Aivan ahtesrista! Valitsen SupenB:n vai Passatin. Naapurin maailmankatsomus vaikuttaa valintaan. Oh, my God....
Ei voi olla!!!!!
..........
141676
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 14
Vanhimmat
Kyllä on vaikea valinta. Skoda on itäauto ja volkkari muuten vaan paska.
Jos volkkari on paska ja Skoda on itäauto, niin valitsen Skodan.
Ajattele kuitenkin lapsiasi!!
Eikö muuten tuon laatuisten kommenttien heittely ala olla hankalaa ja yksitoikkoista, kun rekisteröintitilaston mukaan viime kuun myydyin h-auto oli Ocu ja Superb on hyvää vauhtia matkalla todelliseen menestykseen? Ainakin Ocun jonotusajatkin jo useita kuukausia, lapsiperheilläkin?
Škoda on kyennyt uudistumaan mutta miten on provopetterin sielunelämän laita? Luulisi, että tulokseton Škodaa mollaava toiminta saisi jo vaihtamaan harrastusta. Ainakin jos omalle ajankäytölle laittaa jotain arvoa.
Tšekinmaa on jättänyt hyvästit sosialistiselle menneisyydelleen jo kaksi vuosikymmentä sitten. Nyky-Tšekki menee länsimaisuudessaan jo kirkkaasti ohi Suomesta.
Ellei asia ole mennyt sinulle vieläkään perille, voi sinua vain sääliä!
Olet aivan oikeassa. Sinun pitäisi vain käyttää yksinkertaisempia käsitteitä ja lyhyempiä sanoja, mieluiten ehkä tavuttaa ne vielä valmiiksi, jotta nuo provoilijat ymmärtäisivät kirjoituksesi. Ota, veli hyvä, huomioon, että heillä on IQ jostain voikukan ja kastemadon väliltä...Voi tietysti olla, että sekään ei auta. Ehkä he reagoivat vain kirkkaaseen valoon ja voimakkaaseen sähköshokkiin?
lastansa, kun pakottivat sinut vielä murrosikäisenäkin pioneeripuserossa vappumarssille, siitä tämä trauma "miehellä". Sinulla on paljon kohtalotovereita etenkin entisissä sosialistisissa maissa, mutta eipä juuri muualla. Skodalla menee hyvin, sinusta huolimatta.
Toivon,että sinulla olisi joskus tilaisuus käydä autotehtaalla.Miten suu sitten pantaisiin? Te näätte vain valmiin tuoteen,jota juppi yrittää teille kaupata ja te joilla sitä vihaa ei enää ole uskotte.
Kenellä tahansa on mahdollisuus käydä laajalla kierroksella Mlada Boleslavin Skoda-tehtailla. Tehtaalle järjestetään usean tunnin kierroksia ryhmille ja tulet näkemään Euroopan nykyaikaisimman tuotantolaitoksen. Suosittelen lämpimästi!
Ja puolivalmiisiin Octavioihin voi tutustua aivan vierestä läheisessä museossa. Yksi päivä ei kunnolla meinaa riittää kummankin kohteen tarkkaan läpikäymiseen.
Mlada Boleslav sinällään on ymmärrettävästi Skoda-keskeinen kauppunki, onhan kyse Tsekin tärkeimmän vientituotteen valmistuspaikasta.
Mikset hakisi paikkaa Skodan markkinointiyksikköön? Tuo "Skodalla menee hyvin, sinusta huolimatta" on mahtava slogan.
Ehkä autohistorian tuntemus ei liene tämän palstan skribenttien vahva alue. Skodalla kuitenkin automerkkinä on varsin pitkä historia. Se ulottuu kauas ajalle ennen neuvostojoukkojen maahanvyöryä 2. maailmansodan loppuvaiheessa ja sitä seurannutta pakkososialismia.
1930-luvulla Skoda valmisti arvostettuja urheiluautoja ja silloinen Tsekkoslovakia oli maailman johtava teollisuusmaa suhteutettuna väkilukuun. Neuvostovallan aika oli vain välivaihe maan pitkässä historiassa. Tosin varsin surullinen sellainen.
Jotkut eivät näytä havainneen, että enää maa ei ole neuvostojoukkojen vallassa. Oletteko muuten huomanneet, että Neuvostoliittokin on jo lakannut olemasta? Siitä on jo melkein kaksikymmentä vuotta...
100-ja 300-sarjaa tehdään entisen mallivaltion DDR:n alueella, Leipzigissä.
Jos naapurissa asuu kovanlinjan kommari, voi kehua DDR-kytköksillä, jos taas kypäräpäinen pappi, niin puhut "aidosta" saksalaisesta laatutuotteesta.
...ja he elivät onnellisena elämänsä loppuun asti.
Amen.
että annat naapurisi mielipiteen vaikuttaa asioihisi, entä vaatteesi, ruokasi, vaimosi, kotisi jne?????
Ei naapurin aatokset vaikuta pätkääkään minun päätöksiini. Tuntuu vain siltä, että muilla naapuri valitsee auton.... ajatus on outo.
Minköhön auton oma naapuri valitsisi? Ja ketä niistä kuuntelisin?