Tietääkö kukaan tästä hiljaisesta juoksupyörästä, onko todellakin hiljaisempi kuin tavallinen? Suostuuko hamsteri juoksemaan siinä näyttää ainaskin melko eksoottiselta. Ja sitten vielä tietääkö kukaan mistä niitä saa? En löydä ainuttakaan nettikauppaa jossa sitä olisi m tai l kokoa. Oliskohan jossain eläinkaupassa Tampereen seudulla?Niin ja en oikein tiedä oliskohan Syyrialaiselle parempi se keskikokoinen vai se jättikoko? Katselin sitä jo ulkomaisista nettikaupoista mutta taitaa olla suuret postimaksut uk:sta.
Silence spiner juoksupyörä.
3
366
Vastaukset
Silence spiner -juoksupyörästä en tiedä mitään, en itseasiassa ole koskaan kuullutkaan, mutta osta syyrialaiselle ehdottomasti vähintään halkaisijaltaan 20-senttinen juoksupyörä. Mielellään suurempikin. Minulla on kaikilla syyrialaisilla halk. 23 cm juoksupyörät. Ei sillä mallilla tai merkillä niin väliä, kunhan pyörä on tukeva ja pyörii kevyesti. Tavallisen metallisen juoksupyöränkin saa äänettömäksi, kun sitä muistaa öljytä ruokaöljyllä säännöllisesti.
- maksilainen
Moro.
Meillä on se suurin malli eikä se ole välttämättä hintansa väärtti. Suurin malli on syyrialaiselle hieman raskas. Enemmän tykkäsi juosta metallisessa, vastaavankokoisessa (joka meni kylläkin rikki ja oli äänekkäämpi). Voi olla, että pienemmät ja kevyemmät mallit toimivatkin ihan hyvin, mutta tuossa suurimmassa mallissa se pyörimismekanismi ei mielestäni toimi. Sitä pitää putsata, jotta toimii kunnolla. Kevyehkö jalka vähän vaappuu ja ei se pyörä lopulta ole kamalan hiljainen. Spinneriin piti teippailla koloihin muutamat teipit, koska hamsun kynnet voivat jäädä niihin kiinni ja varvas esmes murtua.
Metallisesta pinnapyörästä saa paremman ja turvallisemman, kun teippailee kartonkia pinnojen ympärille. Joko pujottelee tai sitten teippaa vain ulkopuolelle tosi tiukasti. Silent spinneri hankittiin, koska metalliset olivat aika laaduttomia eivätkä kestäneet meillä. Niissä on usein ikävän teräviä hitsausjälkiä, pinnat miten sattuu, pyörä on soikea eikä siten pyöri nätisti yms. Kannattaa todella tarkasti valita se yksilö eikä ostaa sikaa säkissä netistä.- tuli kuitenkin.
Rollyn jumbon sai Tilda hamsteri kuitenkin ja pyörä pyörii joka ilta kauan ja nopsaan. Ihan hyvä eikä äänikään niin kova ole ettei nukuttua saisi. Kiitokset vastauksista. Ei löytynyt silentia enää mistään enkä viitsinyt enempää kauppoja koluta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
IL - Patteriauto syttyi parkkihallissa Tampereella - 50 autoa LUNASTUKSEEN!
"Palon aikaan parkkihallissa oli 90 autoa, joista noin 50 tuhoutui palossa korjauskelvottomiksi. Lisäksi palo vaurioitti24145300Kristillisistä Siionisteista asiallista tietoa Hesarissa.
KD ja Persut ovat kaiken takana avoimesti!3011223Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %
Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy18410834Sanna Marin saa ylistystä Hillary Clintonilta
Jos joku ei tiedä kuka tämä rouva Hillary Clinton on, niin kerrottakoon "fun fact", eli hän on se keneltä Donald Trump369701Ja jälleen uusi latauksessa olleen sähköauton palo! Nyt Keravan Prisman parkkihallissa.
IS 3.10.2025 Latauksessa ollut sähköauto syttyi yöllä tuleen Keravan Prisman parkkihallissa, Keski-Uudenmaan pelastusla858508Gallup, PS:lle JÄRISYTTÄVÄ nousu, SDP suurin laskija
https://yle.fi/a/74-20186114 PS kovaa vauhtia nousemassa ennen 2027 vaaleja suurimmaksi puolueeksi. Nyt mennään jo etua2236501Pirjo sanoi Esalle
Painu sinä Esa hevonvittuun... johon Esa? Laittakaapa ehdotuksia. # ==================== # APUFUNKTIO: satunnainen kok03200Jos mä joisin
Itteni känniin nyt, voi olla että mä tunnustaisin sulle kuinka ihastunut oon ollu suhun viimeiset 2 vuotta. Eikä mua pys282202- 321545
Koulu-uhkaus.
Meinaatteko päästää lapsenne kouluun, niin kauan kun tämä uhkaaja siellä myös on? Tekijä on kaikilla tiedossa.261490