Hyvä Suomi!!
avarakatseisuutta!!
131439
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 13
Vanhimmat
koska saadan painiedustus para olympialaisiin.
Miksi naispaini? Miksei ei pelkästään paini? Eihän muussakaan urheilussa puhuta nais- ja mieslajeista. Ei puhuta naisseiväshypystä, ei miespikajuoksusta, ei naishiihdosta, ei miesluistelusta. On vain pikajuoksu, hiihto, luistelu.
Minusta eniten naiset ja tytöt tekevät hallaa lajille ja itselleen kun aletaan erottelemaan "naispainiin" ja "painiin". Puhutaanhan painimuodoista vain vapaapainista ja kreikkalais-roomalaisesta.
Niin kauan kuin tuommoinen erottelu on vallalla, ei naisiin ja heidän painiinsa voi suhtautua vakavuudella. Miksi he eivät ole painijoita samoin kuin Virpi Kuitunen on hiihtäjä ja Johanna Manninen pikajuoksija. Miksi pitää olla naispaini ja tyttöpaini erikseen?
vaan näistä "vanhoista" painikonkareista jotka siitä puhuvat joka käänteessä ja ovat aina puhuneet. Ovat halunneet aina erottaa naispainnin painista mukamas vähän kuin omaksi hupilajikseen ettei vaan "tosipaini-tosimiesten" paini siitä kärsisi. Taitaa olla jo toisinpäin.
ja valmentajien lanseeraama tapa....
Vaan heidän vanhemmistaan ja valmentajistaan jotka haluavat antaa kuvaa jostain erityisestä ja ainutlaatuisesta jutusta.
Tosin eivät valmentajat (elleivät ole tytön isiä). Valmentajat minun näkemykseni mukaan kohtelevat tyttöjä samoin kuin poikiakin. Mutta joidenkin tyttöjen vanhemmille tuntuu keltainen aine nouseen päähän. Pikkulikkoja ylistetään kuin suuriakin lupauksia, osa varmaan onkin, kun nyt ollaan muutama KLL tai SM-mitsku hankittu. Totuus kuitenkin on, että ne tyttöjen mitskut tulevat PALJON helpommalla kuin poikien vastaavat, että kauheasti ei kannata hehkutella. Onhan siellä hyviä lahjakkaita ja näppäriä tyttöjä ja naisia varsinkin pikkuisemmissa kokoluokissa, mutta turhan monelle paini tuntuu olevan muotijuttu. On jotenkin hienoa kehua sukulaisille että "meidän likka muuten painii" jne...
Taitoluistelussa, että miesten sarjat ovat niin paljon heikompitasoisempia jne..Meidän seurassa on ainakin vapaaapainissa ja ehkä myös krekossa tytöt parissa sarjassa selvästi parempia kuin pojat. Tulipahan se nyt sanottua. Painissa tuntuu vaan olevan tavallista sitkeämmässä nämä ennakkokäsitykset kuin muissa lajeissa. Miehet rupeavat vaan pärjäämään fyysisen ylivoimaisuutensa takia aina jossain vaiheessa tytöille/naisille. En ole törmännyt yleisurheilussakaan enkä muissa kamppailulajeissakaan jatkuvaan naisten mollaamiseen sillä perusteella, että olis niin paljon huonompi taso kuin miehillä.
on judossakin. Tällä hetkellä naiset ovat kansainvälisesti tarkasteltuna selvästi kovempia kuin miehet.
Eihän näitä toisiinsa tarvitsekaan verrata (kumpi voittaaa, mies vai nainen), sen vuoksi molemmille sukupuolille on omat sarjat...
Kyllä meidänkin seurassa tytöt painii vapaata paremmin. Samankokoiset pojat ei välillä pärjää krekossakaan, tosin samankokoiset pojat ovat yleensä nuorempia. Mutta ei siitä ollutkaan kyse. Joka urheilulajissahan tytöt ja pojat eri sarjoissa ovat. Turha edes verrata keskenään. Tytöt vielä usein kehittyvät fyysisesti nopeammin.
Ei kukaan äskeisessä viestissä sanonut mitään huonommasta tasosta, vaan siitä että ne tyttöjen mitalit tulevat helpommalla kuin poikien. Se on tyttöjenkin huoltajien myönnettävä. Jos sarjassa painii 3 tyttöä, on mitali varma. Vastaavassa poikien sarjassa saattaa olla 20 yrittäjää. Se kolmas tyttö kolmen tytön sarjassa saattaa olla hyvä tyttö, mutta saattaa olla myös ihan surkea ja saa mitalin käytännössä pokkaamalla. Mutta poikien sarjassa kolmannen on oltava hyvä.
Ja tytöt itsehän tekevät hallaa itselleen, kun jättävät esim KLL-kisoja väliin. Samoin viimekertaiset flikkapainit olivat surkeat osallistujamääriltään. Niin kauan kun tyttöjä on vähän, tulisi heidän rohkeasti mennä painimaan vaikka vähän isoon sarjaan tai vanhempien kanssa. Sillä lailla tulee sarjoihin kokoa ja arvostusta. Ja sillä lailla voisi vaatia sarjavälejä pienemmäksi.
Minä en ole törmännyt lainkaan tyttöjen mollaamiseen painissa, tuntuukin, että se on muutamien tyttöjen huoltajien omissa ennakkokäsityksissä. Ja on muutamia tyttöjen vanhempia, joilla on suoraan sanottuna se nelikirjaiminen aine korkealla otsassa.
Ja olen ihan samaa mieltä WeweW:een kanssa: turhaan erotellaan naispaini ja paini. Minun mielestäni mitään tyttöpainia ei voi olla olemassakaan.
painimammalta!
Sattuipa näin:
Jarkko Ala-huikku voittaa EM-kullan (sarjassa 27 osallistujaa, kultaan tarvitaan 7 voitettua ottelua)
ja häviää olympialaisissa ekan matsinsa. Lähtö kotiin! Näiden saavutusten jälkeen kirjoitetaan lehdissä siitä, miten Suomen miespainin taso on romahtanut.
Tiina Ylinen voittaa EM-pronssia (sarjassa 10 painijaa, pronssiin tarvitaan eka hävitty matsi ja yksi voitettu ottelu. Lehdistö kirjoittaa Suomen naispainin valtavasta noususta.
Että näin
tuolla FILA:n sivuillakin puhutaan termillä "female wrestling" eli se erotellaan jo siellä ihan omaksi hommaksi.
esim. nyt EM-painien sivulta löytyy kolme painimuotoa. Freestyle, Greco-Roman ja Female wrestling. Olisko ne TOSI painijäärät sitte siellä FILA:ssa?
Mietippä vaikka Krekon sääntötouhua. Ei voi siellä muutenkaan kaikki ihan kunnossa olla.