Kaipaisin tietoa opiskelusta Australiassa.. Netistä olen kyllä lukenut kaiken mahdollisen mutta haluaisin kuulla kokemuksia. Kuinka kalliiksi tulee jne. Halu lähteä olisi valtava mutta esteenä lähinnä raha. En haluaisi joutua maksaan lainaa monta vuotta opintojen jälkeen..
Koko tutkinto Autraliassa?
tyttö21v
41148
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Australiasta en osaa sanoa muuta kuin että lukukausimaksut ovat korkeat (ne voit tarkistaa yliopistojen nettisivuilta), mutta voin ulkomailla opiskelleena sanoa tähän, että jos et ole valmis ottamaan lainaa, voit melkeinpä unohtaa ulkomailla opiskelun saman tien (ainakin EU:n ulkopuolella), ellei sinulla ole suuria summia säästössä tai vanhemmat tai muut sukulaisesi ole valmiita kustantamaan useita tuhansia euroja vuodessa pelkkiin lukukausimaksuihin. Ilman näitä opiskelu EU:n ulkouolella on lähes mahdotonta ja lainaan on vain totuttava, suurimmalla osalla ulkomaille lähtevillä sitä nimittäin löytyy. Opintotuella ja asumislisällä voi kattaa korkeintaan vuokran ja ehkä elämisen paikkakunnasta riippuen. Tai sitten keräät säästöjä useamman vuoden ajan, mutta siihenkin menee siis jonkin verran aikaa, jonka aikana voisit hankkia tutkinnon jossain muualla.
Euroopassa opiskelu on edullisempaa ja voit työskennellä vapaasti opintojen aikana, joten sekin helpottaa opiskelijan taloutta. Jatko-opintoihin on suuremmat mahdollisuudet saada stipendejä, joten suosittelen tällaista ratkaisua alkuun ja katselemaan sitten jatko-opintoja muualta.
kiva kun viitsit vastata!
Halu lähteä olisi täälläkin suuri, mutta siihen ei kyllä ole valitettavasti rahaa. Lukukausimaksut ovat aivan liian suuret..
..että, pitää todellakin olla sitten valmiudet maksamaan yli 10 000 lukuvuodesta australiassa opiskelusta, mutta opintolainalla se onnistuu. Täytyy kuitenkin muistaa, että jos meinasit opiskella koko tutkinnon (3 lukuvuotta) Australiassa, niin kokemuksesi, täydellinen kielitaitosi ja kontaktiesi määrää ei voi mitenkään mitata rahassa, se meksaa itsensä takaisin nopeammin kuin huomaatkaan, menestyksen avaimet ovat käsissäsi jo silloin sinulla!!