä mahdollisuutta ei ole, että menisin koulun lisäksi töihin.. Joten onko mahdollista saada toimeentulotukea? En voi nostaa lainaakaan, kun on luottotiedot mennyt? Onko muita samassa tilanteessa? Miten olette tulleet toimeen?
opiskelija ja yh?
racoon
4821
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Sossu maksaa toimeentulotukea sinulle ja lapsellesi/lapsillesi.
Opiskelevana vanhempana saat siis opintorahaa ja yleistä asumistukea (et siis opintotuen asumislisää mikä on kai aika pieni). Asumistukea saat maksimimäärän, jos et ole töissä. Päivähoitomaksuja ei ainakaan minun opiskeluaikanani peritty pienituloiselta lainkaan, joten siinäkin yhteiskunta tukee. Toimeentulotukea saat todennäköisesti myös, koska et pysty nostamaan opintolainaa. Riippuu kuinka paljon saat elatus- ym. tukia. Kuntasi internetsivuilta saattaa löytyä laskuri, jolla voit laskea suuntaa antavan toimeentulotuen määrän tai ainakin ohjeet, kuinka arvion voi itse laskea. Opiskelevana yksinhuoltajana pärjää kyllä, kun asennoituu vaan elämään muutaman vuoden nuukasti.
Lainaa on haettava, vaikket saisikaan, jotta saat sossulle asiasta dokumentin. Kelan sivulla voit laskurilla laskea opintorahan ja asumistuen määrän, sen yleisen siis. Toimeentulotuki selviää vasta tositilanteessa, se on kuntakohtaista eikä ennakkopäätöksiä saa.
Tiukkaahan se tulee olemaan. Elatustuki, lapsilisä, opintoraha, asumistuki ja toimeentulotuki eivät tee yhteensäkään paljon, mutta teetpähän jotain tilanteesi kohentamiseksi. Hoitomaksuja sinulta sentään tuskin peritään.
"Lainaa on haettava, vaikket saisikaan, jotta saat sossulle asiasta dokumentin."
Väärin. Lainantakausta on haettava, jotta saa kielteisen päätöksen ja todistuksen sossua varten. Lainaa ei tarvitse hakea.