Tarkoituksena olisi rakentaa saunamökin yhteyteen 2X4 metrin kokoinen terassi ja siihen takka. Ei mitään suurta möhkälettä, mutta pieni avotakka. Onko tälläinen visio olleenkaan mahdollinen, miten paloturvallisuuden kanssa jne? Osaako joku neuvoa? Koska saunakamarista tulee pieni, en haluaisi takkaa sinne ja lämmitykseenkään sitä ei siellä tarvita. Ulkoterassilla olisi kiva kesäiltoina istuskella ja takan ääressä makkaroita paistella, mutta miten on...?
Takka ulkoterassille?
Kikka
71953
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
...nähty. yleensä luonnon kivestä muurattuna hormi räystään läpi tehtynä. yleensä on painunut vinoon, joten alusta vakaaksi kun painoa on
Tarkoitus olisi tehdä se samaan piippuun/muuriin kuin saunan kiuaskin on. Eli se sijoittuisi keskelle verantaa ja melkein keskelle rakennusta. Onkohan paloviranomaisilla jotain siihen sanomista? Ehkä olis viisainta konsultoida heitä.
Kyllä noita piippuun ohjattavia malleja löytyy mm Rocal tai mieten se kirjoitettiin, oli ilmankiertoa ja nostettavaa luukkua yms. Ei tarvise sokkelia, eikä raskaita rakennelmia. Löydät tuolta ainakin kuvan http://www.indot.fi
Kiitos vaan vihjeestä. Nettiä selaillessani ja erilaisia vaihto-ehtoja katsellessani tein saman huomion että ns. kevyttakkojakin löytyy ja monenlaisia. Nyt mielyttää ns. erkkeriluukkuinen vaihto-ehto.
Minulla tuossa mallissa kiinnitti huomiota, että luukku nousi kääntyen ylöspäin joa sopii nimenomaan pieneen tilaan. Lisäksi siinä oli tuo kiertoilma joka antaa hieman paremman lämpöominaisuuden ja hyötysuhdettakin. Itselläni on mökkiterassin nurkassa tuollainen muuratti "puuntuhooja" jossa kyllä paistaa makkarat ja muutakin mutta muuta ei sitten olekkaan. Ei ole muutamaan vuoteen puita poltettukaan, mutta tunnelma on tietysti tarpeen.
Mulla on taas se pointti etten välittäisi lisälämmöstä koska takka tulisi ulkotilaan terassille, vaan juuri makkaran paistoon ja tunnelman luontiin. Sellainen luukuilla oleva erkkeritakka olis myös turvallinenkin vaihto-ehto, voisi jättää puut palamaan ja mennä rauhassa saunaan. Esim. Kota valmistaa mukavan näköisiä ns. kevyt takkoja, toki muillakin valmistajilla näitä on. Jos sulla on lisää vihjeitä niin otan mielenkiinnolla vastaan.
Käväisin kota sivuilla ja näyttäisi hyvin tuollaiselta Nibe lijalta ulkomuotojen suhteen, eli samaa sarjaa käytännössä, tosin ehkä pienempi valikoima. Luukku aukeaa kuitenkin kunnolla sivustalle joka hieman hankaloittaa käyttöä makkaranpaistoon. Tuo lämpöteho lienee kaikissa samaa luokkaa, eli paljonko laittaa puuta pesään ja sitten hinta ja mieltymys ratkaisee. Tosin uudemmat takkamallit toimivat pienellä puumäärällä ja silti lämpiää. Tuo Rokalin malli oli myös suljetulla tulipesällä, muuta mielstäni halvempaa mallia ja ylös avautuva luukku, siksi ajattelin terassillesi sitä.
Nämä nyt on pitkälle niitä makuasioita ja joissa osin hinta/näkö ratkaiseen. Onneksi noita malleja löytyy joka lähtöön.