mikä ammatti vastais viljeliän työn vaativuutta: kirvesmies, bussikuski, sähkömies,teknikko,lentäjä vai insinööri... ja sitte, paljonko tulis olla viljanviljelijän ja maitotilallisen perustuntipalkka ettei tarttis jatkuvasti kommentoida huonoa palkkaa
mihin verrata viljelijää
ammattitaidollisesti
12573
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 6 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 12
Vanhimmat
toi insinööri johon voisi verrata, palkka toive on niin suhteellinen joku tyytyy pienempään ja joku haluaisi paljon palkkaa.
maatalous työntekijä tuntipalkkaa n. 13 euroa tunnilta, teollisuuden keskipalkka on siinä 17 euroa, moni viljelijä olisi tyytyväinen jos hänen tulotasonsa osuisi tähän haarukkaan.
viljeleen/ henkilö. tuntihinta vähän vaikee...
helppo koska töiden määrä vaihtelee sesonkien mukaan. Ja mitenkäs sitten arvostetaan "päivystys" kun karjatilalla se olisi 24/7.
176 niin saat kuukausipalkan. Päätoimisten tilojen tulot ovat n. 15000 euroa ja teollisuustyöntekijän n. 30000 euroa. Maataloustulo kaikille tiloille laskettuna n. 10000 euroa.
ja yrittäjä voi ottaa sen mihin pystyy ,ei siinä ole rajaa ,mutta yhteiskunnan tukea ei juuri monikaan hyväksy ,.,.,
on maanrakennusurakoitsija, eläinlääkäri, rakennusmies,sähkömies, remonttimies, kasvituntija, biologi, merkonomi.... oon vaativa, mutta onko tuollasella ammattitaidolla 30€/ tunti liikaa joulunpyhinä
Metsuri, seppä, myös kengitys, teurastaja , lihanleikkaaja, sirkkelisahuri, kaikki muu, maan ja taivaan väliltä. Näitä edellä mainittuja hommia on tullut tehtyä yli 33 vuotta, myös kaikki juhlapyhät mukaan lukien, eläimet tarvii hoitoo, oli joulu tai juhannus. Tuona aikana lomaa on ollut noin 18 päivää vuodessa, (dokumentit löytyy) eli yhteensä 594 päivää. Eikä ole mersuu ei bemarii, on vaan vanha saabbi,suomessa tehty, ja siitäkin jotkut kadehtii.
onko tila vilja-,kasvistentuotantotila vai lypsy-sika porsastuotantotila.Eläin tiloilla ollaan töissä myös sunnuntaisin ja juhlapyhinä joka ainut pä ivä ,porsastuotanto tilat työlistävät 24h.
verrattuna on kyllä, sanosinko, erittäin kohtuullinen, jos vertaa työmäärään
Pääomakulut ovat tuloihin nähden aika huimat.
No
Yrittäjähän se maatalousyrittäjä on.
Varakkaalla yrittäjällä niinkuin Nalle.W. Halikossa
on varaa mällätä, kun köyhällä yrittäjällä taas ei.
Nalle voi tehdä mitä haluaa, kun köyhä kyykkää
virkamiesten ja pankin tahtiin.
Kun köyhä sitten kellistyy raadolle tulee Nallet
ja veronallet pankkien kanssa jaolle.
Kuka on virkamiesten kaveri?
Yleensä se ei ole se köyhä.