Semmoisen huomion olen tehnyt kun olen seurannut raakaöljyn hintakehitystä, että kun raakaöljy nousee esim. viime viikolla raakaöljyn hinta nousi noin 7% ja vaikutus oli 1 päivän sisällä mittareissa, tänään raakaöljyn hinta on tippunut vastaavasti 7% alaspäin. Mutta arvaa ovatko hinnat huomenna halvemmat, no vastaushan on tietysi että ei.
Myyjät odottavat noin viikon ja jos silloinkin on hinta sama niin silloin saattavat tiputtaa hintoja. Eli jos yksi asema tiputtaa niin parin päivän sisällä muut seuraavat.
ja raakaöljyn hintakehitystähän voi seurata esim. http://markets.ft.com/markets/commodities.asp
Positiivisena asiana mainittakoon, että vuodessa raakaöljyn hinta on tullut alas 54%, mutta huomennahan tilanne voi olla toisin.
Bensan hinta Suomessa vs öljyn hinta kehitys
3
1860
Vastaukset
- jos tulee koskaan,
hintojen sahatessa pienen ajan sisällä ylös alas.
En ole koskaan nähnyt nopeaa pudostusta Suomessa.
Verrataan ,vaikka naapurimaihin Viroon tai Ruotsiin,joissa olen autoillut lomilla. - home
Raakaöljyn hinta on raakaöljyn hinta ja bensan hinta on bensan hinta. Ne ovat markkinoilla kaksi aivan eri asiaa. Kas tässä tämänpäiväiset noteeraukset Bloombergilta eli
- 1. luku on hinta dollareissa nyt
- 2. luku hinnanmuutos prosentti tämän vuoden lopusta
- 3. luku on hinnanmuutos prosentti vuoden takaisesta hinnasta
Nimi Viimeisin Vuod.al 1v
Bensiini (lyijytön), USD/t 504,00 72,01 -47,31
Dieselöljy (EN590), USD/t 474,25 2,43 -55,78
Kevyt polttoöljy, USD/t 468,25 5,82 -53,54
Raakaöljy (Brent), USD/barr 51,60 46,59 -52,46
Tästä näemme että esimerkiksi dieselin hinta on noussut vuoden alusta 2,5% ja bensan hinta on noussut samassa ajassa 72%. Silti pumpulla hinnat nousevat samaan tahtiin senteissä. Dieselkuski kompensoi tällä hetkellä bensa-autoilijan polttoaineen hintaa! Kun raakaöljyn hinta nousee, seuraa bensan hinta sitä ja kun raakaöljyn hinta laskee seuraa bensan hinta bensiinin maailmanmarkkinhintaa joka ei välttämättä laske juuri silloin koska se riippuu Amerikan varastotasosta ja muista muista esim. bensan tuotantoon liittyvistä asioista. Eli bensan hinta on niin korkea kuin markkinat antaa myöten. Jos katsoo bensan hintoja polttoaine.netistä herää kysymys onko Suomessa ollenkaan enää kilpailua bensan myynnissä. Ei ainakaan siltä vaikuta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Oletko kertonut jo muille tunteistasi?
Ystävillesi esimerkiksi? Minä en ole vielä kertonut kenellekään tästä meidän jutusta.734004Kesä, kesä!
Veikkaan, ettet juuri nyt ikävöi minua, ehket enää koskaan? Näkemättömyys on laimentanut tunteet, ja katselet iloisena k92131Miksi sanotaan että Suomella on suuri armeija, tykistö jne.
Asioita tarkemmin seuranneet tietävät että tuolla Ukrainassa palaa kuukaudessa sen verran mitä Suomella on kokonaisuudes2351400- 1531380
- 1141199
- 1121178
Miksi nuori ottaa hatkat? Rajut seuraukset: seksuaalinen hyväksikäyttö, väkivalta, huumeet...
Lastensuojelu on kriisissä ja nuorten ongelmat kasvussa Suomessa. Hatkaaminen tarkoittaa nuoren luvatta poistumista omil721089Shokki! Suuri seikkailu -kisassa todellinen jättiyllätys - Tämä muutos järkyttää varmasti monia!
No nyt on kyllä aikamoinen ylläri, peli todellakin kovenee…! Lue lisää: https://www.suomi24.fi/viihde/shokki-suuri-seik61045- 60994
- 35926