kuinka haitallista on..

kannella pusseja, laatikoita, pöytiä, tuoleja sun muita raskaana ollessaan, viikkoja 32..?
täytyy olla yksi kantajista, koska apua ei saa muualta, paitti kotoa, mutta sielläkin ollaan heikkokuntoisia ikiensä takia, että ei heillekään hyvä kanniskella kovin.
8694
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

Vältä äkkinäisiä repiviä riuhtaisuja ja liiallista kurottelua, mutta muuten voit varmaan kantaa tavaroita ihan omien voimien mukaan. Itsellä viikkoja nyt 27 2 ja kanniskelen vielä kaikkea mahdollista ilman sen kummenpia miettimisiä.

Äänestä
  • Kyllä kroppa kertoo, milloin on syytä lopettaa. Muistaa vaan mahdollisimman ergonomiset asennot. Nosta jaloilla, kanna lähellä kroppaa jne. Ja tosiaan ei kannata paljon "riuhtoa".

    Äänestä

Vatsalihakset voi revetä eli et voi nostaa painavaa. Anna homma muiden huoleksi.

Äänestä
  • ei ole kelle hommaa antaa. ja puhuin kyllä muutosta neuvolatädille, eikä hän vastaan pistäny. pitää koittaa mahollisimman varovasti nostella ja edetä ja pitää huilitaukoja

    Äänestä

  • muuttamasa.. kirjoitti:

    ei ole kelle hommaa antaa. ja puhuin kyllä muutosta neuvolatädille, eikä hän vastaan pistäny. pitää koittaa mahollisimman varovasti nostella ja edetä ja pitää huilitaukoja

    Et pysty käyttämään enää vatsalihaksia ja jos yrität, voi käydä kuten mulle! Eli rv 25 nostelin nojatuolia miehen kanssa ja vatsalihas revähti pahasti. Kuulemma voi johtaa ikuiseen pömppömahaan eli lihakset repee erilleen.

    Äänestä

entäs kauppareissut? siellä tulee välillä painavia kasseja.

Äänestä
  • No jos voinnissa ei ole mitään poikkeavaa, eikä erikseen ole käsketty olemaan niin täydellisessä levossa, ettei mitään saa kantaa, niin kauppakassit voi kantaa ihan normaalisti.
    Itse kannoin kolme täyttä kauppakassia kerrostalon kolmanteen kerrokseen vielä alle vuorokausi synnytyksestä.

    Äänestä

Me muutettiin 2vk ennen esikoisen laskettua aikaa, ja ihan hyvin jaksoin pikkutavaroita kantaa, jotain painavampaa piti jättää väliin ja se vaan pitää muistaa ettei nopeasti mitään riuhtaise, vaan ihan rauhassa nostaa.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


muuttamassa pian kirjoitti:

kannella pusseja, laatikoita, pöytiä, tuoleja sun muita raskaana ollessaan, viikkoja 32..?
täytyy olla yksi kantajista, koska apua ei saa muualta, paitti kotoa, mutta sielläkin ollaan heikkokuntoisia ikiensä takia, että ei heillekään hyvä kanniskella kovin.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu