Siis Division 8080:n sisäinen kovalevy 160GB hajosi, joten ostamaan uutta IDE-levyä.
Ostin 320GB levyn - ehkä tyhmää, mutta manuaalin mukaan 2TB asti käy levyt.
No, liitin kaapelit ja asensin asennuskelkkaan. Jumpperiasetukseksi "Master". Mutta mutta. Käynnistyksen jälkeen laite kertoo vaan että "Etsii kovalevyä jne"
Mitään ei tapahdu.
Missä vika? Pitäisikö jotenkin partioida? PC:ssä?
Division 8080 vaihtokovalevy?
10
904
Vastaukset
Mulla meni kanssa rikki. Harkitsen merkin vaihtamista.
- merkki?
Kovalevyn merkkiä vai boksin merkkiä? Miten boksin merkki vaikuttaa kovalevyn kestämiseen? Mihin merkkiin harkitset vaihtamista, siis kovalevyn tai boksin tapauksessa, kumpaa merkkiä sitten oletkin vaihtamassa? Mikä saa varmistumaan, että merkki johon päädyt kestää kauemmin?
merkki? kirjoitti:
Kovalevyn merkkiä vai boksin merkkiä? Miten boksin merkki vaikuttaa kovalevyn kestämiseen? Mihin merkkiin harkitset vaihtamista, siis kovalevyn tai boksin tapauksessa, kumpaa merkkiä sitten oletkin vaihtamassa? Mikä saa varmistumaan, että merkki johon päädyt kestää kauemmin?
ainiin ja kovalevynhän olisi oltava Samsung tai Seagate. WD:tä tuo laite ei tue. Ide väyläisiä ei löydy kaupoista, joten asennus kannattanee sataväyläsellä ja adapterilla muuntaa ide:ksi. Näin on tehtaalla tehty joskus. Tiedot maahantuojalta.Ongelmana vaan, että miten saada mahtumaan siihen kelkkaan tuo systeemi. Laitehan tukee 2 teraan asti kovalevyjä. Siinä mielessä mun kantsuis pitää tuo laite.
merkki? kirjoitti:
Kovalevyn merkkiä vai boksin merkkiä? Miten boksin merkki vaikuttaa kovalevyn kestämiseen? Mihin merkkiin harkitset vaihtamista, siis kovalevyn tai boksin tapauksessa, kumpaa merkkiä sitten oletkin vaihtamassa? Mikä saa varmistumaan, että merkki johon päädyt kestää kauemmin?
http://www.ladigital.fi/tuotteet/esitteet/Handan digiboksit.swf
- Virtalähdevika?
Divisionkin näyttää kärsivän virtalähteen konkkien vioista ja silloin tulee ensiksi kovalevyn kanssa ongelmia. Tarkista, antaako virtalähde oikeat jännitteet?
Netin keskustelujen mukaan 8080:n kanssa on ollut ongelmia varsinkin WD:n valmistamien kovalevyjen tunnistuksen kanssa. Kun kovalevyä ei tunnisteta, niin sen formatointikaan ei onnistu. Tarkista kuitenkin ensiksi powerin jännitteet...
Lainaus ohjekirjasta:
Sisäinen kovalevy on jaettu kahdeksi osioksi, jotka käyttävät eri tiedostojärjestelmiä. C -asema käyttää E2FS tiedostojärjestelmää ja D -asema
käyttää FAT tiedostojärjestelmää.
C -asemaa käytetään PVR – toiminnoille (mm. nauhoitus ja kuvankaappaus) ja D -asemaa käytetään MP3 ja Jpeg tiedostoille.- konkat vaihtoon.
Konkkavikahan se, kuten useimmissa muissakin bokseissa. Helppo ja halpa korjata mikäli on koskaan käyttänyt kolvia.
http://www.huuto.net/kohteet/division-vdc-8800-vdt-8080-s-b-22-konkanpaketti/192015510
En ole kyseinen myyjä, mutta tuosta näkee helposti mitkä konkat ovat vaihdon tarpeessa. Vähintään puolet halvemmalla saa konkat kun hankkii ne itse jostain elektroniikkamyymälästä.
Ajattelin hommata kokonaan uuden laitteen. Työssäkäyvänä ihmisenä mulla on siihen varaa. Valintani on Humax. Siihen on kaksi syytä. Humaxissa on etsi-toiminto, jota kaipaan. Toiseksi Humaxissa asiakaan ei tarvitse räpeltää johtojen kanssa virittimien välillä.
Voisin pitää tämän divisionin, jos joku tekee mulle siihen kovalevyn avaimet käteen periaatteella.Ja alkuperäinen kovalevyhän tuossa oli Western Digital. Heh. Miten maahantuoja on saanut toimimaan tolla kökkö kovalla.
http://www.ladigital.fi/tuotteet/esitteet/Handan digiboksit.swf
Tommosen ostin. Hyvä peli!! Handanin maahantuoja lupaa näemmä muuttoturvan kaikille digibokseilleen.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin
Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http2314148Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi
se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?1122614Miten löydän sinut
Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit382345Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla
Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?811426Vaikea tilanne
Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te1141394- 481169
- 771075
- 59943
- 45926
Emme koskaan keskustelleet kasvotusten syistä välirikollemme
Enkä voisi kertoa perimmäistä rehellistä syytä. Kerroin sinulle pintapuolisen ”paketin” ja otin tavallaan omalle vastuu58911