Kaverini työsopimus muutettiin juuri tuntipalkasta kuukausipalkkaan, ja aloin pohtia saako hän enää lainkaan ilta- ja sunnuntailisiä ja annetaanko ylityökorvaukset vain vapaapäivinä eikä rahana.
Onko kenelläkään tietoa?
Onko kenelläkään tietoa?
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
Tessi lyhyesti http://www.pam.fi/tyoelama/tyoehtosopimukset/majoitus-ja_ravitsemisala/
koko tessi http://www.finlex.fi/data/tes/stes822-PT13Majoityont0710.pdf
Kuukausipalkka on kuukausipalkka. Ei siihen mitään lisiä tule. Vähemmän tulee tienaamaan kuin jos saisi lisät. Jouduin samaan tilanteeseen.Sain onneksi valita. Laskelmat olivat aivan selkeästi kuukausipalkkaa vastaan.
Mikä lisä on sellainen, että sitä ei kk-palkkaiselle maksettaisi? Missä kohtaa tessissä sanotaan, että tulee vaan tuntipalkkaiselle?
Lisät kuuluu tulla ihan entiseen tapaan ja ylityöstä tessi suosii palkallisen vapaan antamista(harvemmin oon kuullu tätä näin kuitenkaan käytettävän) mutta kyllä nekin muulloin ihan samalla tavalla maksetaan/lasketaan!
Jospa tarkistaisit kaverisi työsopimuksen mihin hän on nimensä pistänyt ja mihin suostunut.
Tietenkin maksetaan,ei kai kukaan tekis duunia kuukausipalkalla muuten.Tyhmä täytyy olla jos on onnistunut hankkimaan sellasen sopparin ettei saa lisiä.Ite ollu vakkarina 10 vuotta kk-palkalla ja ainoa ero tuntipalkkalaisiin on se että lisät tulevat eri tiliin.Johtuen siitä että tilikatkot on tuntiliksalla 5. ja 19.pvä ja mulla 15. ja viimenen päivä.Siis näin minun työpaikalla.
Olen itse saanut valita työsopimusta tehdessäni haluanko tuntipalkan lisien kanssa, kuukausipalkan lisien kanssa vai ilman. Valitsin kuukausipalkan ilman lisiä, joka tarkoittaa, että saan joka kuukausi saman summan, huolimatta siitä millaisia vuoroja olen tehnyt. Tämä toimii minulle parhaiten. Tosin olen tehnyt alan töitä jo pitkään ja palkkani on tessiä paljon korkeampi eli ns. neuvottelupalkka.
Siis juu,otan sen verran takaisin että toki jos palkasta sovitaan erikseen,ilman lisiä voi sopparin tehdä.Onnekseni ei tarvitse tessin liksoilla tehdä.Sitä ajoin takaa,hieman onnettomasti selitin asiani.Joskus hullulla 90-luvulla painettiin prossalla ja silloin ei tarvinnu lisistä edes puhua,palkat oli ihan omissa sfääreissä..Oi niitä aikoja..
Älkää narisko olkaa tyytyväisiä, kun on edes työpaikka.