Onko kenelläkään kokemuksia riipputuolin koukun poraamisesta kattoon? Pitäisi saada riipputuoli sisätiloihin, mutta pelkään kestääkö katto.
Painoa koukulle lastataan maksimissaan sata kiloa. Asun 100v vanhassa kerrostalossa Helsingin keskustassa, eikä minulla ole mitään käsitystä katon/rakenteiden materiaalin vahvuudesta. Talonmies kieltäytyi kunniasta kuultuaan ideastani. Sanoi, ettei tämän talon aikaan ollut teräsbetonia vielä keksittykään.
Jokainen talo ja katto on erilainen, enkä usko saavani varmaa vastausta. Tahtoisin kuitenkin mielenkiinnosta kuulla muiden kokemuksia riipputuolien ripustamisesta.
Riipputuolin kiinnitys
5
17325
Vastaukset 5
- kolmipiste
yks vaihtoehto on ainakin jakaa kuormitusta useammalle kiinnityspisteellle. poraa kattoon kaksi koukkua, niin kuormitusta ei kerry yhdelle koukulle kuin puoliksi. ehkä vähä patenttiratkaisu, mutta helpottaa painetta ainaki vähäsen, jos pelkäät että 100kg tulee rytinällä alas.
- Ammattimies asialle
Kuten otsikossa, niin ammattimies asialle. Itse asun Töölössä 20-luvulla rakennetussa talossa ja sen verran seiniä olen piikannut, että ei tulisi mielenkään laittaa tuollaista viritystä kattoon roikkumaan omatoimisesti.
Noissa taloissa seinissä ja katoissa voi olla ihan mitä vaan. Suurista kivistä täysin hötöön.
Saattaa olla, että joutuu porailemaan katon ihan "juustoksi" ennen kuin löytyy sellainen kohta, joka tuommoisen painon kestää.
Jos olisit tosi järkevä, niin unohtaisit koko idean. - yksi ratkaisu
Terassilla/parvekkeella tehty ripustus
Ensin vastakkaisiin seiniin pystyyn lattiasta liki kattoon ulottuvat parrut. Parrut ovat kiinnitetyt seinään, mutta tukeutuvat lattiaan. Ne taisivat olla 10x10 cm, ohuempikin voi riittää
Sitten parrujen päälle kattoon poikittain kolmas parru, joka voi olla katossa kiinni mutta joka tukeutuu pystyparruihin makaamalla niiden päällä.
Lopuksi koukku kiinni tuohon pystyparruun
Pystyparrut ovat seinän korkuiset miinus poikkiparrun paksuus.
Poikkiparrun pituus riippuu jännevälistä ja parrun paksuudesta. Tässä tapauksessa se oli pari metriä.- Poranyrkki
Toi olis muuten aika tyylikäs ratkaisu parvekkeella, kunhan käsittelisi ne tukiparrut maalilla tai lakalla. Sisätiloihin vuokrakämppään tuntuu jotenkin aika hardcorelta.
Reilut pari viikkoa olen nyt fiksaillut uutta kämppää ja taulukoukkuja poratessa terä on uponnut paikoin epäilyttävän helposti seinämassaan. Paikkapaikoin tosin vastusta on yhtäkkiä löytynyt rutkastikin.
Taitaa olla vaan paree hankkia perus riippumatto ja täräyttää jonnekin Kaivariin rötväämään, kunhan fahrenheit-lukemat sallivat. Tai kokeilla kattokoukkua nyt pääsiäisen aikaan kun yläkerran naapurit ovat Lapissa laskettelemassa. Pelkään pahoin että tömähdys tuntuu pahiten alakerrassa. - linkkejä
Poranyrkki kirjoitti:
Toi olis muuten aika tyylikäs ratkaisu parvekkeella, kunhan käsittelisi ne tukiparrut maalilla tai lakalla. Sisätiloihin vuokrakämppään tuntuu jotenkin aika hardcorelta.
Reilut pari viikkoa olen nyt fiksaillut uutta kämppää ja taulukoukkuja poratessa terä on uponnut paikoin epäilyttävän helposti seinämassaan. Paikkapaikoin tosin vastusta on yhtäkkiä löytynyt rutkastikin.
Taitaa olla vaan paree hankkia perus riippumatto ja täräyttää jonnekin Kaivariin rötväämään, kunhan fahrenheit-lukemat sallivat. Tai kokeilla kattokoukkua nyt pääsiäisen aikaan kun yläkerran naapurit ovat Lapissa laskettelemassa. Pelkään pahoin että tömähdys tuntuu pahiten alakerrassa.mä ostin riippukeinun kotio reilu puoli vuotta sitten ja se jouduin eka säätämään sen korkeuden kanssa aika paljon. eli jos on alle 250 huonekorkeus, tekee tosi tiukkaa mahtuuko se. täs on pari linkkiä joissa on kiinnittämisestä. tietysti se on seinästä kiinni, kestääkö koukut. kyprokki on ainaki yllättävän luja.
http://eshop.riippumatto.fi/Info/Kiinnitysohjeet/
http://www.lasiesta.com/us/riipputuoli/aufhaengung-riipputuoli.htm
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Herkkyydestä
Toisessa ketjussa toivottiin keskustelua herkkyydestä. Aloitan omalla näkemykselläni. Mielestäni herkät ihmiset ovat l267868- 67665
Arvaako kukaan?
"Humalojalla metalliromun keräyspaikalla on kulkenut pitkin kevättä ja kesää joku henkilö, joka on vienyt sieltä kymmeni44645Tuntuu pahalta meidän molempien puolesta
Anteeksi, että olen tällainen pelkuri. En vaan usko rakkauteen enää miehen ja naisen välillä omalla kohdalla. Tiedän, et34558- 51497
Olen kiinnostunut sinusta, en seksistä
Vihjailuja toiseen suuntaan on tullut niin paljon, että asia on korjattava. En näe sinua esineenä, vaan hienona persoona30450- 30444
En pyytele enää koskaan anteeksi mitään sinulta
Olet ollut kohtuuttoman kylmä ja tyly tilanteeseen nähden.45437- 38436
- 45427