Olen katselemassa käytettyä Poloa kakkosautoksi. Netissä on juttua oven lukkojen jäätymisongelmasta. Mikä on nykyisin tilanne, löytyykö siihen ratkaisu? Koskeeko ongelma vanhempia vuosimalleja vai myös malleja 2003->?
Lukko-ongelma, vm?
7
2049
Vastaukset
- kaksi Polosta
Vanhemmassa vm.98 ei paljon muita vikoja ole ollutkaan kuin nuo ovien jäätymis- ja lukko-ongelmat( lukkopesä jouduttu vaihtamaan). Laitettiin viimein jouset, joka auttoi. Uudempi on vm.2005, jossa ei mitään ongelmia ole ollut.
- -98 polo
Kokeile seuraavaa.! Olen eka talvee polon kanssa tekemisissä.Ostin ad valmistamaa suoja ja voiteluainetta aerosolina.Sitä ruiskuttaen lukkotilaan, ei mitään ongelmia.Ovien tiivisteet voitelin silikoni öljyllä,niin ei ongelmia.Eli ei Suomen oloissa ole varmaan sellaista peliä,että huoltamata homma pelaa!!
- Pooloman
Kyllä ne lukot tosiaan toimii, kun niitä huoltaa.Mulla 2001 malli ja olen ainaki tähän asti päässyt ihan kuskin ovesta sisälle.Hyvä auto.
- tähän
-97 polon lukot tosiaan jäätyy välillä, itse puhdistin lukot ja voitelin uudestaan nyt odotellaan vaan pakkasia.
- tähän
-97 polon lukot tosiaan jäätyy välillä, itse puhdistin lukot ja voitelin uudestaan nyt odotellaan vaan pakkasia.
- LottAnna
tähän kirjoitti:
-97 polon lukot tosiaan jäätyy välillä, itse puhdistin lukot ja voitelin uudestaan nyt odotellaan vaan pakkasia.
http://www.seatclubfinland.com/filet/matti_t-cordoba-lukko-korjausopas.pdf
Asiallisesti asiasta.
Itselläni on -01 Polo ja olen sen lukkojen kans taistellut muutaman vuoden. tänä vuonna meni hermo ja etsin helpotusta asiaan. Silmiini sattu tuo seatin ohje täältä keskustelusta (aiemmista viesteistä) ja päätin kokeilla. Mainittakoon että Vantaan VW autossa ei tiedetty tollaisesta lisä jousesta mitään ja ei niillä ollu hyllyssä Wurtin numerolla ainakaan tota jousta, Magneetin Seat liikkeessä en jasanu odotella ja MotoNettiin ajelin. Sieltä valikoimasta otin kaksi n. euron kolikon kokoista jousta ja hinta oli huikeat 0,10 € kappale.
Uuden vuoden päivänä värkkäilin seat ohjeen mukaan jouset paikalleen pesin lukkoja sisältä auton esipesu aineellla ja kuumalla vedellä, tuhrin lukon sisään -30 C kestävää vaseliinia ja -perään vielä aseöljyä ja eiku kasaan.
Voin sanoa, että juuri käytyäni laittamassa auton lämpenemään täällä Vantaalla -20 C (koko yön ilman roikkaa yms) ovet aukes ku kesä kuumalla. Tiedä sitten mitä ongelmaa voi tulla siitä lisäjousesta -> meneekö jokin muu kohta rikki tms.
mutta, "Kyllä on Poololla kiva ajaa vaikka on pakkasta kaksisataa"
- Paska juttu
Volkkareissa vika on mielestäni huoltoonkutsuun velvoittavaa lajia. En voi ymmärtää takkuamista 2000 luvun auton lukkojen kanssa. Lukko pulma on tiedossa ja varmasti niin monessa volkkarissa että olisi kuulunut ja kuuluisi maahantuojan hoidettavaksi ja veloituksetta.
Autoon pääseminen on pulma sinällään... mutta VW autosta ei myöskään pääse toisinaan ulos. Saamatonta sakkia on VW kuskit kun haluavat ylläpitää hyvän auton mainetta... ja konttivat autoihinsa milloin mistäkin ovesta, minkä sattuu saada auki.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Israel aloitti 3. maailmansodan
https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011297979.html Israel se sitten aloitti näköjään kolmannen maailmansodan.3671841Kaksi vuotta
Sitten mä ihastuin suhun päätä pahkaa, kun meillä klikkasi heti ekasta päivästä lähtien. Et varmasti tunne samoin ja tek111668Nainen, meidän talossa on säännöt
1. Mies on aina oikeassa. 2. Ei vastaväitteitä. 3. Mäkättäminen kielletty. 4. Suhde on tärkein. 5. Ei salaisuuksia. 6. E2411338Oliko Farmi-finaalitehtävät mielestäsi tasaveroisia Lloydin ja Johannan välillä?
Onnea Farmi-voitosta, Lloyd. Et tainnut olla ihan kaikkien suosikki, mutta puskit voittoon! Oliko finaalitehtävät miel51940Raamatun kiroukset ja uhkaukset osoittavat sen ihmisperäisyyden
"Se sanotaan galatalaiskirjeessä, että jos joku levittää väärää evankeliumia: "...jos joku julistaa teille evankeliumia402888Miksi me ei mies voida edes viestitellä irl?
En odota enkä vaadi mitään, voitaisiin vain olla yhteyksissä jollain tapaa ihan oikeasti.69879Rakennetaanko yhdessä?
Haluaisin rakentaa sun kanssa yhteistä tulevaisuutta❤️ Onko meistä siihen? Huomaan että sulta puuttuu se joku tärkeä elä32714Hyvää yötä mies
Nuku hyvin. Viikonloppuna on tulossa hellettä, se on mukavaa. Juhannuskin kohta. Mun tekis mieli huolehtia susta. Semmo68676- 53676
- 63673