ELEKKEE

Asuntoja VIELÄ, JOS MALTATTE OOTTAA, NII LOPUKS KIITOS SEISOO--> TÄMÄN OVAT MYYJÄT JO HUOMANNEET-->SEURATKAA ESIM: ETUOVI
1459
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 1

Vanhimmat

rahoilleen turvasatamaa, kun osakekurssit sukeltaa eikä määräaikaistalletuksista saa mitään. Siksi pienet asunnot menevät hinnalla kuin hinnalla näille aloitteleville asuntosijoittajille.

Mutta antaa hätäisten törsätä rahansa kuplahintaisiin asuntoihin. Esim. viime viikolla myytiin ensinäytössä yksiö keskustasta, jonka neliöhinta oli 2700 euroa!! eikä 60-luvun taloyhtiöön oltu tehty putkiremonttia... Jos ko. taloyhtiö tekee kunnon LVIS-remontin tulee lisähintaa 600-800 euroa neliöltä. Jolloin päädytään 3300-3500 euron neliöhintaan! Satamaan valmistuu uusia taloja, joista saa uusia SAUNALLISIA yksiöitä 3100 euron neliöhintaa.

Kyllä putkiremontoimattoman taloyhtiön yksiön neliöhinnat pitää alkaa ykkösellä. Itse asiassa kannattavuusraja Kuopion vuokrahinnoilla (n. 15 e/neliö) on noin 1700 euroa. Totuus on että yksiöiden hinnat on nyt n. 2000 euroa, jos siihen hinnoitellaan putkiremontti 600 euroa, niin nettovuosituotto jää 5,5 % pintaan. Paremman lähes riskittömän tuoton saa KPY osuuksilla, tänään niitä myytiin 16,80 euron hintaan. Kun osinkoa on tarjolla 1 euro/osuus, tulee tuotoksi 5,95%!!

Äänestä

Kommentoi aloitusta


OSTAKO NIITÄ kirjoitti:

Asuntoja VIELÄ, JOS MALTATTE OOTTAA, NII LOPUKS KIITOS SEISOO--> TÄMÄN OVAT MYYJÄT JO HUOMANNEET-->SEURATKAA ESIM: ETUOVI

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu