Alla Satakunnan Kansan artikkeli..
Hehhehhehheeeeeeeeeeeeeeeee...
Ilmoitin kunnanjohtaja Saariselle jo parisen vuotta sitten, että mikäli nykyinen perusturvajohtaja on sama, joka aiheutti Vampulan kunnalle takavuosina huostaanottojen vuoksi huomattavat menoerät kunnan talouteen, on sama edessä Köyliössäkin.. Sen siitä saa, kun ei tueta koko perhettä, kuten laki velvoittaisi.. No.. Kaitpa kunnanjohtaja tietää mitä tekee,heh..
Lastensuojelumenot kasvoivat Köyliössä lähes 0,3 miljoonaa
Erkki SaarinenLähetä palautetta toimittajalle
Köyliön talous sukelsi viime vuonna 425 000 euroa alijäämälle. Vuosikate, jonka pitäisi riittää investointeihin, sijoituksiin ja lainan lyhennyksiin, oli lähes 230 000 euroa pakkasella.
Kunnan taloudellinen tilanne heikkeni vuoden 2008 aikana jopa niin, että joulukuussa Köyliö joutui turvautumaan lyhytaikaiseen lainaan saadakseen laskunsa maksettua. Tilanne jatkuu edelleen, sillä alkuvuoden aikana kunnalla on ollut enimmillään puolen miljoonan euron lyhytaikainen laina helpottamassa maksuvalmiusongelmia.
Köyliön valtionosuudet kasvoivat 11,6 prosentilla vuoteen 2007 verrattuna, mutta jäivät kuitenkin yli 125 000 euroa arvioidusta. Verotuloja kunta sai ennakoidusti – kasvua oli 6,5 prosenttia.
Sekä perusterveydenhuollon että erikoissairaanhoidon menot kasvoivat ennustettua enemmän, lastensuojelun menoihin kasvua tuli lähes 300 000 euroa.
Kunnan omat lainat ovat asukasta kohti vain 44 euroa, mutta kuntakonsernilla lainaa on jo 1 291 euroa asukasta kohti. Keskimäärin kunnilla on velkaa nyt 1 650 euron paikkeilla, mutta huolestuttavaa on, että velkataakka on kaksinkertaistunut vuoden 2002 jälkeen.
Vakavaraisuutta kuvaava Köyliön kunnnan omavaraisuusaste on 76, mutta kuntakonsernin omavaraisuusaste sen sijaan on enää 44. Hyvän omavaraisuusasteen rajana pidetään viittäkymmentä.
Köyliön kunnan talous,heh..
4
614
Vastaukset
- onnenpekoilla
Köyliöläisiä eivät talouden alijäämät nyt paljonkaan huoleta. Eura ottaa poloisen siipiensä suojiin reilun vuoden päästä. Lallit pääsevät kotipesän suojiin nauttimaan valtion tukirahoista.
Sehän on tuttua paikkakunnan maajusseille jo entuudestaan.- Von Lagerbom
Että liittyy Euraan. Jospa kansalaisten oikeusturva ainakin köyliöläisten osalta kohentuisi. Köyliössähän on sosiaalilautakunnan puheenjohtajakin sellainen, joka kertomansa mukaan ei ymmärrä sosiaalilainsäädännöstä yhtään mitään. Ihmettelin aikoinani asiaa, mutta ei taida ihmettelyistä asiat kummentua miksikään. Toivottavasti ymmärtää edes traktoreiden ja puimureiden päälle,heh..
- eipä ihme
Von Lagerbom kirjoitti:
Että liittyy Euraan. Jospa kansalaisten oikeusturva ainakin köyliöläisten osalta kohentuisi. Köyliössähän on sosiaalilautakunnan puheenjohtajakin sellainen, joka kertomansa mukaan ei ymmärrä sosiaalilainsäädännöstä yhtään mitään. Ihmettelin aikoinani asiaa, mutta ei taida ihmettelyistä asiat kummentua miksikään. Toivottavasti ymmärtää edes traktoreiden ja puimureiden päälle,heh..
eiks se sosiaalilautakunnan pj ole sama mies kuin op:n hallituksessakin on puheenjohtajana. ei ole ihme ettei homma toimi
- äiti-,
Kyllä se kuules Magnus on sellainen juttu, että uusavuttomille ei mikään tuki riitä ja sekin(tukeminen) maksaa maltaita. Jos ei osata pitää huolta jälkikasvusta, niin silloin yhteiskunta siihen puuttuu, mutta vasta, kun lapsen asiat ovat jo tosi huonolla tolalla. Paras keino olisi pitää kaikenmaailman pummit koko kunnasta pois.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
6 kW saunan lämmityksestä kohta 10 euron lisämaksu / kerta
Kokoomuslainen sähköyhtiöiden hallitsema Energiavirasto ehdottaa 5 kW:n rajaa, jonka ylittämisestä tulee lisämaksu. Tark2226938Minja jytkyttää vas.liiton kannatusta ylöspäin
Alkaa raavaat duunarimiehetkin palaamaan vasemmistoliiton kannattajiksi. Eduskunnassahan on vain kaksi työntekijöiden p3234834"Mitä sä nainen tuot sitten pöytään" ?
Jos mies provaidaa ja suojelee... Pitääkö miesten kysyä tuollaisia?1483673Duunarit hylkäsivät vasemmistoliiton, siitä tuli feministinaisten puolue
Pääluottamusmies Jari Myllykoski liittyi vasemmistoliittoon, koska se oli duunarien puolue. Sitä samaa puoluetta ei enää1173474Ekologinen kommunismi tulee voittamaan fossiilikapitalismin
Kiina on mahtitekijä uusiutuvien energialähteiden kehityksessä, ja Trump osoitus viimeisestä öljyn perään itkemisestä, m693418Mies, kerro minulle vielä jotakin aivan uniikkia
ja ainutlaatuista minkä vain me kaksi voisimme ymmärtää jos olemme sen kokeneet ja eläneet, jotta ihan varmasti tietäisi492886Hyviäkin uutisia tulossa, hallinto-oikeus asettaa toimeenpanokieltoon
Hyvinvointitalon työmaa pysähtyy. Rillankivi+energia ja vesi kytkyrahanpesu stoppaa. Tytäryhtiöiden hallitusjäsenet+kon2702749Oikeistopuolueiden kannatus vain 37,8 %, vasemmiston 43,0 %
Keskustaan jää 17,4 prosenttia ja loput ovat sitten mitä ovat. Mutta selvästikin Suomen kansa on vasemmalle kallellaan.842470- 252376
Gallup: Mikä on ollut mielestäsi paras tv-sarja ikinä?
Gallup: Mikä on ollut mielestäsi paras tv-sarja ikinä? Onko se joku suomalainen viihdepläjäys, brittirikossarja, amerikk1011951
