Koeajamassani -08 Octavia 1.8 TSI:ssä on ykkös- ja kakkosvaihteen käyttäytyminen hieman "outo" eli juurikaan ei auto kiihdy vaikka kierrokset nousee ja etenkin ykkösellä tulee omituinen (turbo?)nykäys siinä 1000-1500 kohdilla. Kolmosella alkaa oikeastaan vasta auto kulkea ja hyvin kiihtyykin. Joku ken omistaa kyseisen yhdistelmän niin voisi vastata onko ihan normaali ilmiö ja viritys vaan totutusta poikkeava vai onko susi yksilö(ja jos niin mikä mahtaa koneessa mättää) Siinäpä se. Kiitos.
1.8 TSI:n käyttäytyminen?
Saapas_76
71843
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Tosin omani on automaatti, mutta hieman siinä sitä vikaa on, että ykkösellä se nytkähtää liikkeelle, ja sitten ikäänkuin joskus tulee pieni tuumaustauko ja kakkosella sitten lähtee kiihtymään topakammin. Ja sitä suuremmat pykälät menee kuin vettä vaan. En ole toista yksilöä vielä käynyt ajamassa, jotta voisi verrata.
Tosin jos lähtee kunnon kaasulla liikkeelle, ei mitään "nytkähdystä" ykkösen ja kakkosen välissä tapahdu.
Koeajoin 05 Audin ja paikaltaanlähtö ei ollut helppoa, koska moottori sammui herkästi tyhjäkäynnin tuntumassa. Kierroksia täytyi antaa reilummin jotta lähtö sujui hyvin. En tiedä onko samaa ongelmaa kuin Skodassa, mutta moottorihan on periatteessa sama.
vm. 01 Audi 1.8T quattro olikin helppo ajettava, olisko uusissa vähäpäästöisissä moottoreissa sitten eroja?
Uusi 2009 Suberb 1.8T vastaa kaasuun todella hienosti, eikä tuollaista hyytymistä esiinny lainkaan.
Miksi vertaatte Audi A4 1.8T vm 02-04 konetta uuden Superbin 1.8TSI koneeseen koska ne ovat eri koneet.
Eräs syy voilla voiman rajoittaminen heikon pidon vuoksi. Bemareitakin on tuosta moitittu.
Joku taisi tarnoida, että 316 vilkuttaa luistonestovaloa jos talvirenkailla polkee pedaalin pohjaan 100 vauhdissa sulalla asfaltilla. Tehosta tuo ei johdu mutta talvirenkaat luistaa 5-10% jo hyvin pienellä voimalla.
Se nykäys saatta johtua siitä että 1.8TSI:ssä 1500rpm kohdalla saavutetaan suurin vääntömomentti.
Nykäystä kyllä aiheuta. Vääntökäyrä on parabeli eikä mikään hyppäyksittäin muuttuva suure.
Onko tuossa moottorissa muuttava imusarjan pituus? Jos joo, nykäys johtuu siitä.
jyrkkyys? Kiinnostais juuri käyrä eikä vamistajan ilmoittama max vääntö.