Olen tässä jo jonkin aikaa ihmetellyt mikä on syy että Bella-veneet mainostavat lehdissä Aquador ja Flipper veneitä englanniksi. Kuvitteleekö "pisnismies Rami" että veneet olisivat näin paremmat ja että tällä tavalla sahaamalla asiakkaita silmään voisi saada paremman hinnan niinkuin näköjään Belloista on saatu.
Pystyväthän ulkomaalaisetkin valmistajat mainostamaan suomeksi.
Pystyväthän ulkomaalaisetkin valmistajat mainostamaan suomeksi.
Vastaukset 6
Vanhimmat
ole niin hölmö, että ostaisi veneen jota myydään suomenkielisellä mainoksella?
eräille tämä menestynyt valmistaja näyttää olevan kuin punainen vaate.
Kaksi syytä tulee etsimättä mieleen:
1) Säästyy hieman rahaa, kun mainoksista on vain yksi versio.
2) Edellisen johdannaisena: todennäköisesti järin moni sellainen, jota mainoksen englanninkielisyys häiritsee, ei olisi potentiaalinen asiakas kuitenkaan. Moukilla ei ole rahaa.
ei enää kielitaitoa.
tervetuloa vuosituhannen ensimmäisen kymmenvuotisperiodin lopulle!
Näköjään vain Bellat on tarkoitettu suomalaisille. Muiden imagoa koetetaan vain nostaa esim. kielellä, vaikka kysymyksessä on samaa tavaraa eri paketissa.
Eivät välttämättä edes huomaa kielen vaihtumista tietoisesti, sen verran luontevaa se on vähänkin koulutetuille. Piippolassa voi olla vaikeampaa.