Syntikäsitys on pinnallinen silloin, jos ihminen uskoo tulevansa syntiseksi vasta tekojensa kautta.
Jos ihminen ei OLISI syntinen, silloin hän ei tekisi yhtään syntistä tekoa koko elämänsä aikana.
Ainoastaan Jeesus syntyi geeniperimältään synnittömänä, hän hedelmöittyi ilman miehen spermaa. Siksi hän ei myöskään tehnyt koskaan syntiä. Ja rakasti pahinta vihollistaankin agapee rakkaudella, menemällä kuolemaan tämän puolesta jotta tämä USKOMALLA evankeliumin sanan pääsisi taivaaseen.
Jos ihminen ei OLISI syntinen, silloin hän ei tekisi yhtään syntistä tekoa koko elämänsä aikana.
Ainoastaan Jeesus syntyi geeniperimältään synnittömänä, hän hedelmöittyi ilman miehen spermaa. Siksi hän ei myöskään tehnyt koskaan syntiä. Ja rakasti pahinta vihollistaankin agapee rakkaudella, menemällä kuolemaan tämän puolesta jotta tämä USKOMALLA evankeliumin sanan pääsisi taivaaseen.
Vastaukset 21
Vanhimmat
Jos oikeasti miettii, niin montako askelta voi kävellä ilman että on joutunut johonkin syntiin
Hallelujaa kiitos Jeesus.
...ettei ole kaikkia käskyjä rikkonut joka päivä satoja kertoja, ei tiedä vielä todellisesta synnistään mitään.
Lopputuloksena onkin valitettavasti tuo
"pakojäniksen vanhurskauttamisoppi", jossa juostaan lujaa sienimetsällä ja yritetään väistellä puita, = joitakin tekosyntejä, ja kun osutaan puuhun, niin taas tehtään "parannusta".
Tmä ei johda koskaan siihen vanhurskauteen, joka Jumalalta uskon kautta meille täydellisenä ja puuttumattomana lahjoitetaan:
- Yksin armosta.
- Yskin Kristuksen tähden.
- Yksin uskon kautta.
Toisaalta huvittaa seurata näiden omaa vanhurskauttaan rakentavien paatosta ->
- "Näkeeköhän kaikki nyt varmasti, kuinka ahkerasti minä pyhitän elämääni."
- "Pankaa perässä jos pystytte äpärät"
Voi kun nämä raukat tajuaisivat missä alastomuuden tilassa he ovat Kaikkivaltiaan kaikkinäkevän Jumalan silmien edessä.
Ihminen joka ei ole uskomassa Jumalan armosta, ja yskin Kristuksen tähden...
...on hengellisesti hakoteillä.
"Lopputuloksena onkin valitettavasti tuo
"pakojäniksen vanhurskauttamisoppi", jossa juostaan lujaa sienimetsällä ja yritetään väistellä puita, = joitakin tekosyntejä, ja kun osutaan puuhun, niin taas tehtään "parannusta"."
Hassukainen olet, saat halit! Aloitit taas niin hyvän ketjun, että ihan innostuin!
Varmaan ymmärrät ettei tuo kuvaamani elämä ole helppoa.
Olen halunnut kiteyttää asiaa kuvakielellä niin, että ne jotka vielä ovat tässä tilassa ja kovin kipeitä, etsisivät pelastajaa Jeesusta Kristusta joka heidät tahtoo verensä ja ruumiinsa uhrilla vapauttaa orjuuden ikeestä.
Tämä ei missään tapauksessa tarkoita sitä että jos esimerkiksi, (kuka tätä luetkin), olet naapuriltasi varastanut jotakin tai lyönyt häntä, voisit unohtaa asian sopimatta hänen kanssaan ja korvaamatta aiheuttamaasi vahinkoa.
Tai toinen esimerkki; jos olet mies ja himo on iskenyt päälle, ja olet himoitsemassa naapurin rouvaa, niin armo ei tarkoita sitä että "peli" saisi jatkua, ikään kuin mitään ei olisi tapahtunut. Nyt vaan jatkaisit synnissä elämistä oikeutettuna tekemään sitä.
ihan sekopäisiä johdantoja ydin-ajatuksissa.
Olitkohan selvinpäin tuota kirjoittaessa vai höpöhuurussa?
Minua ei haittaa anna palaa vaan jos siitä tyydytyksen sielullesi saat. Kyllä minäkin varmaan kadehtisin onnellisia ihmisiä jos minulla ei olisi näin hauskaa rakkaideni ja ystävieni parissa. :-))))
Nimenomaan, kun ihminen on jo perisynnin alainen (synnissä siinnyt) ihminen on vain ja ainoastaan ja pelkästään syntinen. Siksi piti olla viaton uhri Jumalalle, joka sovittaisi ihmisen Jumalan kanssa. Niin Jumala sovitti maailman itsensä kanssa Pojassaan Jeesuksessa Kristuksessa. Tähän sovitustyöhön ei ole ihmisellä osaa eikä arpaa.
Jumala tarjoaa ihmiselle siis ilmaista, täysin valmista pelastusta: armoa!
..."ette te valinneet Minua, vaan Minä valitsin teidät." Ihminen ei itse olisi osannut valita Jumalaa, sillä ihmisen synnin alainen luonto on kaikessa Jumalaa vastaan.
Kun ihminen saa ymmärtää oman täydellisen mahdottomuutensa ja Jumalan täydellisen vapautuksen täysin armosta uskon kautta Jeesukseen Kristukseen, hänestä tulee uusi luomus. Hänen henkensä syntyy uudesti Jumalan Pyhästä Hengestä, mutta liha jää kuolemaan saakka synnin alaisuuteen.
Liha ja veri eivät koskaan tule perimään Taivasten valtakuntaa, vaan lihan on kuoltava.
Nyt me jotka Kristuksessa Jeesuksessa olemme, emme tarvitse tuntea toisiamme lihan mukaan vaan hengen mukaan. Silloin me näemme toisissamme lihansa puolesta täysin syntisen ihmisen, mutta hengen puolesta täysin puhtaan ja ihanan Jumalan lapsen, koska meidän lihamme on ristiinnaulittu yhdessä Jeesuksen Kristuksen kanssa.
Näin se juuri on. Ja se on ihanaa elää Jumalan lapsena, armahdettuna syntisenä yhdessä toisten armahdettujen syntisten kanssa. Jeesuksessa Kristuksessa me olemme yhtä, veljet ja sisaret, saman Isän lapsia kaikki!! Hallelujaa.
Joo. Ja sitten saa aina joskus pieniä halejakin, vaikka ei niin kovasti olisi ansainnutkaan... Mutta rakkaus teettää sellaista! :-)))
Mites se Paavali taas kirjoittaakaan "pitäiskö meidän, jotka synnille kuolleet olemme vielä synnissä elämän, jotta armo suuremmaksi tulis. Pois se...." en muista sanatarkkaan, mutta jotenkin noin.
Se on totta, että jokainen ihminen tekee syntiä kokoajan, sillä Jumalan laki ottaa ajatuksista asti kiinni. Mutta ei se sitä tarkoita, että meidän pitäisi ehdoin tahdoin ruveta syntiä tekemään. Ja vaikka ihminen kuinka hurskaasti täällä eläisi, niin ei ihminen omilla töillään voi tienata autuutta se tulee vain ARMOSTA. Ei se siitä huolimatta ole yhdentekevää miten me täällä elämme. Paavali kirjoittaa paljon uskosta, mutta aina se tuo siihen rinnalle myöskin opetuksen siitä, miten kristityn pitää elämän.
yritin vähän jotain selittää, mutta en tiedä saako siitä mitään tolkkua, sillä olen vain ymmärtämätön sanankuulija, mutta tervetuloa kuulemaan autuuden oppia seuroihimme. kevätlähetyksen aikataulu löytyy osoitteesta www.koistinen.se
älä jauha p-skaa aikuisille ihmisille. ole mieluummin ihan hiljaa. Lue sekin aika muitten tekstejä, ettei tarvi ittestään selvyyksiä tulla opettamaan. Halleluja pystyis suakin opettamaan ihan alkeissa
Ihminen ei pelastu lain käskyjen ja kieltojen kautta kautta.. (sinä et saa sinun täytyy)...
...vaan Jumalan armosta ja rakkaudesta tulee myöskin voimaa voittamaan perkeleen kiusauksia ja päällekarkauksia.
Room. 5:20 Mutta laki tuli väliin, että rikkomus suureksi tulisi;...
...mutta missä synti on suureksi tullut, siinä armo on tullut ylenpalttiseksi,
_________
Room. 5:21 että niinkuin synti on hallinnut kuolemassa,...
...samoin armokin hallitsisi vanhurskauden kautta iankaikkiseksi elämäksi Jeesuksen Kristuksen, meidän Herramme, kautta.
___________________
Room. 6:1 Mitä siis sanomme?
Onko meidän pysyttävä synnissä, että armo suureksi tulisi?
Room. 6:2
Pois se!
Me, jotka olemme kuolleet pois synnistä, kuinka me vielä eläisimme siinä?
Room. 6:3 Vai ettekö tiedä, että me kaikki,...
...***jotka olemme kastetut Kristukseen Jeesukseen,***...
...olemme hänen kuolemaansa kastetut?
Room. 6:4 Niin olemme siis yhdessä hänen kanssaan haudatut kasteen kautta kuolemaan,
että niinkuin Kristus herätettiin kuolleista Isän kirkkauden kautta, samoin pitää meidänkin uudessa elämässä vaeltaman.
Room. 6:5 Sillä jos me olemme hänen kanssaan yhteenkasvaneita yhtäläisessä kuolemassa, niin olemme samoin myös yhtäläisessä ylösnousemuksessa,
Room. 6:6 kun tiedämme sen, että meidän vanha ihmisemme on hänen kanssaan ristiinnaulittu, että synnin ruumis kukistettaisiin,...
...niin ettemme enää syntiä palvelisi;
Room. 6:7 sillä joka on kuollut, se on vanhurskautunut pois synnistä.
Room. 6:8 Mutta jos olemme kuolleet Kristuksen kanssa, niin me uskomme saavamme myös elää hänen kanssaan,
...ja Jumalan armo opettavat. Pyhä Henki tuo nämä Jumalan lahjat eteemme ja HÄNkirkastaa ne meille.
Pyhän kolminaisuuden nimissä yli 400 viatonta lasta HALLELUJAAAA ja vain sen valitun kansan aseilla
Etkö tiennyt? Jos Jumala korjaa omiaan Gatzazta israelilaisten tykkien avulla, niin me ylistämme heidän pelastumistaan Jumalaa. Muslimeina he olisivat aikuiseiksi kasvettuaan menneet helvettiin.
ajattelet siis, että pystyt arvioimaan toisen ihmisen elämän pituutta ja sitä, että hän joutuisi helvettiin kasvettuaan aikuiseksi?
Sinusta on siis oikein että lapsia ammutaan tykillä?
Kuka tietää synnistä parhaiten? Teidän mielestänne sellainen joka ei koskaan ele tehnyt syntiä, kuten Jeeesusvainaja oli! Mutta mistä ihmeestä häm tiesi mikä on symtiä ja mikä ei, vai onko kaikki syntiä tai epäterveellistä joka on hyvää ja miellyttävää? Näin minun lapsuudesani opetettiin. Olen sen lestadiolaisperheen surulliseti kasvatettu lapsiraukka! OLEN KUITENKIN SAANUT JÄRKENI TAKAISIN!
Mutta sinulle koittaa päiväjolloin lähdet täältä ja päädyt Jeesuksen eteen. Mieti siis tarkoin mitä puhut hänestä, han on se tuomari joka päättää ketkä menevät ARMOSTA taivaaseen.
Kaikki muut menevät omista ansiostaan helvettiin iankaikkiseen tuskaan ja vaivaan.
ei kannata lukea edes. Tuo hallelujaksi itseään kutsuva ihminen on kaukana oikeasta ymmärryksestä ja tekee töitään vaan saatanalle.
Hän ei tiedä armosta mitään eikä Jeesuksen suuruudesta.
Hän kyllä luulee paljon, mutta kuten huomaat, niin hän on niin kaukana, että älä vaan luule, että lestadiolaiset olisivat tuollaisia.
Kristitty ei käyttäydy tuollalailla.
Hyvää ja miellyttävää, ne eivät ole syntiä, jos ne eivät ole Jumalan ohjeita vastaan.
Ikävä kuulla, jos vanhempasi eivät ole osanneet puhua asioista rakaudella ja ymmärryksellä.
Esikoislestadiolaisuudessa on paljon ihmisiä joilla on oikea henki.
Heidän kanssaan puhuessa asioita selviää ja huomaat kuinka asiat ovatkin aika hyvin.
Pitää oikaista taas, jos sinä hiukankin ymmärtäisit, niin sinä jo kiittäisit !Hallelujaa. Etkä parjaisi, Kysynkin sinulta kuinka kauaksi tuhlaajapoika meni ? Vain sen matkaa kun ajatuksesta on sydämeen, siis omaan lihaan . Tällä matkalla hän ehti kuluttaa kaiken minkä oli perinnut Isältä.
Kiittää ihmistä joka on eksynyt tiellään ja viuhahtelee täällä puolialastomana karkeuksiensa kanssa?
Saatanasta se on sellainen.
Lopeta teutatess tuo väärään kurkottaminen, sillä terveytesi ei kestä sitä.
Ehkä tuo tuhlaajapojan tarina on sinusta? ..kun se ei muuhun mahdu?
Mahtuuko sinusta?
Ehkä hallelujaasta?
Ihminen oikeassa uskossa on sellaisessa tilassa, että siinä ei käy viottunut korskuva päällepäsmäri kuultavaksi, sillä se kaikki tulee syvyyksistä jossa kuuma on.
Se mitä sinä kiittelet on se, mitä minä halveksin.
Jos ihmisessä olisi oikea henki, niin se olisi kuultavaa, mutta kun se on väärä.