Paras potkuri

Mikä on paras (kaupallinen, siis kaupan hyllystä löytyvä) potkuri 2-t Yamaha 90:een kun veneen nopeus on 43 solmua? Löytyykö kenties Quicksilverin vai PowerTechin mallistosta?

Entä mikä mahtanisi olla hintalaatusuhteeltaan paras potkuri kyseiseen moottoriin kun nopeutena on 41-42 solmua? Hustleri, BlackMax, Piranha vai ihan joku muu?
104050
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 10

Vanhimmat

Mene kysymään Yamaha kauppiaalta? Hänellä on tarjolla hyviä alumiinipotkureita ja jos haluat korkeelta ja kovaa, niin sitten Ballisticci.

Äänestä
  • hyvä potkuri,jos nopeutta halutaan?

    Äänestä

  • oikeasti kirjoitti:

    hyvä potkuri,jos nopeutta halutaan?

    Ballaticcihan on kilpaveikkojenkin (rajallisesti) suosittelema euro/solmu -potkuri siviilikäyttöön.

    Eli on se vissiin yleensä puoli solmua jossei jopa kokonaisen nopeampi kuin Black Max.

    Äänestä

  • Ja vissiin kirjoitti:

    Ballaticcihan on kilpaveikkojenkin (rajallisesti) suosittelema euro/solmu -potkuri siviilikäyttöön.

    Eli on se vissiin yleensä puoli solmua jossei jopa kokonaisen nopeampi kuin Black Max.

    Kauppiaalta saa luultavasti pallistikin kokeiluun, onhan Kesko pallistikin maahantuoja..

    Äänestä

  • oikeasti kirjoitti:

    hyvä potkuri,jos nopeutta halutaan?

    Ilmeisesti on Ballistikki ihan käyttökelpoinen potkuri ainakin joissain tapauksissa vauhtia haettaessa.

    Kuulin vielä toistaiseksi vahvistamattoman huhun, että Offshoren SM titteli (siis Ruotsin mestaruus) V-150 luokassa viime vuonna olisi voitettu juuri Ballisticilla.

    Äänestä

Niin vene on siis RaisSport 470.

Moottoriasennus on 5,5 tuumaa setbackia, nostoa niin että normaali jäähdytys pelaa.

Jos nuo tiedot auttavat potkuri-iteroinnissa.

Varmaankin tuosta Hustlerista taitaa tulla lähdettyä liikkeelle ellei parempia ideoita tule.

Lightspeed varmaan olis toimiva potkuri kanssa, mutta mahtaakohan näinkin kevyessä ja vain noin 40 solmua hitaassa paketissa rosterisella saada hyötyä kuin se ehkä 2 solmua, ja kaikki rosterisen haitat toki. Cleaveria kun en ole kokeilemassakaan.

Äänestä

www.mercurystore.fi, samat potkurit jotka käy Mercuryn 75-125Hv perheeseen pitäis käydä tohon Yammuun. Katso tarkempi valikoima potkurien lisäkuvissa olevasta potkuritaulukosta. Alumiinisetkin Black Maxit on hyviä, mut todennäköisesti Laser II vielä aavistuksen parempi. Riippuu mitä haet..

Paras hintalaatu suhde Black Maxista...

Äänestä
  • Laita vaan laser. Tasaisen hyvä ilman huonoja ominaisuuksia, vaikka se vähän maksaakin niin ei sitä voi verrata mihinkään ballistickiin tai muihin halpis potkureihin. Niiden erot on muuten yllättävän isot vaikka ei uskois.

    Äänestä

  • laser kirjoitti:

    Laita vaan laser. Tasaisen hyvä ilman huonoja ominaisuuksia, vaikka se vähän maksaakin niin ei sitä voi verrata mihinkään ballistickiin tai muihin halpis potkureihin. Niiden erot on muuten yllättävän isot vaikka ei uskois.

    Yamaha Hi performance tai OMC Raker.

    Äänestä

Ostin Hustlerin 19":en alumiinin. Ajattelin ettei se tällä teho/paino-suhteella oikeasti terästä tarvitse. Ja hyvin wörkkii. Jonkin verran matkaa menee yli 40 solmua. Jos alkaa tympäistä, niin laitan V-4:n, niin taas lisäsolmuja löytyy.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Yamaha 90:een? kirjoitti:

Mikä on paras (kaupallinen, siis kaupan hyllystä löytyvä) potkuri 2-t Yamaha 90:een kun veneen nopeus on 43 solmua? Löytyykö kenties Quicksilverin vai PowerTechin mallistosta?

Entä mikä mahtanisi olla hintalaatusuhteeltaan paras potkuri kyseiseen moottoriin kun nopeutena on 41-42 solmua? Hustleri, BlackMax, Piranha vai ihan joku muu?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu