Siis mitä kaikkea pitäisi olla ennen adoptioneuvontaa mietittynä? Hahmottuukohan adoptiomaa sitten vasta neuvonnan aikana vai olisiko heidän silmissään parempi, jos jo etukäteen osaisi sanoa, että tätä maata ollaan ajateltu? Aika paljonhan näistä eri maista saa tietoa netin kautta, että sen puoleenhan se on kyllä mahdollista.
Kuinka tarkkaan
1
545
Vastaukset
- päätetään
vasta adoptioneuvonnan jälkeen, neuvonnassa saadun informaation perusteella. Saattaa nimittäin olla, että haluttu kohdemaa ei sovellu vaatimuksiensa tms vuoksi adoptoivalle parille tai tilanne suunnitellussa maassa voi olla huono. Adoptiopalvelunantaja valitaan vasta neuvonnan jälkeen. Adoptioneuvontaa annetaan kuntien sosiaalitoimen ja Pelastakaa lapset Ry:n toimesta. Neuvonnan voi esimerkiksi saada Pelalla ja sitten siirtyä Interpedian asiakkaaksi. Jotkut valitsevat kohteen sen perusteella mitä palvelunantajalla on tarjolla (jos haluavat tietyn palvelunantajan asiakkaaksi) ja jotkut taas valitsevat palvelunantajan kohteen perusteella. Hyvähän toki tietoja on kartuttaa etukäteen ja harkita eri vaihtoehtoja.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kumpi vetoaa enemmän sinuun
Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?1022306- 1171852
- 881449
- 1351423
- 1171266
Okei nyt mä ymmärrän
Olet siis noin rakastunut, se selittää. Onneksesi tunne on molemminpuolinen 😘741248Olen huolissani
Että joku päivä ihastut/rakastut siskooni. Ja itseasiassa haluaisin, ettei hän olisi mitenkään sinun tyyppiäsi ja pitäis631121- 511067
- 36992
- 33844