Te jotka ootte oikiksessa...

ja jos ootte käyny lukion niin mitä aineita kirjotitte?
61194
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Öö.. En edes muista enää :) Eikai sillä ole väliä, jos koepistekiintiöllä haluaa. Itse kirjoitin B:n ja C:n paperit.

Äänestä

Oikikseen pääsemisen kannalta ei ole mitään väliä, mitä kirjoitat. Jos haluat että lukiopapereistasi on jotain hyötyä oikiseen pääsyssä, hanki korkea keskiarvo ja kirjoita neljä laudaturia.

Itse kirjoitin (vanhan systeemin aikana, jolloin pakollisia oli enemmän eikä voinut edes hajauttaa eikä eximia-arvosanaa vielä ollut) äidinkielen, ruotsin, englannin, reaalin, laajan matikan ja ranskan. Tulos viisi laudaturia, matikasta surkea lubenter approbatur.

Äänestä
  • Onko keski-arvosta muka jotain hyötyä oikikseen haettaessa? Itse olen ymmärtänyt, että alkupisteet määräytyvät yo-kirjoitusten perusteella.

    Äänestä

  • sfdafd kirjoitti:

    Onko keski-arvosta muka jotain hyötyä oikikseen haettaessa? Itse olen ymmärtänyt, että alkupisteet määräytyvät yo-kirjoitusten perusteella.

    Seuraavat tiedot ovat Turun oikikseen pyrkiville henkilöltä, joka tänä vuonna on aloittanut opinnot.

    Keskiarvoa ei katsota ollenkaan oikeustieteelliseen pyrkiviltä.

    Myöskään yo-kijoitusten arvosanoilla ei käytännössä ole yhtään mitään merkitystä. Muistaakseni parhaimmillaan voi saada noin 2-3 lisäpistettä pääsykokeisiin, jos on kirjoittanut 5 ällää. Muutoin ei juuri ollenkaan. Maksimipistemäärähän pääsykokeissa on 80, joten voidaan sanoa, että kirjoitukset eivät merkitse ollenkaan.

    Äänestä

  • sfdafd kirjoitti:

    Onko keski-arvosta muka jotain hyötyä oikikseen haettaessa? Itse olen ymmärtänyt, että alkupisteet määräytyvät yo-kirjoitusten perusteella.

    Okei, mulla saattoi olla vanhaa tietoa, sillä silloin kun itse pyrin ja pääsin (viime vuosituhannella), alkupisteitä sai myös lukion päästötokarin keskiarvosta.

    Äänestä

aivan siis aivan yks huilu mitä lukiossa suorittaa.

Korkeintaan katot mistä saa parhaat lisäpisteet.

Jos yhen vois nostaa ni kieliä ottasin. esmes ranska ja latina.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Sandra`` kirjoitti:

ja jos ootte käyny lukion niin mitä aineita kirjotitte?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu