Siis Division 8080:n sisäinen kovalevy 160GB hajosi, joten ostamaan uutta IDE-levyä.
Ostin 320GB levyn - ehkä tyhmää, mutta manuaalin mukaan 2TB asti käy levyt.
No, liitin kaapelit ja asensin asennuskelkkaan. Jumpperiasetukseksi "Master". Mutta mutta. Käynnistyksen jälkeen laite kertoo vaan että "Etsii kovalevyä jne"
Mitään ei tapahdu.
Missä vika? Pitäisikö jotenkin partioida? PC:ssä?
Division 8080 vaihtokovalevy?
10
924
Vastaukset
Mulla meni kanssa rikki. Harkitsen merkin vaihtamista.
- merkki?
Kovalevyn merkkiä vai boksin merkkiä? Miten boksin merkki vaikuttaa kovalevyn kestämiseen? Mihin merkkiin harkitset vaihtamista, siis kovalevyn tai boksin tapauksessa, kumpaa merkkiä sitten oletkin vaihtamassa? Mikä saa varmistumaan, että merkki johon päädyt kestää kauemmin?
merkki? kirjoitti:
Kovalevyn merkkiä vai boksin merkkiä? Miten boksin merkki vaikuttaa kovalevyn kestämiseen? Mihin merkkiin harkitset vaihtamista, siis kovalevyn tai boksin tapauksessa, kumpaa merkkiä sitten oletkin vaihtamassa? Mikä saa varmistumaan, että merkki johon päädyt kestää kauemmin?
ainiin ja kovalevynhän olisi oltava Samsung tai Seagate. WD:tä tuo laite ei tue. Ide väyläisiä ei löydy kaupoista, joten asennus kannattanee sataväyläsellä ja adapterilla muuntaa ide:ksi. Näin on tehtaalla tehty joskus. Tiedot maahantuojalta.Ongelmana vaan, että miten saada mahtumaan siihen kelkkaan tuo systeemi. Laitehan tukee 2 teraan asti kovalevyjä. Siinä mielessä mun kantsuis pitää tuo laite.
merkki? kirjoitti:
Kovalevyn merkkiä vai boksin merkkiä? Miten boksin merkki vaikuttaa kovalevyn kestämiseen? Mihin merkkiin harkitset vaihtamista, siis kovalevyn tai boksin tapauksessa, kumpaa merkkiä sitten oletkin vaihtamassa? Mikä saa varmistumaan, että merkki johon päädyt kestää kauemmin?
http://www.ladigital.fi/tuotteet/esitteet/Handan digiboksit.swf
- Virtalähdevika?
Divisionkin näyttää kärsivän virtalähteen konkkien vioista ja silloin tulee ensiksi kovalevyn kanssa ongelmia. Tarkista, antaako virtalähde oikeat jännitteet?
Netin keskustelujen mukaan 8080:n kanssa on ollut ongelmia varsinkin WD:n valmistamien kovalevyjen tunnistuksen kanssa. Kun kovalevyä ei tunnisteta, niin sen formatointikaan ei onnistu. Tarkista kuitenkin ensiksi powerin jännitteet...
Lainaus ohjekirjasta:
Sisäinen kovalevy on jaettu kahdeksi osioksi, jotka käyttävät eri tiedostojärjestelmiä. C -asema käyttää E2FS tiedostojärjestelmää ja D -asema
käyttää FAT tiedostojärjestelmää.
C -asemaa käytetään PVR – toiminnoille (mm. nauhoitus ja kuvankaappaus) ja D -asemaa käytetään MP3 ja Jpeg tiedostoille.- konkat vaihtoon.
Konkkavikahan se, kuten useimmissa muissakin bokseissa. Helppo ja halpa korjata mikäli on koskaan käyttänyt kolvia.
http://www.huuto.net/kohteet/division-vdc-8800-vdt-8080-s-b-22-konkanpaketti/192015510
En ole kyseinen myyjä, mutta tuosta näkee helposti mitkä konkat ovat vaihdon tarpeessa. Vähintään puolet halvemmalla saa konkat kun hankkii ne itse jostain elektroniikkamyymälästä.
Ajattelin hommata kokonaan uuden laitteen. Työssäkäyvänä ihmisenä mulla on siihen varaa. Valintani on Humax. Siihen on kaksi syytä. Humaxissa on etsi-toiminto, jota kaipaan. Toiseksi Humaxissa asiakaan ei tarvitse räpeltää johtojen kanssa virittimien välillä.
Voisin pitää tämän divisionin, jos joku tekee mulle siihen kovalevyn avaimet käteen periaatteella.Ja alkuperäinen kovalevyhän tuossa oli Western Digital. Heh. Miten maahantuoja on saanut toimimaan tolla kökkö kovalla.
http://www.ladigital.fi/tuotteet/esitteet/Handan digiboksit.swf
Tommosen ostin. Hyvä peli!! Handanin maahantuoja lupaa näemmä muuttoturvan kaikille digibokseilleen.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Valtion alijäämä = yritystukien määrä = 10 mrd. euroa
Mutta persut eivät vaan suostu tasapainottamaan valtion budjettia, vaikka yritystuet on tiedetty haitallisiksi. Miksi p254925Poliisien suosikkipuolueet ylivoimaisesti: Kokoomus ja persut
samoin on armeijan henkilöstön kanssa. Sen sijaan sekä vihreät, vasliitto ja SDP ovat hyljeksittyjä puolueita poliisien1504730Suomi käyttää sosiaalietuuksiin suhteessa eniten rahaa koko maailmassa
Suomi käyttää sosiaaliturvaetuuksiin enemmän rahaa suhteessa bruttokansantuotteeseen kuin mikään muu maa maailmassa. Su2074686Sdp, Vihreät ja vasemmistoliitto muuttumassa naisten puolueiksi?
Sdp 64 % naisia, vihreät 70 % naisia ja vasemmistoliitto 60 % naisia. Ilmankos ne puolueet ajaa autoilevien kantasuomal1184551Epäonnistunut "Tuppurais-operaatio" kaatoi Purran hallituksen
Persut yrittivät viimemetreillä häivyttää omaa täydellistä epäonnistumistaan syyttämällä opposition edustajaa nimettömil133630Ostaisitko sinä rempattavan asunnon Italiasta tai jostain muualta ulkomailta, mistä?
Ella Kanninen on tehnyt Italiassa asuntokaupat. Hän kertoo Instagramissa kierrelleensä viime kesänä Toscanassa katselema192334Jenni Alexandrova ja Toni Lähde ratkeavat liitoksistaan - Tällainen on uusperhe!
Radiojuontaja Jenni Alexandrova ja Diili-tuttu Toni Lähde ovat pariskunta, joka elää uusperhearkea. He ovat ostaneet uud32118- 661637
Vähän fiksumpi Nimi kisa ? :=)
Kirjoita teidän etunimet allekkain. Jos nimissä on joku kirjain sama, poista se. Tee sama tarkistus kaikille kirjaimill221330- 1841179